Pracownia Beci

23.03.2018
Autor: Magda Oleśniewicz , Zdjęcia: Karolina Tarnawska

Pracownia Beci to wyjątkowe miejsce na mapie Szczecina. W tej rodzinnej pracowni tworzą się rzeczy niepowtarzalne. Znajdziecie tam wiele inspirujących przedmiotów, takich jak ręcznie szyte i dziergane przytulanki, drewniane zabawki, dekoracje czy przepiękne torebki. Wiele z nich tworzonych jest na specjalne zamówienie. Jest to prawdziwy raj dla każdego kto lubi unikatowe przedmioty z duszą. Zapraszamy do krótkiego wywiadu z właścicielami tej rodzinnej  fabryki piękna.

 

 

hot°: Skąd pomysł na otworzenie pracowni artystycznej? Czy miłość do sztuki towarzyszy Wam w życiu codziennym?

 

„Pracownia artystyczna ‘’, „sztuka’’ to słowa miłe naszym uszom ale chyba bliżej nam do słowa „rękodzieło”. Pasja do prac ręcznych towarzyszyła nam od lat w życiu codziennym a wyrobami własnych rąk ozdabialiśmy kolejne swoje mieszkania, mieszkania rodziny i znajomych. A gdy ten limitowany rynek zbytu się zapełnił stwierdziliśmy, że fajnie by było spróbować swoich sił na rynku lokalnym. I tak powstał sklepik (tak go pieszczotliwie nazywamy) Pracownia Beci.

 

hot°: Co można znaleźć w Waszej pracowni? Jakie produkty możecie polecić?

 

PB: Naszym oczkiem w głowie są przedmioty tworzone dla dzieci i wizytę w naszym sklepiku polecamy szczególnie mamom oraz wszystkim, którzy poszukują nietypowego prezentu dla swoich milusińskich. Kocyki, kołderki, poduszeczki, beciki, torby, plecaczki i szeroki wybór szytych ręcznie zabawek- z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Poza tym chętnie wykonujemy inne drobne dekoracje dla domu jak dekoracyjne poduszki, bieżniki obrusy i wiele innych , wg własnych pomysłów lub pomysłów klienta. Wszystkie wyroby, na życzenie mogą zostać spersonalizowane dowolnym haftem, napisem lub dedykacją.

 

Kochamy także bawić się drewnem, stąd spory wybór dekoracji decoupage takich jak obrazki czy drewniane pudełka. Jest też troszkę starych mebelków, które odnawiamy dając im szansę na drugie życie. Natomiast z braku odpowiedniego zaplecza technicznego nie podejmujemy się zleceń wielkogabarytowych np. takich jak szycie firan. Trudno polecić jakiś konkretny przedmiot z naszej pracowni, a nasze krótkie doświadczenie na rynku z pewnością już pokazało, że każdemu podoba się co innego. Natomiast niech zachętą do odwiedzenia naszego sklepiku będzie nasze motto: „ Nie masz pomysłu na prezent – przyjdź do nas. 

 

 

hot°: Zdarzają się Wam nietypowe zamówienia? Czy jakieś szczególnie zapisało się w waszej pamięci?

 

Pracowania Beci działa od października 2017, więc w tym stosunkowo krótkim czasie nie otrzymaliśmy jakiegoś szczególnie nietypowego zamówienia. Ale jesteśmy otwarci i ciągle na nie czekamy.

 

hot°: Skąd czerpiecie pomysły i inspiracje?

 

Zdecydowana większość  naszych wyrobów to pomysły własne lub naszych klientów. Staramy się aby spod naszej ręki wychodziły przedmioty niepowtarzalne i co do zasady, nie wykonujemy prac w więcej niż jednym egzemplarzu ( chyba że kupujący ma takie życzenie). W zalewie masowej produkcji my staramy się dać klientowi poczucie, ze kupuje coś wyjątkowego, istniejącego tylko w jednym egzemplarzu, lub stworzonego specjalnie dla niego. Oczywiście Internet to również bogate źródło inspiracji, z którego staramy się jednak korzystać w taki sposób aby pobudzał naszą kreatywność a nie kończył się zwykłym kopiowaniem, co zresztą nawet jeśli jest legalne ( istnieje wiele darmowych wzorów i pomysłów) to nie przynosi żadnej satysfakcji.

 

  

 

hot°: Czy można Was znaleźć na jakichś targach, jarmarkach, wystawach rękodzieła? I oczywiście w internecie?

 

Od momentu otwarcia pracowni jesteśmy obecni na Facebook`u (Pracownia Beci). Jeśli chodzi o nasz udział w targach czy wystawach, to pierwsze kroki mamy zamiar postawić dopiero w tym roku, mamy nadzieję, że uda nam się zaprezentować na imprezach typu Jarmark Jakubowy czy Jarmark Szczeciński na Jasnych Błoniach.

 

hot°: Współpracujecie z innymi artystami? Czy w waszym sklepie – można znaleźć prace innych rzemieślników?

 

Oczywiście,że tak. Chcąc jak najbardziej rozszerzyć ofertę naszego sklepiku chętnie przyjmujemy w komis prace innych rękodzielników lub artystów. Na przykład, w chwili obecnej, mamy  piękną biżuterię autorstwa pani Agaty oraz obrazy akryl/olej pędzla pani Krystyny  Jeśli chodzi o przedmioty wykonane przez kogoś innego, to o ich przyjęciu na sprzedaż decyduje tylko jedno kryterium: zanim spodobają się potencjalnym klientom, muszą najpierw spodobać się nam.

 

 

 

hot°: Ile najdłużej trwało tworzenie zamówienia i co to było takiego …

Patchwork – niewinne i mile brzmiące słowo a kryje się za nim gigantyczna praca przy stole do wykrojów i maszynie do szycia. Niewtajemniczonym wyjaśniam ,że jest to coś (najczęściej narzuta, poduszka, koc, dywanik) uszyty z setek małych, misternie połączonych ze sobą łatek w przeróżnych kształtach i kolorach, w całości dający przepiękny efekt. I nad takim właśnie zleceniem, kilku narzut na łóżko i kilku poduszek, Pracowania Beci pracowała (oczywiście z przerwami) przez ostatnie dwa miesiące.

 

 

 

facebook - PracowniaBeci

 

Bałtycka 29

pracowniabeci@gmail.com