2017-04-27 0 komentarzy

Szczecin Music Fest 2017

Autor: Dawid Korniak / Zdjęcia: Archiwum SMF

Szczecin Music Fest jest szczecińskim festiwalem prezentującym najważniejsze zjawiska współczesnej Word Music (muzyki świata) i jazzu. Celem Szczecin Music Fest jest przedstawianie szczecińskiej publiczności przedstawicieli ww. gatunków muzycznych, którzy są gwarantem najwyższego światowego poziomu. W ubiegłych latach w ramach SMF wystąpili m.in. Katie Melua, Macy Gray, Buika, Selah Sue, Asaf Avidan, czy Hugh Laurie. Kogo będziemy mieli przyjemność usłyszeć w tym roku? Wywiadu udzielił nam Darek Startek.

 

Apocalyptica plays Metallica

 

hot°: Czy pamiętasz swój pierwszy w życiu zorganizowany koncert?


Darek Startek: Dobre pytanie. A wszystko dlatego że nie było jednego konkretnego koncertu. W dawnych czasach klubu Pinokio, zacząłem organizować cykl koncertów „Mała Akademia Jazzu” – był to rok 1993, 1994. Za taki pierwszy duży koncert uważam występ zespołów „Miłość” oraz Lester Bowie w klubie Pinokio. 20 lat minęło, nie wiadomo kiedy;)


hot°: Jak powstał Szczecin Music Fest? Jaki jest cel działalności festiwalu, poza finansowym oczywiście? ;)


Nasz cykl koncertowy, to próba prezentacji ważnych trendów w muzyce współczesnej. Naszym celem jest dostarczanie szczecinianom tego, co oferują inne festiwale w dziedzinie szeroko pojętej muzyki światowej.

 

Kings of Convenience


hot°: Dzięki Wam w ubiegłych latach Szczecin mógł usłyszeć chociażby Macy Gray, czy Selah Sue – postacie wielkiego formatu. Ale to nie wszystko, ponieważ lista jest o wiele dłuższa. Który koncert wspominasz najlepiej? Z perspektywy słuchacza, ale i organizatora.


Ciężko wybrać jedno takie wydarzenie, spośród ponad 100 zorganizowanych. Najprościej byłoby podać takie nazwiska jak Herbie Hancock, Pat Metheny, Cesaria Evora, czy Paco de Lucia, ale nas organizatorów cieszą również wydarzenia z artystami o mniejszych nazwiskach. Możemy wymienić na przykład Calexico, JBBG, czy Orchestra Baobab.

 

Suzanne Vega


hot°: Koniec tych wspomnień, skupmy się teraz na nadchodzących wydarzeniach. Za nami The Balanescu Quartet play Kraftwerk w Filharmonii, a co w kolejnych miesiącach?


Zgodnie z naszym harmonogramem chcielibyśmy zaprosić Państwa na następujące koncerty: Tord Gustavsen with Simin Tander and Jarle Vespestad - 25 kwietnia, Kings of Convenience - 6 maja oraz Suzanne Vega - 19 czerwca – wszystkie trzy koncerty odbędą się w Filharmonii. Natomiast w lipcu zapraszamy na koncerty zespołów, które zaprezentują się na Zamku: Apocalyptica plays Metallica - 6 lipca oraz Robert Glasper Experiment - 15 lipca.

 

Robert Glasper Experiment


hot°: Tak jak wspomniałeś, w tym roku odbędą się dwa koncerty na Zamku. Szczególnie ciekawie zapowiada się występ Roberta Glaspera - amerykańskiego pianisty i kompozytora. Mówiąc szczerze sam nie mogę doczekać się tego koncertu. Czego możemy się spodziewać po tym występie?


Będzie to jedyny koncert tego artysty w Polsce, na dodatek z jego najsłynniejszym składem – Robert Glasper Experiment. Formacja gra nowoczesną czarną muzykę, czyli r&b, soul, funk wymieszane z hip-hopem. Ciekawostką są wokale, ponieważ wcześniej Robert Glasper nie pokazywał swojego talentu w tej mierze.

 

Tord Gustavsen with Simin Tander and Jarle Vespestad


hot°: W którym miejscu w Szczecinie najbardziej lubisz organizować koncerty? A jakich przestrzeni, możliwości Ci najbardziej brakuje?


Bardzo lubimy koncerty na świeżym powietrzu, czyli na Zamkowym dziedzińcu. Ograniczeniem jest z pewnością brak zadaszenia, natomiast magiczna atmosfera tego miejsca zdecydowanie to rekompensuje. Uważam, że obecnie nie brakuje już możliwości koncertowych. Najbardziej brakuje mi jednak odpowiedniej przestrzeni klubowej na organizację koncertu dla 500 czy 1000 osób.

 

Darek Startek


hot°: Na koniec coś na luzie: opowiedz z jakimi najdziwniejszymi wymaganiami ze strony artystów miałeś do czynienia do tej pory? A kto sprawił ci najwięcej kłopotów? Może być bez nazwisk ;)


Niektórzy artyści przyjeżdżają z własną ekipą kucharzy. Między innymi takim artystą był Hugh Laurie, dla którego specjalnie musieliśmy wybudować kuchnię. Poza tym wymagania są raczej typowe: dobry hotel, jedzenie, czasami artyści życzą sobie również, by pokazać im miejscowe atrakcje, ale to raczej przyjemność;)

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.
Przydatne linki

Przydatne linki

Podziel się artykułem

Podziel się artykułem

Przeczytaj także

Architektura wnętrz - YonYonson Studio
08-12-2017 Piotr Żelachowski
Wywiady
Architektura wnętrz - YonYonson Studio
Przedstawiamy wam nietuzinkowego architekta wnętrz Pana Mateusza Warzecha, właściciela YonYonson Studio. W naszym wywiadzie rozmawiamy o procesie projektowania, wyzwaniac...
Chorzy na Woodstock!
06-12-2017 Piotr Żelachowski
Wywiady
Chorzy na Woodstock!
W grudniu rozmawiam z Olkiem Różankiem, wokalistą szczecińskiego zespołu „Chorzy”. Chłopaki w przyszłym roku będą świętować dziesięciolecie działalności. Szykują trzecią...
Szczecińska Liga Twardzieli już 25 listopada
22-11-2017 Dawid Korniak
Wywiady
Szczecińska Liga Twardzieli już 25 listopada
Szczecińska Liga Twardzieli to cykliczna impreza organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Za jeden uśmiech” w Szczecinie oraz klub sportowy „Muay...