Behawiorystka, czyli adwokat psa i kota!

20.08.2019 0 komentarzy
Autor: Magdalena Oleśniewicz, Zdjęcia: Archwium Pauli Dzikowicz - Proć

W najnowszym, wakacyjnym wydaniu magazynu Hot Rodzinka mamy dla Was kolejny, inspirujący temat. Jakiś czas temu mieliśmy okazję poznać Behawiorystkę i Trenerkę Psów, Panią Paulę Dzikowicz - Proć, która wyjaśniła nam, na czym polega jej praca oraz udzieliła kilka cennych rad i przydatnych wskazówek. Jakie symptomy u naszego psa, mogą świadczyć o potrzebie wybrania się z nim do behawiorysty? Gdzie najlepiej wybrać się na spacer z psem w Szczecinie? Wszystkiego dowiecie się z naszego wywiadu!

 

 

Co kryje się pod słowem behawiorysta? Kiedy odkryła Pani w sobie miłość do zwierząt i jak rozpoczęła się Pani przygoda w tym zawodzie?


Behawiorysta to specjalista zajmujący się problemowymi zachowaniami zwierząt. Najbardziej podoba mi się stwierdzenie, że jest to taki adwokat psa/kota. Zwierzę niestety nie powie nam jaka jest prawda, a opiekunowie czasem nie zdają sobie sprawy z przyczyny zachowania. Tutaj bardzo pomocny jest behawiorysta, który znajdzie przyczynę problemu i pomoże zrozumieć opiekunom dlaczego ich pupil zachowuje się w określony sposób.


Miłość do zwierząt czułam od zawsze, ale nie widziałam siebie w przyszłości jako weterynarza. Na początku pracowałam jako petsitter - osoba zajmująca się zawodowo opieką nad zwierzętami. To zainspirowało mnie do tego, by rozpocząć kształcenie w zakresie kierunku psiej i kociej psychologii.


Oprócz konsultacji behawioralnych prowadzi Pani również szkolenia z nauki posłuszeństwa dla psów. Na czym polegają takie zajęcia? Czy do każdego psa podchodzi się indywidualnie?


Prowadzę szkolenia dla psów (w każdym wieku) z podstaw posłuszeństwa, w trybie indywidualnym i grupowym. Na zajęciach szkoleniowych, opiekunowie uczą się jak pracować ze swoim pupilem, poznają techniki nauki podstawowych i zaawansowanych komend. Uczę opiekunów jak wyegzekwować pewne zachowanie od psa oraz co najważniejsze, odkrywamy motywację psa (dla jednego będzie to smaczek, dla drugiego pochwała). Na swoich zajęciach, nawet grupowych podchodzę do każdego indywidualnie i tworzę takie grupy, w których mogę z każdym porozmawiać i pomóc w ćwiczeniach oraz ewentualnych problemach.


Jakie symptomy u naszego psa, mogą świadczyć o potrzebie wybrania się z nim do behawiorysty? Nasi czytelnicy to przeważnie Rodzice, których ten temat może szczególnie interesować.


Wszystko uzależnione jest od problemu. Jeśli na spacerach nasz pies wyrywa się do innych psów/ludzi, szczeka pod nieobecność właścicieli, albo jego niewyczerpana energia stwarza problemy, ma to swoje podłoże i wtedy należy zgłosić się do behawiorysty. Mogą również występować mniejsze problemy typu: ciągnięcie na smyczy, brak samokontroli na wszelkich płaszczyznach, zjadanie śmieci itp. Musimy pamiętać, że każde nietypowe zachowanie naszego psiaka, które jest dla nas uciążliwe, może być przez behawiorystę zweryfikowane. Wynikiem będzie odpowiednio dobrana terapia, połączona z treningiem. Jeśli przeczekamy pewne zachowania, to problem z pewnością będzie narastał.

 

  


Jakiej rady udzieliłaby Pani świeżo upieczonemu właścicielowi czworonoga? Na co zwrócić uwagę w pierwszych tygodniach wspólnego funkcjonowania?


Najważniejsze by nowo upieczeni opiekunowie od razu wprowadzili zasady oraz reguły panujące w domu. Pierwszy błąd jaki z reguły popełniamy na początku to nadmierne rozpieszczanie. Gdy psiaczek wyrasta nagle robi się nieposłuszny, wtedy stajemy przed problemem. Pamiętajmy o wychowaniu malca od początku, kiedy to pojawia się u nas w domu. Nie jestem zwolenniczką stosowania kwarantanny. Zachęcam, aby wychodzić z psem i pokazywać mu świat. W przeciwnym razie, możemy mieć problemy w przyszłości.

 

Czy każdego psa można wychować tak, aby przebywanie z nim było bezpieczne dla najmłodszych?


Tak, znam przypadek w którym rottweiler był chowany wraz z dzieckiem. Powinniśmy jednak pamiętać o ograniczonym zaufaniu do zwierząt. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak pies zareaguje na fakt, że dziecko go pociągnie za ucho czy ogon. Najważniejsze by umiejętnie odczytywać mowę psa, kiedy np. odchodzi lub kiedy warknie. Jeżeli nie zareagujemy, a dziecko będzie dalej „przekomarzać się” z psem, może się to skończyć niebezpiecznie. Pilnujmy, obserwujmy, reagujmy.


W jaki sposób przygotować psa na przyjście na świat nowego członka rodziny? Czy psy bywają zazdrosne o domowników?


Najważniejsze by pies brał czynny udział w przygotowaniach. Pies powinien mieć możliwość powąchania łóżeczka, ciuszków, możemy zapoznawać psa z odgłosem płaczu dziecka. W momencie pojawienia się dziecka zapoznajemy psa z zapachem (kocyka, pieluszki) i widokiem malucha. Nie możemy pozwolić na to by pies zszedł na drugi plan, rytuały jakie były stosowane przed przyjściem nowego członka rodziny, powinny być kontynuowane, aby pies czuł się bezpiecznie w tej sytuacji. Psy są raczej zasobowe niż zazdrosne. Należy pamiętać o psich potrzebach, ale także o byciu konsekwentnym, kiedy pies na nas coś wymusza.

 

  


Gdzie w Szczecinie można wybrać się na rodzinny spacer z psem?


Na rodzinny spacer zawsze proponuję miejsca bardziej spokojne i mniej zatłoczone. Nasz psiak ma wtedy więcej swobody. Takimi miejscami mogą być np. Jezioro Szmaragdowe, Las Arkoński, Puszcza Bukowa. Nie polecam psich wybiegów, jedynie parki typu Jasne Błonia, Park Żeromskiego.

 

 


Behawiorysta i Trener Psów Paula Dzikowicz-Proć

tel. 884 949 000

 

[email protected]
www.fb.com/behawiorystaszczecin
www.paula-behawiorysta.pl

Behawiorystka, czyli adwokat psa i kota!

Behawiorystka, czyli adwokat psa i kota!

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.