Inspirujące Firmy: Owca na Biegunach. Kreuj design razem z Owcą!

07.07.2017 0 komentarzy
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Archwium Owcy na Biegunach

W cyklu „Inspirujące Firmy” przedstawiamy szczecinianom najciekawsze przedsięwzięcia działające na naszym rynku. Wybieramy firmy, które są interesujące, fascynujące, dające wiele pożytku, a przy tym są skierowane w sposób pośredni bądź bezpośredni do dzieci. W czerwcowym wydaniu Rodzinki porozmawiamy z Państwem Eweliną Fura i Arturem Serdeczny właścicielami i twórcami projektu „Owcy na Biegunach”.

 

 

#Rodzinka: W pierwszej kolejności proszę powiedzieć skąd pomysł na nazwę, gdyż jest nietypowa:) Jak długo działacie?


Nazwa jest wypadkową wielu pomysłów i poszukiwań, ale w konsekwencji i tak dziełem przypadku :) Zastanawialiśmy się dosyć długo nad tym jak poprzez nazwę określić profil naszej działalności. Było bardzo dużo pomysłów, ale żaden nie był do końca tym, o co nam chodziło. Któregoś dnia spotkaliśmy się z jednym z Naszych rodziców. Luźna rozmowa przy herbacie; ponieważ był to okres świąteczny, rozmowa zeszła w kierunku prezentów i upominków pod choinkę. Wtedy usłyszeliśmy „Wiecie czego to ludzie nie wymyślą? Oglądałam dzisiaj gazetę z propozycjami prezentów dla dzieci, a tam Owca na biegunach. Niemożliwe te pomysły mają”.


W tym samym momencie spojrzeliśmy na siebie i wiedzieliśmy, że to jest nazwa, o którą nam chodziło. Zarówno pokolenie naszych rodziców jak i nasze pamięta klasyczną zabawkę dla dzieci – konika na biegunach. Dzisiaj tradycja na konika na biegunach raczej już zanika, ale my dobrze pamiętamy swoje koniki, a wraz z nimi mnóstwo pozytywnych uczuć i emocji z okresu dzieciństwa.


Owca, skubiąca koniczynę na polanie, kojarząca się z naturą, biała i puchata, czasami beztroska i wolna. Dla nas same dobre i ciepłe skojarzenia zdecydowanie pasujące do dzieci. Dodatkowo „bieguny”, które są wskazaniem na różne kierunki naszych działań. Nigdy nie wiadomo na jaki pomysł dla dzieci wpadnie owca i gdzie „pogalopuje” :)


Z dziećmi pracujemy bardzo długo, natomiast jako Owca na biegunach działamy od niedawna – około roku.

 

 


#Rodzinka: Czy przygotowujecie się jakoś szczególnie do sezonu letniego?


Okres wakacyjny jest dla nas zdecydowanie mniej zwariowany niż reszta roku. Niemniej jednak mamy kilka planów i pomysłów na sezon letni. W tym momencie jesteśmy na etapie rozmów i ustaleń odnośnie tygodniowych warsztatów dla dzieci w Starej Rzeźni w Szczecinie. Jeżeli wszystko się uda, to będzie można nas tam znaleźć na początku wakacji. Dodatkowo planujemy również kilka jednodniowych spotkań z dziećmi nad morzem.

 

 

#Rodzinka: Czym jest design dla dzieci i jaka jest jego idea?


Definicja designu jest tak naprawdę bardzo szeroka i niejednoznaczna. Bardzo ciężko jest słownie dookreślić czym jest design. Jedyną droga na pełne zrozumienie jest poznanie go zmysłem wzroku i dotyku. Jeżeli mielibyśmy powiedzieć czym jest design, to najtrafniejsze byłoby określenie go sposobem na zaspokojenie potrzeb, poprzez odkrywanie drogi, która do nich prowadzi. To po prostu kreowanie otaczającej rzeczywistości.


Design dla dzieci to przede wszystkim przestrzeń, która jest im przyjazna; w której czują się dobrze i bezpiecznie. Design musi dziecko uczyć, bawić, pobudzać do twórczości i kreatywności, a jednocześnie nie nudzić. Ono samo zaś dostrzega i odczuwa potrzebę rozwijania swoich zdolności artystycznych.


Idea design jest bardzo ważna: to zwrócenie uwagi dziecka na fakt, iż cały otaczający je świat, począwszy od łyżki którą je, poprzez skarpetki, zabawki, samochody, aż po dom, w którym mieszka jest zaprojektowany. Bardzo ważne jest pokazanie najmłodszym, że w związku z powyższym, one same mogą tworzyć swój świat i to co je otacza.


Dlatego najważniejsze dla dziecięcego design jest pobudzenie w dzieciach wrażliwości, umiejętności oceniania tego co widzą, czego potrzebują i z czego korzystają na co dzień.


Design dla dzieci jest więc wprowadzeniem najmłodszych w świat twórczości, zgodnie z zasadą DIY – do it yourself, czyli zrób to sam.

 

 


#Rodzinka: Jak to się stało, że Waszym głównym adresatem są dzieci? Co według Was jest ważne w pracy z dziećmi?


Pomysł, że adresatem Owcy będą właśnie dzieci był zupełnie naturalny. Nie zastanawialiśmy się nad tym z kim głównie chcemy pracować, ponieważ nasze wcześniejsze drogi życiowe, zawodowe były związane właśnie z dziećmi. Wcześniejszym profilem był głównie taniec i on zostanie najbliższy naszemu sercu. Poprzez stworzenie projektu „Owca na biegunach” chcieliśmy odejść trochę od „kołyski” i próbować tworzyć coś zupełnie nowego. Niemniej jednak nadal z dziećmi i dla dzieci. Dla nas najważniejsza w dzieciach jest prawda.


W samej pracy najważniejsza jest bardzo duża uważność i otwartość na dziecko. Nigdy nie może stać się ono przedmiotem działań, ale jego podmiotem i współtwórcą. Naszym zadaniem jest umiejętne przekazywanie dziecku swojej wiedzy i umiejętności w taki sposób, by budowała jego wiedzę.


Istotne dla pracy z najmłodszymi jest podsycanie ich ciekawości i motywowanie do działania. Dziecko musi czuć, że jest ważne, a wysiłek, który wkłada w prace powinien zawsze być doceniony. Uczestnicy naszych zajęć tworzą zgodnie ze swoją wyobraźnią i zdolnościami, a każda z prac jest zawsze niepowtarzalna. Dzieję się tak dzięki temu, iż my nie oczekujemy konkretnego efektu, nie próbujemy niczego narzucać. Dzięki temu dzieci mają swobodę w wyrażaniu siebie poprzez sztukę i design, którego są twórcami.

 

 

#Rodzinka: Co można znaleźć w Waszej ofercie?


Głownie warsztaty dla dzieci. Jak już wcześniej wspominaliśmy Owca lubi poruszać się w różnych kierunkach, stąd warsztaty są również bardzo zróżnicowane. Głównie skupiamy się na twórczej pracy z dziećmi, ale mamy w swojej ofercie również formy odtwórcze i aktywizujące ciało oraz zmysły.


Owca ma w swojej ofercie urodziny kreatywne dla dzieci, które mają być formą uczczenia tego ważnego dla dziecka dnia, w sposób aktywny i twórczy. Proponujemy również warsztaty i zajęcia dla Placówek oraz grup zorganizowanych.


W naszej ofercie można także znaleźć propozycję stworzenia na zamówienie scenariuszy zabaw i przedstawień.

 


#Rodzinka: Waszym zdaniem – który świat jest lepszy: dziecka czy dorosłych? Proszę uzasadnić:)


Według nas nie ma lepszego, bądź gorszego świata. Dorośli jak i dzieci kreują swój świat w zupełnie inny sposób i każda z tych kreacji może być tak samo wartościowa. Jesteśmy przekonani, że te światy się jednak przenikają i bardzo mocno na siebie oddziałują. Jeżeli mielibyśmy jednak dokonać wyboru, dalibyśmy lekkie wskazanie na dzieci. Wynika to z faktu, iż świat dzieci jest beztroski i „czysty”. W takim świecie jest większa możliwość przepływu myśli i uczuć. Taki świat skłania do uśmiechu i radości. W takim świecie można bezwarunkowo lubić i kochać samego siebie.

 

 


#Rodzinka: Wszystko brzmi bardzo ciekawie i widać, że macie głowy pełne pomysłów. Powiedzcie na czym jeszcze się skupiacie, prócz warsztatów czy urodzin?


Projekt „Owca na biegunach” zakłada wieloaspektową aktywizację dzieci i ich rodziców. Warsztaty oraz urodziny kreatywne, to nasz główny kierunek. Obok tego tworzymy jednak jeszcze inne rzeczy, które mogą być pomocne osobom, które z dziećmi pracują. Jesteśmy współtwórcami kilku scenariuszy przedstawień dziecięcych realizowanych na terenie Krakowa w tamtejszych przedszkolach. To owocna współpraca z firmą Tempo Giusto Joanny Manista, która współtworzy i realizuje powstałe projekty. Można podjąć z nami taką współprace, a my ze swojej strony oferujemy pomoc w tworzeniu scenariuszy pracy twórczej, zabaw dla dzieci, imprez okolicznościowych, zajęć tanecznych i ruchowo – muzycznych.


Udało nam się w ostatnim czasie otworzyć również sklep internetowy, który będąc w klimacie urodzin dziecięcych ma w swojej ofercie urodzinowe Piniaty. Zgodnie z ideą – zrób to sam, wszystkie produkty są tworzone przez nas własnoręcznie. Sklep jest odpowiedzią na warsztaty Piniaty, które przeprowadziliśmy z dziećmi jakiś czas temu, a także duże zainteresowanie taką formą zabawy podczas urodzin. Zapraszamy więc na www.piniata.szczecin.pl

 


#Rodzinka: Kilka słów na koniec?


Chcemy by to co robimy i proponujemy było inspiracją, zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. To ogromna wartość, kiedy dziecko ma możliwość samorozwoju i kiedy rodzic bądź opiekun jest w tym procesie wsparciem i drogowskazem. Dla nas samych praca z dziećmi i sprawianie, że czują się spełnione i zadowolone z siebie jest największą satysfakcją. Dziękujemy za przemiły wywiad :)


#Rodzinka: To czysta przyjemność!

 

Owca na Biegunach
Zawadzkiego 79/17, 71-246 Szczecin
Tel. 607 599 723
www.owcanabiegunach.blogspot.com
www.facebook.com/owcanabiegunach
owcanabiegunach@gmail.com

 

Zapisz

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.