Odwiedzamy Berlin: Muzeum Historii Naturalnej

28.09.2016 0 komentarzy
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Archiwum Muzeum Historii Naturalnej

Z pewnością większość z nas była co najmniej raz w stolicy Niemiec. Powody? Dla jednych fakt, że jest to największe, sąsiednie miasto w naszym obrębie, dla drugich po prostu szał zakupowy, a dla jeszcze innych motywacją jest duża ilość dostępnych atrakcji. Ale nie tylko dla nas, dorosłych. Również dla dzieci, które mogą znaleźć w stolicy Niemiec wiele fajnych możliwości oraz miejsc do obejrzenia. We wrześniu odwiedzimy fascynujące Muzeum Historii Naturalnej. Przeczytajcie poniższy artykuł i dowiedzcie się jakie atrakcje czekają na Was wewnątrz Muzeum.

 


Muzeum Historii Naturalnej, to jedno z największych tego typu muzeów na świecie – w jego zbiorach znajduje się ponad 30 milionów eksponatów zoologicznych, botanicznych, paleontologicznych oraz z dziedzin pokrewnych. Główną atrakcją muzeum jest największy na świecie zrekonstruowany szkielet branchiozaura. Okaz ma ponad 11 metrów wysokości i 22 metry długości i robi olbrzymie wrażenie. Obok branchiozaura stoją zrekonstruowane szkielety innych mniejszych dinozaurów. Szkielety można także oglądać przez wirtualne lornetki nazywane juraskopami. Spoglądając w nie widzimy ożywające w wirtualnej rzeczywistości dinozaury - obok szkieletów pojawiają się mięśnie i skóra. Dla dzieci to niezapominane przeżycie.

 

 


W muzeum zaprezentowane są również inne skamieniałości, a wśród nich najlepiej zachowany szkielet przodka ptaków Archaeopteryxa. Na dzieciach oprócz dinozaurów duże wrażenie robią powiększone modele owadów, przedstawione w skali od 20:1 do 100:1 oraz modele zwierząt naturalnej wielkości, przedstawione w swoim naturalnym środowisku. W muzeum można również obejrzeć ekspozycję poświęconą ewolucji (w tym początkom człowieka), wystawę o kosmosie i układzie słonecznym oraz wiele innych. Ciekawostką może być również fakt, że jest to najstarsze państwowe muzeum na świecie, które zostało założone w 1810 roku. Muzeum jest ciągle rozbudowywane i modernizowane. W 2010 roku zwiedzającym został udostępniony, najnowocześniejszy na świecie zbiór preparatów „mokrych”. W 2016 roku planowana jest kolejna rozbudowa.

 


Zbiory naukowe
W Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie znajduje się ponad 30 milionów sztuk kolekcji, w tym:


Kolekcje zoologicznych zawierają:
• Ponad 10 milionów bezkręgowców (nie licząc owadów) • ponad 15 milionów owadów, w tym 6 mln chrząszczy i 4 miliony motyli i ciem • około 580.000 kręgowców
Muzeum posiada archiwum dźwięków zwierząt, zawierający około 120 tysięcy nagrań dźwiękowych zwierząt.
Paleontologiczne zbiory obejmują:
• 1,2 mln kręgowców kopalnych • 1,1 mln kopalnych bezkręgowców • 320.000 sztuk paleobotanicznych zbiorów
Zbiory mineralogiczne – petrologiczne zawierają 312.000 próbek, z czego:
• 250.000 okazy mineralne • 57.000 próbek petrograficznych-geograficznych • 4.900 fragmentów meteorytu 2300 różnych meteorytów (największy zbiór w Niemczech)

 

Więcej informacji na temat zbiorów znajdziecie pod adresem: www.naturkundemuseum-berlin.de

 

 


Godziny otwarcia:
Muzeum otwarte od wtorku do piątku w godzinach od 9.30 do 18.00, w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 18.00. W poniedziałek zamknięte. Ostatnie wejście na 30 min przed zamknięciem .


Ceny biletów: Dorośli 8,00 €, Dzieci do szóstego roku życia - za darmo, Uczniowie w wieku 13-18 lat oraz studenci - 5,00 € Bilety Rodzinne: Mała Rodzina (1 osoba dorosła i 2 dzieci do 14 lat) - 9,00 € oraz Duża Rodzina (2 osoby dorosłe i 3 dzieci do 14 lat) - 15,00 €.
Uwaga! Ceny zakupione online przed przyjściem do muzeum są tańsze!

 

 


Czym dojechać korzystając z komunikacji miejskiej?
U-Bahn: U6 Naturkundemuseum
S-Bahn: Hauptbahnhof, Nordbahnhof + 10 minutowy spacer
Tramwaj: M6, M8, 12

 

 

Naturkundmuseum (Muzeum Historii Naturalnej)
Invalidenstrasse 43,
10115 Berlin, Niemcy
tel. +49 30 20938591
info@mfn-berlin.de

www.naturkundemuseum-berlin.de

www.facebook.com/mfn.berlin

 

 

 

 

Źródła: visitberlin.pl oraz naturkundemuseum-berlin.de

Zapisz

Zapisz

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.