Justyna Wichlińska – nasza dietetyczka!

07.01.2016 0 komentarzy
Autor: Justyna Wichlińska, Zdjęcia: Archiwum

Postanowiliśmy wprowadzić nowy cykl, który zachęci Was między innymi do lepszej organizacji swojego dnia pod względem żywieniowym. Co zrobić, aby dobrze jeść? Albo inaczej.. co zrobić, aby jeść zdrowo i w odpowiedniej formie? Na te oraz inne pytania będzie odpowiadała nasza ekspertka: Justyna Wichlińska. Możecie się spodziewać sporej zachęty do aktywnych działań, do czytania etykiet, do spożywania jedzenia, które nie będzie powodowało u Was problemów z wagą i wielu, wielu innych aktywności.

 

 

hot°: Cześć! Z obserwacji Twojego facebookowego fanpage, wynika że jesteś bardzo aktywną osobą. Jak znajdujesz czas na tyle zajęć?


Hej! Wszystko co robię w życiu, jest moją wielką pasją. Zawsze się znajdzie czas na robienie tego, co się kocha. Co kocham? Sport! Dużo poświęcam na niego czasu, ale robię to z wielką przyjemnością. To samo tyczy się dietetyki.


hot°: Dietetyka stała się w ostatnich latach bardzo popularna... Można znaleźć wiele ofert od różnych specjalistów w tej dziedzinie. Czym różnisz się od pozostałych?


Problem jest w tym, że w naszym mieście jest mało specjalistów. Dużo moich podopiecznych bardzo narzekało na wcześniejszych dietetyków. Jadłospisy były drogie, czuli się wiecznie głodni i zmęczeni, pojawiał się efekt jo-jo, produkty były trudno dostępne. Czym się różnie od pozostałych? Na pewno tym, że jestem sobą, czyli kobietą uśmiechniętą i chętną do pomocy - zarówno w życiu osobistym jak i w zawodowym.


Nieraz słyszałam od moich pacjentów, że jestem autentyczna, że bardzo się staram i widać, że kocham moją pracę, dlatego to właśnie ze mną lubią współpracować. Moje diety są sycące, odpowiednio zbilansowane, a produkty łatwo dostępne i niedrogie. Robię badania analizy składu ciała na medycznym sprzęcie (pokazuje on m.in. poziom wody w organizmie, tłuszcz, mięsnie), podchodzę do każdego indywidualnie i za każdym razem tak samo się staram.

 

Myślę, że podopieczni to czują, dlatego wracają. Sukcesy moich pacjentów są dla mnie tak samo ważne jak moje własne.

 

 

hot°: Jakie posiadasz wykształcenie, na podstawie którego udzielasz rad i prowadzisz swoich klientów?


Od razu gdy otrzymałam dyplom kwalifikujący mnie do wykonywania zawodu, postanowiłam rozpocząć pracę jako dietetyk w prywatnym gabinecie, gdzie pod kątem specjalistów uczyłam się zawodu. Ponadto w czasie trwania mojej edukacji, musiałam przejść obowiązkowe praktyki w przeróżnych szkołach, przedszkolach, szpitalach, domach starców.


Ciągle się szkolę, jeżdżę na konferencje dietetyczne prowadzone przez najlepszych specjalistów w kraju. Właśnie ruszam za kilka dni do Poznania by zgarnąć kolejny certyfikat szkoleniowy. Uczyć się trzeba ciągle, śledzić nowości i być na bieżąco, ponieważ w dietetyce cały czas przeprowadza się nowe badania, ciągle się coś zmienia i obala mity. Ukończyłam dodatkowo kurs trenera personalnego i gym instruktora. Mam w planach jeszcze parę kursów, które zamierzam w najbliższym czasie ukończyć. Nigdy nie mam dość i ciągle chce poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

 


hot°: Powiedzmy, że przychodzi do Ciebie dziewczyna w wieku 30 lat z 10 kilową nadwagą. Jak będzie wygląda Wasza praca nad sylwetką?


To, że dziewczyna ma 30 lat i 10kg nadwagę to mało mi o niej mówi. Każdy kto zaczyna ze mną współpracę rozpisuje mi na kartce to, co jadł przez ostatnie kilka dni (każdy posiłek, napoje, przekąski, dokładne godziny…). Muszę zapoznać się mniej więcej z jego codzienną dietą. Następnie przeprowadzam wywiad żywieniowy. Pytam między innymi o to: czy występują choroby, alergie pokarmowe, w jakich godzinach spożywa posiłki, co najczęściej jada itp. Wykonuję badania i układam zbilansowany jadłospis.


Gdy pacjent dużo pracuje poza domem, posiłki zabiera ze sobą w pojemniczkach do pracy, a ja staram się by dania były łatwe i szybkie do zrobienia. Żyjemy w takich czasach gdzie, ciągle się spieszymy i nie mamy na nic czasu, tym bardziej stać „przy garach”. To co się podoba moim podopiecznym ,to fakt że zawsze pytam co lubią jeść. Nigdy nie znajdą w rozpisanej diecie produktów za którymi nie przepadają.


Moja dieta ma być przyjemnością, nie katorgą. Zawsze namawiam do aktywności fizycznej, jeżeli nie masz czasu chodzić na siłownię, to ćwicz w domu, staraj się dużo spacerować, chodzić pieszo do pracy, naprawdę to już dużo !

 


hot°: Jakie proste metody możesz polecić osobom, aby zdrowo przetrwały nadchodzącą zimę ?


Wybierajcie zdrowe produkty i zwracajcie uwagę na etykiety. Zamieńcie jasne pieczywo na pełnoziarniste oraz coca cole na wodę. Jedzcie większe śniadania, a mniejsze kolacje. Starajcie się więcej gotować, piec i dusić niż smażyć. Nakłaniam również do wstania z kanapy;)

 

hot°: Czy jako dietetyk w swojej ofercie masz również skuteczne sposoby na zwalczanie stresu?


Stres potęguje choroby. Gdy jesteś zestresowany, jesz byle co, byle gdzie i byle jak, przy czym zapijasz głód kawą, to stajesz na dobrej drodze by nabawić się wrzodów. Przykład mojej szczupłej cioci, lecz zestresowanej - nabawiła się wrzodów przez dietę ubogą w błonnik i witaminy. Przestrzegam, dbajcie o siebie i nie róbcie sami sobie krzywdy!


Moja recepta na zwalczanie stresu? Ogromna dawka sportu, wypocenie się i porządne zmęczenie, po takim treningu nie masz nawet siły myśleć o negatywnych sprawach, które Cię stresują. Innym razem pójdź na saunę, jogę, zrelaksuj się i wycisz - to naprawdę pomaga!

 


hot°: Na koniec poprosimy o Twoją receptę na zdrowe, ale porządne śniadanie.


Na śniadanie polecam jeść dużo produktów białkowych, czyli np. jajecznice, omlety, kaszę jaglaną z jogurtem naturalnym i owocami, twaróg. Przed pierwszym posiłkiem zalecam wypić wodę przygotowaną z cytryną, po to by przeczyścić przewód pokarmowy. Pamiętajcie żeby nie zaczynać dnia od kawy i pączka.

 

Kontakt z Justyną:

tel. 691 591 647
www.facebook.com/justynawichlinskadietetyk

 

Nowy wywiad z nasza dietetyczka! Sprawdz nasza strone! #justynawichlinska #dietetyka #szczecin #hotmagazine #magazine #fit #healthy #healthylife

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Hot Magazine (@hot_magazine_szczecin)

 

#justynawichlinska #food #foodporn #eat #fit #healthy #szczecin #hotmagazine #shrimps #gamberetti

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Hot Magazine (@hot_magazine_szczecin)

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.