10 Najlepszych Zawodów: Fizjoterapeuta

29.12.2015
Autor: Michalina Wasilewska, Zdjęcia: Bartosz Mateńko

Satysfakcja, pieniądze, prestiż. Tego, w indywidualnej kolejności, oczekujemy od swojej pracy. Tylko, chociaż wiemy, czego oczekujemy, nie do końca wiemy jak to osiągnąć. I kiedy przychodzi czas na decyzję, na wybór studiów, na ukierunkowanie się – mamy czarną dziurę. Ale my postanowiliśmy wam pomóc. Znaleźliśmy 10 zawodów, które cieszą się dużym powodzeniem i przedstawiamy je Wam od tzw. kuchni. W tym numerze rozmawiamy z Tomaszem Strzałkowskim – fizjoterapeutą.

 

 

hot°: Od ilu lat pracuje Pan jako fizjoterapeuta i jakie warunki musiał Pan spełnić by móc wykonywać ten zawód?


Tomasz Strzałkowski: Fizjoterapeutą jestem od ponad 10 lat. Niestety w Polsce jak na razie nie trzeba spełniać żadnych warunków by zostać fizjoterapeutą. Wystarczy otworzyć działalność i zarejestrować ją w Urzędzie Miasta. Na razie nikt tego nie sprawdza. Ma to zmienić ustawa dotycząca zawodu fizjoterapeuty, jednak trudno powiedzieć kiedy wejdzie w życie.

 

Istnieją w Polsce uczelnie przygotowujące do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Są to zarówno uczelnie prywatne jak i Akademie Medyczne czy Akademie Wychowania Fizycznego. Ja ukończyłem Studium Medyczne, które obecnie nie egzystuje jako dwu i pół letnia szkoła , a jako szkoła licencjacka, później magisterska. To podstawowy system kształcenia.


Jeśli chodzi o wiedzę potrzebną do dalszej pracy natomiast , to tak naprawdę zdobywa się ją na różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Dużo zależy jednak też od tego, kto jaką częścią fizjoterapii chce się zajmować. Studia dają w zasadzie wiedzę podstawową, którą można rozwijać na kursach i szkoleniach właśnie.

 

 

hot°: Czym kierował się Pan przy wyborze zawodu?


Kiedy byłem jeszcze w klasie maturalnej, mój dziadek doznał udaru. Zobaczyłem jak wygląda praca fizjoterapeuty w szpitalu. Spodobało mi się. Chciałem pracować na początku z osobami dotkniętymi schorzeniami neurologicznymi , ale trochę inaczej się wszystko potoczyło i od samego początku pracuję z pacjentami posiadającymi urazy ortopedyczne.

 

hot°: Co należy do obowiązków fizjoterapeuty?


Najprościej mówiąc: przywracanie sprawności ruchowej osobom, które poddawane są rehabilitacji. Diagnostyka w zakresie fizjoterapii czyli: sprawdzanie, która struktura jest uszkodzona, sprawdzanie zakresu siły mięśniowej, napięcia mięśniowego, i w końcu, na podstawie tego wszystkiego; dobieranie odpowiedniego programu usprawnienia osoby. W zakres takiego programu wchodzi fziykoterapia, odpowiednie formy masażu, różne specjalistyczne metody fizjoterapii, takie jak chociażby terapia manualna, metoda pnf, kinezyterapia czyli terapia ruchu.

 

 

hot°: Czym praca fizjoterapeuty różni się od pracy jaką wykonuje masażysta?


Masażysta ma uprawnienia do wykonywania tylko masażu, niczego więcej. Wykonuje te masaże niekoniecznie wyłącznie lecznicze, a głównie relaksacyjne i sportowe. Fizjoterapeuci w swoim zakresie zadań mają również wykonywanie masaży, ale jest on jedynie jednym z elementów terapii przez nich wykonywanej.

 

hot°: Czy należy posiadać jakieś szczególne predyspozycje by zawód ten wykonywać?


Cierpliwość oraz empatia wobec ludzi, którzy tutaj przychodzą, którzy oczekują udzielenia im pomocy. Jeżeli ktoś nie ma empatii to się do tego nie nadaje. Co do cech fizycznych, to zdarza się, że większa siła fizyczna jest potrzebna, np. pracując z osobami starszymi, kiedy należy kogoś podnieść, przesadzić z wózka. Można wybrać sobie jednak taką część fizjoterapii, w której każdy będzie w stanie sobie poradzić.

 

hot°: Jakie cechy charakteru powinien posiadać idealny fizjoterapeuta?


Trzeba być przede wszystkim uczciwym w swojej pracy i mówić każdej osobie prawdę o tym, czego może się spodziewać. Nie wolno obiecywać pacjentowi przysłowiowych gruszek na wierzbie. Trzeba być również nastawionym pozytywnie do każdej osoby, swoją pozytywną energią zarażać pacjentów, by mogli uwierzyć w to, że efekt jest osiągalny.

 

 

hot°: Jak wygląda typowy dzień pracy fizjoterapeuty?


Nie wiem czy dni innych fizjoterapeutów wyglądają tak samo. Ja zaczynam swoją pracę o 8:00 i wracam do domu o godzinie 18:00, 19:00. Wszystko to jest uzależnione od tego gdzie dany fizjoterapeuta pracuje. Czy jest to szpital, przychodnia czy prywatny gabinet i czy posiada on też swoich prywatnych pacjentów, których przyjmuje w domu. Zależy to też od tego jak dużo chce pracować i jak duże ma wzięcie na rynku.


Ja pracuję teraz wyłącznie w gabinecie.

 

hot°: Co jest najtrudniejsze w Pana pracy?


Najtrudniejsza jest odpowiedź na pytanie, które najczęściej pojawia się u pacjentów: „Kiedy będę zdrowy” chodzi o to, że są to sprawy, których nie da się przewidzieć. Można powiedzieć mniej więcej jaki jest czas, chociaż i to nie zawsze się udaje. Bywają osoby, które już na samym wstępie, jeszcze przed rozpoznaniem, chciałyby poznać odpowiedź na to pytanie, a takiej odpowiedzi nie ma.

 

 

hot°: Czy jest Pan usatysfakcjonowany wykonywana pracą i spełnia się w zawodzie?


Tak.

 

hot°: Poleca Pan zawód fizjoterapeuty młodym ludziom, którzy są jeszcze na początku swojej drogi życiowej?


Wszystko zależy od charakteru takiej osoby. Jeśli jest to osoba, której pomaganie innym będzie sprawiało radość to jak najbardziej. Jeśli natomiast kontaktów z drugim człowiekiem nie lubi, nie lubi pomagać innym, wtedy zdecydowanie nie polecam.

 

hot°: Dziękujemy za wywiad.