10 Najlepszych Zawodów: Pracownik Banku

24.02.2016 1 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Krystian Gąciarski

Satysfakcja, pieniądze, prestiż. Tego, w indywidualnej kolejności, oczekujemy od swojej pracy. Dodatkowo chcemy poznawać interesujących ludzi, mieć szansę rozwoju zawodowego i ani przez chwilę nie czuć nudy. I kiedy przychodzi czas na decyzję, na wybór studiów lub zmianę obecnego zawodu – mamy czarną dziurę. Ale my postanowiliśmy Wam pomóc. Znaleźliśmy 10 zawodów, które cieszą się dużym powodzeniem i przedstawiamy je Wam od tzw. kuchni. W tym wydaniu gazety Hot Magazine, rozmawiamy z Kamilem Wagnowski - Dyrektorem Oddziału banku Raiffeisen Polbank.

 

 

hot°: Jak dużo czasu dziennie poświęca Pan Pracy?


Bardzo ważne jest dla mnie zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym, dlatego staram się pracować 8 h dziennie, jednak w praktyce bywa różnie. Wszystko zależy od precyzyjnego zarządzania swoim czasem oraz nieprzewidywalnych czynników , które występują w ciągu dnia, a każdy dzień… to nowe wyzwania. Z drugiej strony jako ambasador marki jestem w ciągłej gotowości do nawiązywania nowych relacji, poznawania ciekawych osób, a takie sytuacje bardzo często przenikają się pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym.


hot°: Wydaje się, że kontakt z klientem jest kluczowy w tym zawodzie. Jakie Pan widzi inne istotne aspekty w tej profesji?


Tak, rzeczywiście kontakt z klientem jest bardzo ważny. Ogromne znaczenie ma również umiejętność zapanowania nad stresem, zwłaszcza tym paraliżującym. Praca w bankowości przynosi bardzo dużo radości oraz niezapomnianych sukcesów. Niemniej jednak , należy pamiętać ,że wiąże się również z dużą odpowiedzialnością za równo materialną jak i cywilną.

 

 

hot°: Czy wymagane jest specjalnie wykształcenie, aby pracować w banku. Czy Pan takie posiada?


Osoby zainteresowane pracą w banku niekoniecznie muszą ukończyć studia o specjalności związanej stricte z bankowością, zarządzaniem czy finansami. Jednak teoretycznie, takie osoby mają większą wiedzę od absolwentów innych kierunków, a ta ułatwia szybsze odnalezienie się w świecie finansów. Wszystkie świadome organizacje mają przygotowane dla nowych pracowników specjalne programy wdrożeniowe, które pozwalają nabyć niezbędne umiejętności do rozpoczęcia pracy.

 

Mój pierwszy wybór kierunku studiów nie były związany z finansami, lecz z administracją, którą ukończyłem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Natomiast drugi kierunek: Psychologia w zarządzaniu, ukończyłem na Wyższej Szkole Bankowej. Został on wybrany bardziej świadomie, aby wiązał się z moją pracą.


hot°: Jak ocenia Pan swoją karierę zawodową?


Przez ponad dziewięć lat pracy w sektorze bankowym, przeszedłem wszystkie szczeble kariery zaczynając od telemarketera , poprzez doradcę , koordynatora, a od kilku lat pracuję na stanowisku Dyrektora Oddziału i nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa;)

 

 

hot°: Na co powinien nastawić się młody człowiek decydując się na pracę w banku?


Przede wszystkim na dużą dawkę wiedzy do opanowania, częste wyjazdy służbowe, ciężką pracę, bezpośredni kontakt z klientem oraz pracę zespołową, która jest kluczem do sukcesu.


hot°: Co jest najtrudniejsze w tym zawodzie ? Jakie trudności stawia przed Panem praca w banku?


Bank stawia przed pracownikami bardzo dużo wyzwań, jednak można powiedzieć ,że najtrudniejsza jest praca z klientem. Jednak z drugiej strony jest to też najprzyjemniejszy aspekt pracy. Każdy klient wymaga indywidualnego podejścia, co niejednokrotnie może przysporzyć trudności, ale jednocześnie sprostanie oczekiwaniom klienta daję ogromną satysfakcję z pracy. W obecnych czasach klient jest bardzo świadomy…

 

Jest duża konkurencja i niezwykle trudno jest zaskoczyć klienta (w sensie pozytywnym) w taki sposób, aby wyróżnić się z tłumu, przy jednoczesnym zachowaniu przyjętych standardów oraz powagi instytucji banku.


hot°: Czy jest Pan usatysfakcjonowany i spełnia się w swoim zawodzie?


Tak, mam szczęście pracować w otoczeniu, w którym wartości takie jak przyjazność, współpraca czy uczciwość są rzeczywiście respektowane. Natomiast praca jest jednocześnie moją pasję, w której mogę rozwijać swoje kompetencje oraz spełniać się zawodowo.

 


hot°: Proszę przytoczyć jakąś śmieszną historię ze swoje pracy ( może być stresująca)?


Zasłaniam się tajemnicą bankową;)


hot°: Czy zawód ten daje możliwości rozwoju i pozwala mieć widoki na przyszłość?


Moja kariera jest tego przykładem - dla osób ambitnych, nastawionych na rozwój czy na sukces jest to odpowiedni zawód, aby zrealizować swoje marzenia. Bank posiada również wiele bardzo ciekawych stanowisk do zaoferowania, niekoniecznie związanych ze sprzedażą. Dlatego zachęcam wszystkie osoby zainteresowane podjęciem pracy do przeanalizowania swoich zainteresowań przed rozpoczęciem aplikowania.

 

Sektor bankowy pomimo trudnego okresu cały czas się rozwija. Powstają nowe kanały cyfrowe, bazujące na innowacyjnych technologiach. Wprowadzane wciąż są nowoczesne produkty czy usługi dla klientów, co pozwala bardziej pozytywnie patrzeć w przyszłość.

Komentarze

Komentarze

Jacek
17:39 02.07.2021
Ale belkot
1
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.