Inspirujące Firmy: TietoEnator

30.12.2015
Autor: Michalina Wasilewska, Zdjęcia: Bartosz Mateńko

Tieto jest wiodącą w Europie Północnej firmą informatyczną, świadczącą usługi w zakresie budowy i rozwoju zaawansowanych systemów informatycznych, przy użyciu najnowszych technologii. Obecnie zatrudnia ponad 1800 pracowników w około 30 krajach na całym świecie. Firma Tieto otworzyła swój oddział w Polsce w roku 2006. Od tego czasu zyskała pozycję dużego dostawcy usług IT, drugiego w Polsce producenta oprogramowania na zamówienie. Została też laureatem prestiżowego programu „Inwestor w Kapitał Ludzki”. Hot Magazine rozmawiał z Joanną Szymańską – specjalistą ds. komunikacji firmy Tieto.

 

 

Firma Tieto powstała pod nazwą Tietotehdas Oy w miejscowości Espoo w Finlandii w 1968 roku. Przez pierwszych kilka lat zajmowała się tworzeniem i serwisowaniem systemów informatycznych - głównie dla Union Bank of Finland i jego klientów oraz dla przedsiębiorstw z sektora przemysłu drzewnego. W latach siedemdziesiątych przedsiębiorstwo pozyskiwało nowych klientów i stopniowo rozszerzało działalność, która oprócz świadczenia usług i dostarczania oprogramowania do komputerów mainframe, zajęła się również obsługą komputerów osobistych i tworzeniem systemów informatycznych.

 

W latach dziewięćdziesiątych - po serii przejęć, fuzji i porozumień strategicznych- rozpoczął się okres dynamicznego rozwoju. W tym czasie firma zmieniła również nazwę na Tieto . W 1996 roku przedsiębiorstwo znacznie umocniło swoją pozycję w sektorze telekomunikacyjnym poprzez przejęcie firmy Avancer, a w 1999 - w wyniku fuzji spółek Tieto i Enator - narodziła się firma TietoEnator. W związku z postępującą globalizacją branży informatycznej firma rozszerzyła w ciągu ostatniego dziesięciolecia działalność międzynarodową. W 2009 roku firma zastąpiła strukturę opartą na podziale branżowym nową strukturą, u podstaw której znalazły się oddziały krajowe i branżowe oraz usługi globalne. 

 

Obecnie w Polsce Tieto posiada swoje oddziały w Szczecinie, Wrocławiu i Warszawie, gdzie zatrudnionych jest 1200 osób. Specjaliści pracują tam nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami dla klientów z całego świata, z takich branż jak: telekomunikacja, usługi finansowe, energetyka czy motoryzacja.


hot°: Wielu osobom niezwiązanym na co dzień z branżą informatyczną trudno zrozumieć czym dokładnie zajmuje się firma. Proszę powiedzieć jak w praktyce wygląda działalność firmy? Czym, najprościej rzecz ujmując, zajmują się pracownicy Tieto?


Joanna Szymańska: Pracownicy Tieto zajmują się tworzeniem oprogramowania dla klientów z branż takich, jak; telekomunikacyjna czy motoryzacyjna, czyli takie, które docelowo wykorzystywane jest np. w telefonach komórkowych czy samochodach klasy premium. To tylko przykłady, ponieważ Tieto świadczy swoje usługi dla klientów z całego świata z branży medycznej, finansowej, sektora publicznego itd.

 

 

hot°: Jak kształtuje się szczeciński oddział firmy Tieto? Ilu liczy pracowników?


W Szczecinie pracuje ok. 600 osób, z których większość to inżynierowie- programiści i testerzy oprogramowania.

 

hot°: Tieto jest także organizatorem ogólnopolskiego konkursu „Decode Tieto”. W ostatniej edycji 4 miejsce zajął nawet szczecinianin, student ZUT, Jacek Hryniewicz. Jak oceniają Państwo poziom wiedzy i umiejętności młodych informatyków i programistów?


Cieszy nas zainteresowanie młodych ludzi obszarem IT i ich chęć do podejmowania wyzwań, jakimi są konkursy, kursy i inne tego typu aktywności. Umiejętności młodych adeptów programowania są coraz bardziej zbieżne z faktycznym zapotrzebowaniem firm komercyjnych. Dzieje się tak dzięki wspomnianym już akcjom, ale również dzięki staraniom uczelni wyższych, które dbają o uwzględnienie w programie nauczania praktycznych umiejętności programistycznych.

 

hot°: Wielu młodych ludzi marzy, by stać się częścią firmy Tieto. Trudno dostać się w Państwa szeregi?


Tieto jest otwarte zarówno dla ludzi z doświadczeniem, jak i absolwentów, którzy chcą poszerzać swój stan wiedzy. Takim osobom oraz inżynierom, którzy chcieliby zmienić ścieżkę kariery, proponujemy Akademię Programowania- trzymiesięczne, bezpłatne warsztaty, które pozwalają na uzupełnienie wiedzy w zakresie wybranych języków programowania czy platform.

 

 


hot°: Tieto posiada na swoim koncie wiele sukcesów, nagród i wyróżnień. Są jakieś, które szczególnie napawają Państwa dumą?


Jesteśmy dumni, z każdej nagrody, jaką zostaliśmy wyróżnieni, m.in. z godła Inwestora w Kapitał Ludzki- to dla nas znak, że starania firmy o to, by dbać o dobro i zadowolenia pracowników przynoszą efekty.

 

hot°: Dużo jest w naszym kraju firm podobnych do Tieto? Nie straszna Państwu konkurencja?


W Polsce istnieje wiele firm informatycznych, od małych zatrudniających kilka osób, po duże koncerny, do jakich należy Tieto. Warto jednak zaznaczyć, że zapotrzebowanie na usługi świadczone przez te przedsiębiorstwa jest nadal bardzo duże, w związku z tym ich działalność jest potrzebna i oczekiwana przez klientów.

hot°: Jaki jest Państwa przepis na sukces?


Kluczem do sukcesu każdej firmy jest zadowolenie jej pracowników. To oni są największym bogactwem i to od nich zależy powodzenie całego przedsiębiorstwa.

 

hot°: Dziękujemy za wywiad.