CO Architekci

23.01.2024 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Dominika Stolar

Dzisiaj w Hot Magazine przedstawiamy Wam Piotra Lipskiego, założyciela i właściciela biura architektonicznego CO Architekci, który w naszej rozmowie dzieli się swoim doświadczeniem w branży architektonicznej oraz swoim podejściem do projektowania.

 

 

 
hot°: Jakie były początki istnienia biura CO Architekci oraz co było inspiracją do jego założenia ?

 

Cześć. Nazywam się Piotr Lipski i jestem absolwentem studiów I i II stopnia na wydziale Architektury i Urbanistyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Już jako dziecko marzyłem o pracy jako architekt. Na studiach poważnie zacząłem myśleć o założeniu własnego biura projektowego i pracy w zawodzie na własne konto i własnych zasadach. W tym postanowieniu umocniła mnie nagroda, którą otrzymałem od Towarzystwa Urbanistów Polskich oddział w Szczecinie za pracę dyplomową w konkursie na najlepsze projekty dyplomowe z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego.

 

Konsekwentnie realizując swoje postanowienie, rozpocząłem pracę w ramach własnej działalności. Na początku realizowałem projekty komercyjne na wnętrza lokali użyteczności publicznej , szczególnie kawiarni i biur. Od samego początku inspiracją dla mnie były projekty architektów światowej sławy takich jak Bjarke Ingels z Danii, Norman Foster z Londynu i Tadao Andö z Japonii. Nie ukrywam, że, mam wewnętrzne pragnienie zarządzania projektowaniem architektury na poziomie międzynarodowym.

 

 

hot°: W jaki sposób projekty, które uznajesz za przełomowe, wpłynęły na rozwój firmy?

Proces rozwoju był wielowątkowy i nie mogę wskazać konkretnej inwestycji, jako przełomowej dla rozwoju mojego biura projektowego. Obecnie biuro stanowi zespół architektów oddanych pracy i traktujących ją jako pasję. Staram się przyjmować do realizacji tylko projekty z sektora premium i dlatego każda kolejna inwestycja była przysłowiową kolejną cegiełką na drodze rozwoju biura. Niewątpliwie jednak najbardziej medialną inwestycją była współpraca z autorem wielu książek, przedsiębiorcą i jednocześnie influencerem Dawidem Piątkowskim, dla którego zaprojektowaliśmy dom w Rudzie Śląskiej.

 

Bardzo cenny w realizacji tego projektu był fakt, że inwestor nam w pełni zaufał i dał nam wolną rękę, co było kluczowe w kreowaniu projektu z punktu widzenia pracy architekta również jako artysty, czerpiącego pomysły z architektury całego świata, co zresztą jest spójne z moją początkową ideą założenia własnego biura. W tym momencie chciałbym powiedzieć, że jestem również absolwentem Liceum Plastycznego w Szczecinie, dlatego obcowanie ze sztuką towarzyszy mi od wielu lat.

 

Kolejną bardzo ważną i kluczową sprawą w rozwoju biura było stworzenie zgranego zespołu opartego na zaufaniu oraz optymalnym, przyjaznym dla całego zespołu miejscu do pracy, jakim jest usytuowanie biura oraz jego przestrzeń. Biuro znajduje się również w miejscu przyjaznym dla inwestorów ze względu na doskonałą lokalizację i dostępny parking.

 

Magdalenka

 

hot°: W jaki sposób kształtuje się Wasze podejście do projektowania architektonicznego? Inny słowy jakie jest Wasze podejście do współpracy z klientami?

 

Na początku, kiedy prowadziłem biuro w pojedynkę, musiałem być projektantem, menażerem, księgowym i wszystko to było na mojej głowie, co było szczególnie trudne, tym bardziej, że jestem osobą z głębokim ubytkiem słuchu i w kontaktach werbalnych posługuję się aparatami słuchowymi, które niestety nie dają pełnego komfortu słyszenia, jak u ludzi słyszących. Niemniej to ograniczenie nie powstrzymało mnie w realizacji moich marzeń dotyczących studiów, jak i wymarzonej pracy architekta.

 

Dzisiaj CO Architekci to kilkuosobowy zespół architektów z bogatym doświadczeniem. Współpraca z inwestorami realizowana jest na bieżąco. W trakcie realizacji pierwszego etapu projektu, czyli kiedy realizujemy koncepcję inwestor ma możliwość wprowadzania zmian w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji, gdzie otrzymuje trójwymiarowy projekt.

 

Inwestor na spotkaniu z architektami ma możliwość poznać wszystkie etapy projektowe i wymienić się spostrzeżeniami z każdym branżystą, a projekt jest również udostępniany w trójwymiarowej rzeczywistości za pomocą gogli VR, które umożliwiają poruszanie się przyszłego mieszkańca w jeszcze wirtualnej , ale jakże rzeczywistej przestrzeni projektowanego domu..

 

 Dom Hermes

hot°: Współczesne trendy w architekturze – które z nich są dla Ciebie i całego zespołu najbardziej inspirujące?

 

Najbardziej inspirującą dla nas jest architektura przeplatana z japońską i niemiecką kulturą, gdzie dominuje beton, szkło i drewno, a światło przenikające do wnętrz tworzy spektakl w postaci tzw. komorebi , co w języku japońskim oznacza rozproszone światło, przenikające przez korony drzew, przywołując w pamięci beztroskie dzieciństwo z tarzaniem się po trawie i bujaniem na huśtawce zawieszonej w koronie drzewa.

 

W projektach inspirujemy się naturalną potrzebą kontaktu z naturą, która w przestrzeni do życia zapewnia spokój , komfort i relaks wszystkim domownikom. Zauważyliśmy też, że ostatnim trendem w poszukiwaniu optymalnego projektu domu nie jest moda, a poszukiwanie przestrzeni, która będzie dawać namiastkę ciepła południa Europy, dlatego też realizujemy również projekty w stylu śródziemnomorskim. Tworzymy również projekty przebudowy starych gospodarstw na nowoczesne siedliska.

 

Komornki dom w stylu Sródziemnomorskim

 

hot°: Jakie zmiany w branży architektonicznej obserwujecie na przestrzeni lat? Jakie znaczenie przywiązujecie do zrównoważonego projektowania i ekologii w architekturze?

 

Na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowaliśmy, że architektura jednorodzinna rośnie w wielkość zamawianej przestrzeni. Kiedyś projektowało sie domy po około 120m2, a dziś dostajemy zamówienia na domy o pow. min. 250m2 , a zazwyczaj domy te mają 300m2. To nie wynika z przyrostu demograficznego, a raczej potrzeby posiadania bezpiecznej przestrzeni i być może wynika również z ostatnich zawirowań związanych z pandemią, gdzie domownicy zaczęli częściej gotować w dużych kuchniach, posiadać własne gabinety do pracy, siłownie do ćwiczeń czy baseny.

 

W procesie projektowania kierujemy się zawsze potrzebami przyszłych domowników, wsłuchując się uważnie w ich oczekiwania związane z ich przyszłym domem. W projektowaniu kierujemy się również ekologią i ekonomią, aby powstała inwestycja nie wywierała niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne.

 

Osiedle konkurs TBS

 

hot°: Czy w działalności biura pojawiła się możliwość podjęcia wyzwania związanego z adaptacją historycznych budynków do nowoczesnych potrzeb.

 

Mieliśmy kilka takich wyzwań i zawsze zanim przystąpimy do pracy wykonujemy laserowy skan obiektu , aby nie pominąć nawet tych najdrobniejszych szczegółów. Mając już taki zeskanowany model przystępujemy do projektowania. Każde przedsięwzięcie tego typu jest bardzo trudne i wymaga dogłębnych analiz nie tylko wizualnych, ale także formalnoprawnych i to na tym etapie, szczególnie uzgodnień konserwatorskich, inwestycje potrafią się przeciągać.

 

Obecnie pracujemy nad dwoma tego typu inwestycjami, pierwsza w Zielonej Górze, gdzie w zabytkowym obiekcie realizujemy kompleks gastronomiczny i miejsce spotkań, coś jak Hala Koszyki w Warszawie, a druga inwestycja to duży hotel w zabytkowym budynku po stajni dla koni. Zazwyczaj w takich budowlach historycznych, gdzie dominuje czerwona cegła, wprowadzamy kontrastowy materiał, jakim jest szkło i otwarta przestrzeń.

 

Restauracja na Bohaterów Warszawy

hot°: Czy są materiały, z którymi szczególnie lubicie pracować i dlaczego je preferujecie?

 

Ostatnio naszym ulubionym materiałem jest spiek kwarcowy o bogatej strukturze, kolorystyce i wzorach. Spieki kwarcowe wyglądają bardzo szlachetnie i możemy ten sam materiał stosować na elewacjach, jak i wewnątrz domu. W jednym z projektów zrobiliśmy taki zabieg, gdzie zastosowaliśmy ten sam wzór na elewacji, jak i na frontach kuchennych.

hot°: Co w pracy architekta przynosi Wam najwięcej satysfakcji?

 

Największą satysfakcję daje nam uśmiech inwestora, to że udało nam sie zrealizować jego marzenie, że umiejętnie przekładamy pragnienia na projekt wymarzonego domu. Jeżeli chodzi o sam proces projektowania, to niewątpliwe największą przyjemność daje nam sytuacja, w której inwestor daje nam wolną rękę i obdarza pełnym zaufaniem. Wielokrotnie usłyszeliśmy od naszych inwestorów, że warto było nam zaufać, gdyż przedstawiony im końcowy projekt jest idealny , choć przychodząc do biura mieli inne wyobrażenie swojego wymarzonego domu.

 

Wojska Polskiego Elewacja Lucyna Paulinka

hot°: Jak nowoczesne technologie i narzędzia cyfrowe wpłynęły na Waszą pracę?

 

Staramy się być na bieżąco jeżeli chodzi o technologie i obecnie jesteśmy w posiadaniu nowoczesnych komputerów Apple, wyposażonych w najnowsze oprogramowanie do projektowania, które pozwalają pracować zespołowo w chmurze. Dzięki temu mamy możliwość przedstawiania inwestorom projektów 2D i 3D, gdzie każde zmiany możemy wprowadzać w czasie rzeczywistym, nawet podczas oglądania koncepcji przez gogle w czasie wirtualnego spaceru po przestrzeni projektowanej inwestycji.

 

Na koniec przekazujemy również inwestorowi makietę projektu wydrukowaną na drukarce 3D. To wszystko oferujemy naszym klientom, którzy zdecydują się powierzyć nam realizację projektu swojego domu . Cała ta nowoczesna technologia pozwala skrócić znacznie czas pracy, a inwestor może podejmować decyzje w sposób bardziej świadomy.

 

Salon w Hanzie

hot°: Czy są projekty w Szczecinie, które miały dla Was szczególne znaczenie?

 

Dużo projektów realizujemy poza Szczecinem, ale w ostatnim czasie mamy coraz więcej zamówień na terenie Szczecina i okolic. Zrealizowaliśmy projekt koncepcyjny w Szczecinie, który miał dla nas duże znaczenie, gdyż jego powstanie spotkało się z bardzo dobrym odbiorem nie tylko inwestora, ale i mieszkańców miasta, jak i czasopism o architekturze, które publikowały ten projekt na swoich portalach. Projekt dotyczy przebudowy kamienicy po dawnej Lucynce&Paulince przy Alei Wojska Polskiego. Obecnie inwestor poszukuje partnerów do realizacji tej inwestycji.

 

hot°: Jakie plany na przyszłość ma buro projektowe CO Architekci Piotr Lipski ?

 

W tym roku będziemy obchodzić 10lecie istnienia biura. Ten czas pozwolił na wszechstronny rozwój i zdobycie wielu doświadczeń, dlatego też planujemy rozszerzyć swoje usługi projektowe na inwestycje z zakresu hotelarstwa oraz osiedli mieszkaniowych.. Nie ukrywam również, że jako Szczecinianinowi marzy mi się stworzenie przestrzeni architektoniczno-urbanistycznej na wysokim światowym poziomie, która będzie unikatową wizytówką naszego miasta. Serdecznie zapraszam do współpracy, poza inwestorami indywidualnymi, również deweloperów

 

 

tel. +48 571 937 902

[email protected]

 

www.architekci.co

https://www.facebook.com/Architekci.Co

https://www.instagram.com/lipski_architekci.co

 

 

CO Architekci

CO Architekci

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.