Nad Morze razem z EmilBus

08.12.2015
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum

Przed nami kilka wspaniałych, letnich miesięcy i najlepsza okazja na wyprawę nad nasze, bałtyckie morze. Na tą okazję przygotowaliśmy dla was wybór kilku atrakcji, które naszym zdaniem moglibyście wziąć pod uwagę planując takową wyprawę. Skupiliśmy się na trzech miejscowościach: Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie plus małym wypadzie do Niemiec, ale to tylko kilka kilometrów od Świnoujścia. Jak zobaczycie poniżej atrakcji jest całkiem sporo, w sam raz na jednodniową a może i dłuższą wycieczkę. Najlepiej i najtaniej dojechać do Świnoujścia wygodnym busem, aby uniknąć przykrych niespodzianek przy przeprawie promowej do centrum miasta, która łączy wyspę Wolin z Wyspą Uznam.


My zdecydowanie polecamy firmę Emilbus - www.emilbus.com.pl.

 

 

Skansen Wikingów w Wolinie
Pierwszym przystankiem naszego Busa jest miejscowość Wolin – dawna osada Wikingów.
Początek sierpnia to dla tego małego miasteczka wielka feta i Festiwal Słowian i Wikingów. To wyprawa w czasie do mroków wieków średnich, podczas której poznacie kulturę wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich. Wszystko dzieje się w Skansenie - wiosce specjalnie zbudowanej na podstawie badań archeologicznych z terenu Wolina, dokładnie tak jak przed tysiącem lat (czyli bez jednego gwoździa). Osada jest otoczona wałami obronnymi i palisadą. Można tu zobaczyć także repliki łodzi z okresu średniowiecza. W środku skansenu znajdują się rekonstrukcje średniowiecznych chat i warsztatów, gdzie w praktyce możecie poznać życie i pracę ludzi sprzed 1000 lat. Będziecie mogli spróbować nawet podpłomyków ala Wiking pieczonych na blasze z miodem, marmoladą lub twarogiem.

 

 

Wolin
www.jomsborg-vineta.com

Woliński Park Narodowy
Kilka kilometrów za Wolinem, Bus wjeżdża do lasów będących częścią Wolińskiego Parku Narodowego - wrażenie niesamowite. Woliński Park Narodowy obejmuje część największej polskiej wyspy – Wolina. To właśnie tu znajduje się najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża, monumentalne lasy bukowe, unikalna - wyspiarska delta Świny i przybrzeżny pas wód Bałtyku.

 

 

Kolejny przystanek - to Międzyzdroje. Bus zatrzymuje się w samym centrum miasta tuż nieopodal Muzeum Przyrodniczego. Stąd na piechotę możemy zwiedzić każdy zakątek tej pięknej nadmorskiej miejscowość, pełnej atrakcji dla każdego. To właśnie tutaj odbywa się coroczny Festiwal Gwiazd.


W okolicach Miedzyzdrojów w kierunku wschodnim można zobaczyć najwyższe klify które osiągają wysokość nawet do 95 metrów, dalej nad wybrzeżem bliżej Wisełki jest Latarnia Morska „Kikut”.


Do większych atrakcji południowej części Parku Wolińskiego należą: wyrzutnia pocisków V-3 w miejscowości Zalesie oddalonej o niecałe 3 km od Międzyzdrojów. Kawałek dalej - w wiosce Wapnica - znajduję się jeziorko Turkusowe po dawnej kopalni kredy, fragmenty słowiańskiego grodziska oraz punkty widokowe: Piaskowa Góra i Zielonka z pięknym krajobrazem na Zalew Szczeciński. Tu już niestety nasz bus nie ma trasy przejazdu na swojej linii - ale organizując wspólny wypad z przyjaciółmi możemy zlecić indywidualny wynajem busa i zorganizować wycieczkę krajoznawczą.

 

Ostatni Nasz przystanek to Świnoujście, a właściwie jego prawobrzeżna część. Bus zatrzymuje się tuż przy promach „Bielik”. Aby dostać się do centrum miasta słynącego z najpiękniejszej i najszerszej plaży w Polsce - musi przeprawić się promem na drugą stronę. Ale zanim tam ruszymy proponuje pozostać po tej stronie, gdyż nadal jeszcze stosunkowo niewiele osób wie, że jedyną w Polsce twierdzą morską, i to z całkiem nieźle zachowanymi obiektami fortyfikacyjnymi, jest Świnoujście.

 

 

Fort Gerharda
Do wstępu na teren upoważnia nas przepustka-bilet, wydana w schronie przy wartowni nr 1, w której do dnia dzisiejszego urzęduje pruski generał. Fort został wybudowany w połowie XIX-go wieku. Od 2001 roku jest siedzibą historycznego Komendanta Twierdzy Świnoujście (ostatniego Pruskiego Komendanta Wojskowego w Europie) i koszarami historycznego 3 batalionu 34 Pułku Fizylierów Królowej Szwedzkiej Wiktorii. Przez fort przeszło już ponad 200 000 turystów, którzy po odbyciu przeszkolenia wojskowego, zostali mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i stali się rezerwistami regimentu.
Świnoujście
www.fort-gerharda.pl

 


Latarnia Morska
Niewątpliwą atrakcją miasta jest Latarnia Morska. Przy okazji odwiedzin Fortu Gerharda warto ją zobaczyć. Jest to najwyższą tego typu budowlą nad Bałtykiem, a także jedną z najwyższych na świecie. Jej wysokość sięga blisko 65 metrów. Jednak, aby podziwiać piękne widoki Świnoujścia i okolic trzeba pokonać ponad 300 krętych schodów.

Zabytkowe falochrony
Wciąż jesteśmy po stronie prawobrzeżnej miasta, jest tu tyle atrakcji, że warto poświęcić więcej czasu, aby móc zobaczyć te wszystkie wspaniałe zabytki.
Zabytkowe falochrony powstały w latach 1818-1823, na rozkaz Fryderyka Wilhelma III, ówczesnego króla Prus. Zbudowano je, aby zapobiec licznym wypadkom statków stojących w porcie w czasie sztormu na morzu. Ich wyjątkowość polega na tym, że powstały z kamienia, ponieważ w tamtych czasach nie znano jeszcze żelbetonu, a mimo tego świetnie spełniają swoją rolę.

Falochron zachodni po stronie Uznam – centrum miasta - praktycznie w niezmienionym stanie przetrwał do dziś. Na jego szczycie stoi biały wiatrak noszący nazwę „Stawa Młyn” - symbol Świnoujścia, pojawiający się niemalże na każdej pamiątkowej widokówce.


Świnoujście
www.swinoujscie.pl

 

 

Cesarskie Kurorty
Będąc po stronie centrum warto również wybrać się na niemiecką stronę wybrzeża i zobaczyć jak wyglądają tamtejsze miejscowości turystyczne. Szczególnie polecamy wam trzy z nich, które zasłużyły na miano cesarskich. Mowa o Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. W minionych wiekach ich rangę podnosiły regularne odwiedziny koronowanych głów, stąd też ich cesarski przydomek. To właśnie tu zobaczycie wille, domy i budowle w stylu architektury kąpieliskowej z XIX w, zadbane klomby oraz aleje sosen i klonów, które w zestawieniu z jasnymi fasadami odremontowanych kamienic i hoteli, tworzą pełen harmonii obraz. (cóż, Niemcy)
Niemcy


5 i więcej kilometrów od Świnoujścia

 

Jeśli wybieracie się nad morze powinniście wybrać Świnoujście. Zachęcamy do dłuższego pobytu, podczas którego możliwości poznania uroków miasta, pięknej bałtyckiej plaży mogą tylko zwiększyć fascynację polską częścią wyspy Uznam, ale również spontaniczny jednodniowy wypad powinien dostarczyć mnóstwo pozytywnych wrażeń.


Ilość i częstość połączeń ze Szczecina w kierunku do Świnoujścia jakie oferuje nam firma Emilbus pozwala zapewnić klientom szybki i pewny dojazd do pracy, rodziny czy na wypoczynek.
Dzięki busom firmy Emilbus wyjazdy nad morze i z powrotem stały się przyjemnością.

 

Gorąco polecamy !

Zapisz