Natalia Misiura Smoczy Ród

31.10.2023 1 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski

Zapraszamy na wywiad z Natalią Misiurą, blogerką i pasjonatką cosplayu, która wciela się w postacie takie jak Daenerys Targaryen i Rhaenyra Targaryen z popularnych seriali "Gra o Tron" i "Ród Smoka". Natalia jest nie tylko wyjątkową artystką, ale także osobą, która odnajduje swoją twórczość w kreacji ulubionych postaci z fantasy. W naszym wywiadzie zgłębimy tajniki jej pasji, odkryjemy, co sprawia, że te postacie są dla niej tak istotne, i poznamy wyzwania związane z tworzeniem niezwykłych kostiumów.

Photographer Ewa Cudnik


hot°: Jak narodziła się Twoja pasja do cosplayu, a w szczególności do postaci takich jak Daenerys Targaryen i Rhaenyra Targaryen?


Mój początek pasji do cosplayu nastąpił, gdy byłam dzieckiem. Wówczas w latach dziewięćdziesiątych na topie była Sailor Moon (Czarodziejka z Księżyca). Jako dziecko uwielbiałam oglądać tę bajkę (japońskiej produkcji) w telewizji (była wówczas wyświetlana na Polsacie w godzinach porannych). Wówczas też w dawnym Kupcu był sklep z rzeczami dedykowanymi o Czarodziejce z Księżyca w tym ze strojami, niestety lata minęły a po tych rzeczach już słuch zaginął.

 

Tak naprawdę moje marzenia, aby odtwarzać Ród Targaryenów zakiełkował w momencie emisji pilotażowego odcinka Gry o Tron kilka lat temu. Niestety ze względu na bardzo wysokie kwoty kostiumów, nie mogłam sobie pozwolić na rozpoczęcie tej przygody. Dopiero w tym roku przeznaczyłam odpowiedni budżet pieniężny na stroje i tak rozpoczęła się moja przygoda, która trwa, aż do dziś.

 

Photographer  Brygida Gębka


hot°: Co sprawia, że te postacie z "Gry o Tron" i "Rodu Smoka" są dla Ciebie tak wyjątkowe?


Fascynuje mnie tylko i wyłącznie jeden Ród – Targaryenów. Są to ludzie silni, którzy są z natury porywczy, pragną krwii, zemsty i są piekielnie inteligentni. To w jaki sposób Daenerys przez lata swojej wędrówki na wygnaniu krok po kroku zdobywała władzę jest imponujące. W wieku 15 lat nie miała nic, kilka lat później armię Nieskalanych i Dothraków, trzy smoki i podbite kraje za Wąskim Morzem. Postacie kobiece w tej serii budzą respekt i podziw.

 

Photographer Brygida Gębka


hot°: Jakie są największe wyzwania związane z tworzeniem kostiumów i kreacją postaci z tych popularnych seriali fantasy?


Niestety czas nie jest z gumy i najgorsze jest podzielenie obowiązków związanych z pracą, rodziną i szyciem lub przerabianiem stroi. Muszę znaleźć złoty środek i czasami niestety kończę z tym tak, że potrafię w dzień w dzień siedzieć do godzin nocnych nad danym skrawkiem materiału. Najtrudniejsze są dodatki, typu suknia ma mini zdobienia, to przy nich najwięcej schodzi mi czasu, samo uszycie nie jest trudne, problem zaczyna się przy zdobieniach, zwłaszcza strojów z Rodu Smoka.

 

Warto również dodać, ze wszystko robię ręcznie, pierwsza moja suknia, którą sama uszyłam ręcznie tworzyłam 14 dni. Kolejnym trudnym wyzwaniem jest tworzenie biżuterii, jest to też ręczna robota – bardzo pracochłonna.

 

Photographer Brygida Gębka


hot°: Czy możesz podzielić się swoim ulubionym projektem cosplayu, który szczególnie Cię zainspirował lub był szczególnie trudny do zrealizowania?


Miałam dwa takie najtrudniejsze projekty: suknia Daenerys Targayeren z Essos, oraz suknia i naszyjnik dla Lyanny Stark (i tutaj wyjaśniam, że to jest jedyna postać po Targayerenami, którą odtwarzałam – ze względu na powiązania z powyższym rodem). Suknia Daenerys była pierwszą, którą uszyłam ręcznie od zera, tworzyłam ją 14 dni, bez użycia maszyny. Bardzo trudny projekt, w który włożyłam masę pracy, efekty są widoczne na zdjęciach uzyskanych podczas sesji na Wieży Quistorpa w Szczecinie.

 

Suknia dla Lyanny Stark co prawda była kupiona w lumpeksie, ale trzeba było ją obszyć ręcznie delikatnymi zdobieniami w postaci liści na pasie i wokół dekoltu – robiłam to przez 3 dni przez 24 h na dobre z przerwami na krótki sen. Naszyjnik natomiast tworzyłam 5 dni od zera. Używałam wówczas drutu jubilerskiego, farb akrylowych, mulin oraz skóry do tkanin.


hot°: Jakie elementy Twoich kostiumów i rekwizytów do cosplayu są własnoręcznie tworzone, a które kupujesz gotowe?


Własnoręcznie w większości przypadków tworzę biżuterię, dodatki (paski, korony). Z sukniami różnie jest, ale nigdy nie pozuje w gotowcach prosto ze sklepu – w większości wypadków przerabiam je, aby idealnie odwzorowywały kreacje z filmów.

 

Photographer Ewa Lidia


hot°: W jaki sposób przygotowujesz się do sesji zdjęciowych lub wydarzeń cosplayowych?


Dzień przed robię burzę mózgów, przygotowuje sobie w głowie plan jak najlepiej odtworzyć sceny z filmu, jak się odpowiednio ustawić. Również przygotowuje stroje, dodatki – zabezpieczam je by się nie uszkodziły podczas podróży. W dniu sesji, zależnie od godziny zbiórki na miejsce – zawsze muszę sobie wydysponować 3 godziny, w czasie których przygotuje się całkowicie do sesji. Wówczas przyklejam perukę, układam sztuczne włosy, maluje się, prasuje strój.


hot°: Czy masz jakieś rady dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z cosplayem?


Przede wszystkim aby się nie zniechęcały, ponieważ początki bardzo bywają trudne, zwłaszcza gdy nie wiesz jak rozpocząć swoją przygodę z cosplayem. Zawsze warto zacząć od postaci, która nie jest trudna do odtworzenia i nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. U mnie to była Daenerys z okresu, gdy brała ślub z Khalem Drogo.

 

Wówczas potrzebowałam tylko suknie i perukę. Udało mi się suknie pozyskać z oryginalnego sklepu do cosplay, a perukę zgarnęłam z portalu vinted za grosze.


hot°: Czy cosplay wpłynął w jakiś sposób na Twoje zainteresowania poza światem kostiumów i konwencji?


Na pewno pozwolił mi zaakceptować samą siebie i czerpać więcej od życia. Niestety borykam się z depresją i tak naprawdę cosplay pozwolił wytyczyć mi nową drogę walki z tą chorobą.

 

Photographer Tomasz Kogut


hot°: Jakie są Twoje ulubione momenty lub wspomnienia związane z udziałem w wydarzeniach cosplayowych lub wystawianiem się jako Daenerys lub Rhaenyra?


Na pewno w głowie zapadnie mi plener fotograficzny organizowany przez Ewę Cudnik z fundacji The Best Of Szczecin. To tam rozpoczęłam swoją przygodę w pozowaniu jako coplayer.

 

Od tamtego momentu wszystko przyspieszyło i teraz ta moja pasja rozwija się, a wraz z tym mam wiele propozycji od fotografów żeby pozować w moich strojach.

 

Photographer Tomasz Kogut


hot°: Czy istnieją inne postacie z kultowych seriali lub książek, których chciałabyś się jeszcze podjąć jako cosplay?


W planach na pewno mam postacie z Czarodziejki z Ksieżyca, postać Syreny z Jibaro (serial Netflix Love, Death & Robots), Beatrix Lestrange z serii Harry Potter.

 

Photographer Brygida  Gębka


hot°: Jakie są Twoje plany i cele związane z cosplayem w przyszłości?


Planuje stworzyć pokaz mody filmowej z Gry o Tron i Rodu Smoka, ale nie taki zwykły, tylko zaakcentowany ogniem. Na pewno też planuję zwerbować więcej osób, które podobnie jak ja odtwarzają postacie z Gry o Tron i Rodu Smoka. Obecnie już dysponujemy takimi postaciami jak Cercei Lannister, Rheagar Targaryen, Lyanna Stark, Mellisandre.

mail: [email protected]
tel. 666 689 606

 

https://www.facebook.com/smoczyrod
https://www.instagram.com/smoczyrod
https://www.tiktok.com/@smoczy.rod

 

Smoczy Ród

Smoczy Ród

 

Komentarze

Komentarze

Wyczuwam zazdrość i zawiść :)
0:51 02.11.2023
Warto może przeczytać, ze zrozumieniem cały wywiad, że stroje niektóre są wykonywane od zera, niektóre kupione i przerabiane. Ale widocznie drogi animowy hejterze, jedyne co potrafisz zrobić to siedzieć przed tym swoimi komputerkiem i szerzyć nienawiść. Jak masz takie jaja to podpisz się pod swoim komentarzem ;), a nie, nie zrobisz tego bo jesteś cieniasem :P.
0
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.