Patisson Art

08.11.2023 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Artysty

Hot Magazine ma przyjemność przedstawić wywiad z Patisson Art, utalentowanym szczecińskim, artystą aerografem, który swoimi dziełami potrafi zachwycić i zaskoczyć. Jego prace zdobią różne powierzchnie, od samochodów po ściany, a technika aerografii pozwala mu tworzyć niezwykle szczegółowe i realistyczne arcydzieła. Rozmawiamy z nim o początkach jego kariery, ulubionych projektach i inspiracjach oraz o tym, jakie wyzwania niesie za sobą sztuka aerografii. Poznajmy bliżej fascynujący świat tworzenia poprzez mgłę farb i powietrze!


 
 
hot° Jak zaczęła się Twoja przygoda z aerografem i co sprawiło, że zdecydowałeś się na rozwijanie tej techniki artystycznej? Kiedy pasja przerodziła się w biznes?

 

Moja przygoda z aerografią rozpoczęła się jeszcze w dzieciństwie. Moja mama wysłała mnie do szkoły artystycznej dla dzieci, gdzie zdobyłem ogólne pojęcie o malarstwie i historii sztuki. Mimo że zawsze lubiłem malować, nie byłem pewien, czy kiedykolwiek zostanę artystą i będę na tym zarabiać. W dzieciństwie nie podobał mi się pomysł siedzenia na ulicy i malowania portretów. Ale wszystko się zmieniło, gdy przypadkowo obejrzałem telewizyjny program motoryzacyjny, w którym bohaterowie przekształcali samochody poprzez tuning w prawdziwe dzieła sztuki.

 

W jednym z odcinków programu zobaczyłem, jak artysta używa aerografu do malowania samochodów. To mnie zachwyciło, i poszedłem podzielić się tym z moim przyjacielem Ivanem. Byliśmyprzyjaciółmi od dzieciństwa. Poznaliśmy się w szkole muzycznej, a on również bardzo lubił malować.

 

Z czasem zaczęliśmy bardziej zgłębiać tajniki aerografii i zapoznawać się z tym niesamowitym narzędziem do malowania. W 2007 roku kupiłem swój pierwszy aerograf i zacząłem uczyć się tej techniki razem z moim przyjacielem. Wtedy informacji na temat aerografii było bardzo mało, więc większość nauki opierała się na próbach i błędach. Z czasem zaczynałem dostawać zamówienia od przyjaciół, co przerodziło się w niewielki biznes.

 


hot° Aerograf to medium, które pozwala na tworzenie niesamowicie szczegółowych i realistycznych dzieł. Jakie projekty lub motywy uwielbiasz malować najbardziej?


Tak, aerograf to narzędzie, które daje nieograniczone możliwości rozwoju twórczości. Bardzo lubię projekty, które mają w sobie jakiś sens lub przekazują pewną historię. Ogólnie rzecz biorąc, uwielbiam łączyć style. Najbardziej interesują mnie projekty związane z kastomizacją motocykli, kasków i samochodów. Jednak nie ma ograniczeń. Aerograf jest również stosowany w kulinariach, kosmetologii i wielu innych dziedzinach.

 

 

hot° Twoje prace zdobią różne powierzchnie, od samochodów po ściany. Czy masz ulubioną płaszczyznę, na której lubisz tworzyć?


Wszystko zależy od projektu i pomysłu, a nie od powierzchni, na której ma powstać obraz. Dlatego dla mnie nie ma znaczenia, na jakiej powierzchni maluję. Najbardziej lubię motocykle i kaski, ponieważ można zmienić charakter i percepcję tych obiektów poprzez malunek.

 

hot° Aerograf to technika wymagająca precyzji. Jakie są Twoje ulubione narzędzia i farby, których używasz w swojej pracy?


To prawda, w zależności od wielkości powierzchni, aerograf wymaga pewnych umiejętności i precyzji. Moim ulubionym aerografem jest Iwata, który używam w swoich projektach od 2009 roku. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych materiałów do tworzenia. W porównaniu do czasów, kiedy zaczynałem malować aerografem, teraz mamy fantastyczne możliwości twórcze. Jeśli chodzi o materiały, do aerografii można podzielić je na dwie grupy: materiały i farby na bazie wody oraz materiały o bardziej agresywnym składzie chemicznym, takie jak farby samochodowe.

 

Nie mogę wskazać konkretnych ulubionych materiałów, ponieważ w zależności od projektów, warunków i efektów, jakie chcę osiągnąć, stosuję różne materiały. Czasami mieszam różne materiały ze sobą, ponieważ niektóre efekty można uzyskać za pomocą materiałów na bazie wody, a inne tylko przy użyciu materiałów na bazie chemicznych farb

 


hot° Czy możesz podzielić się jakąś historią lub projektem, który ostatnio, szczególnie Cię zainspirował albo sprawił wyjątkowe trudności?


Jednym z moich interesujących i ambitnych projektów była praca nad malowaniem na ścianie inspirowanym filmem “Ojciec Chrzestny”. Główna koncepcja polegała na stworzeniu obrazu głównego bohatera, jego życia i przeniesienia atmosfery filmu na ścianę za pomocą malarstwa.Głównym celem było stworzenie fascynującego wizualnego obrazu, który uzupełniłby harmonię przestrzeni mieszkania i dodał jej atmosfery.

 

Było to szczególnie interesujące, ponieważ właścicielka mieszkania chciała podarować ten obraz swojemu mężowi, który był miłośnikiem tego filmu. Ogólnie koncepcja bardzo mnie zainspirowała, i dążyłem do stworzenia wyjątkowego projektu, wkładając w niego całą swoją wiedzę i umiejętności, aby uczynić go naprawdę fascynującym i niepowtarzalnym. Szczerze mówiąc, każdy projekt jest dla mnie wyjątkowy, ponieważ wkładam w niego część siebie, i to jest dla mnie bardzo ważne.

 

hot° Aerograf to sztuka, która stale ewoluuje. Jakie nowe techniki lub trendy obserwujesz w świecie aerografii?


Na podstawie mojego doświadczenia w dziedzinie aerografii mogę potwierdzić, że w ciągu ostatnich 10-15 lat aerografia rozwija się bardzo dynamicznie. Świadczy o tym nawet fakt, że pojawia się wiele nowych producentów farb i akcesoriów do kastomizacji. Bardzo fascynującym i trendowym rozwiązaniem jest podświetlanie farb i zmiana ich właściwości w zależności od temperatury.


Przykładowo, rano idąc do swojego samochodu możesz zobaczyć rysunek na masce, ale jest w tym pewien haczyk. Aerografii nie będzie widocznej dopóki maska się nie nagrzeje od pracy silnika. To przypomina efekt z kubkiem herbaty,
być może widziałeś coś podobnego, kiedy nalewasz gorącej herbaty, a na kubku pojawia się rysunek. Dzięki takim nietypowym metodom można tworzyć niezwykłe projekty, które zaskakują.

 

Nie pozostaje również w tyle ewolucja aerografów. Jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych firm na świecie, Anest Iwata, niedawno przedstawiła swój najnowszy model aerografu - Custom Micron Takumi. Miałem okazję wypróbować malowanie tym aerografem, i rzeczywiście jest to jeden z najlepszych aerografów na świecie.

 

 

hot° Jakie wyzwania lub trudności możesz napotkać podczas tworzenia swoich prac, i jak sobie z nimi radzisz? Jak wygląda praca z klientem w etapach?

 

W większości przypadków główne wyzwania pojawiają się w przypadku kastomizacji używanych obiektów. Oznacza to, że konieczne jest przeprowadzenie renowacji i przywrócenie obiektu do odpowiedniego stanu, a następnie stworzenie na nim aerografii. Ostatnio otrzymałem zapytanie dotyczące pomalowania Forda Mustanga. W Polsce istnieje sporo miłośników amerykańskich Muscle carów. Dlatego właśnie takie samochody stają się coraz częściej obiektami kastomizacji i pozostają w prywatnych kolekcjach.

 

Teraz postaram się krótko opowiedzieć o etapach powstawania projektu :


1. Rozpoczynamy od stworzenia projektu graficznego, na przykład związanego z motywami zwierzęcymi lub innymi, zależy to od indywidualnych preferencji klienta.


2. Po wybraniu koncepcji graficznej rozpoczynamy pracę nad komputerową grafiką, która jest używana jako szablon do dalszej pracy.


3. Następnie przechodzimy do omówienia wszelkich szczegółów i wprowadzania ewentualnych poprawek do projektu.


4. Po zaakceptowaniu projektu, jeśli prace dotyczą samochodu, przygotowujemy samochód pod projekt - oznacza to przygotowanie powierzchni i ocenę stanu lakieru i farby. Jeżeli powierzchnia uszkodzona to musimy zrobić poprawki lakiernicze.


5. Po nałożeniu aerografii pokrywamy ją warstwą lakieru, aby chronić rysunek.


6. Po zakończeniu procesu samochód jest gotowy do użytku i nie wymaga dodatkowych zabiegów.

 

 

hot° Jaka rada mógłbyś dać osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z aerografią?


To może brzmieć banalnie, ale nie bójcie się spróbować. Okazjonalnie prowadzę szkolenia dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w aerografii. Były okresy, gdy organizowałem bezpłatne warsztaty, na które można było przyjść i wypróbować aerograf całkowicie za darmo. Może w przyszłości ponownie spróbuję przywrócić taką możliwość dla wszystkich chętnych.

 

Kolejna rada to znalezienie mentora, który ma już pewne osiągnięcia w aerografii. Rozumiem, że nie zawsze tacy ludzie mają czas na odpowiadanie na standardowe pytania, takie jak wybór aerografu, farb czy od czego zacząć. W internecie i na YouTube znajdziecie wiele informacji dotyczących rozpoczęcia. Jednak dla tych, którzy naprawdę chcą rozwijać się w tym kierunku i osiągnąć pewne wyniki, najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie mentora lub uczestnictwo w jakościowych kursach prowadzonych przez doświadczonego mistrza, który pomoże zrozumieć podstawowe etapy pracy z aerografem. Reszta zależy od waszego zaangażowania i dążenia do osiągnięcia określonych celów.

 

 

 

hot° Możesz podzielić się informacją o swoich przyszłych projektach lub marzeniach związanymi z twoją twórczością aerograficzną?

 

Uczestniczę w międzynarodowych wystawach organizowanych przez firmy z Europy, Ameryki i Polski. Na tych wystawach reprezentuję Polskę i mam zamiar kontynuować to w przyszłości. Mam kilka interesujących propozycji dotyczących
dużych i fascynujących projektów, które mam nadzieję pomogą jeszcze bardziej popularyzować aerografię jako sztukę.


Niestety, nie mogę ujawnić wszystkich szczegółów dotyczących przyszłych projektów, ale uważam, że będą one interesujące dla wszystkich, którzy interesują się kastomizacją i aerografią. Moje plany i marzenia polegają na przekazywaniu wiedzy i umiejętności, które zdobyłem w trakcie swojej twórczości, następnym pokoleniom. Widzę w tym swoją misję, która pomaga mi nie zatrzymywać się na osiągniętym etapie. Dzięki współpracy z firmą Anest Iwata Polska w najbliższym czasie będę tworzył nowe projekty i programy szkoleniowe z zakresu aerografii dla wszystkich chętnych.

 

Rozumiem, że współczesne pokolenie patrzy na świat z innej perspektywy, i chciałbym przekazać im swoje doświadczenie, aby mogli realizować swoje pomysły za pomocą aerografii. Być może moim największym marzeniem jest stworzenie Międzynarodowego Centrum Aerografii w Szczecinie. Osobiście uważam, że byłoby to istotne, aby to centrum stało się miejscem, gdzie ludzie dzielą się doświadczeniem, uczą się i tworzą niesamowite prace i projekty, które inspirują innych i zmieniają świat.

 

Bieszczadzka 15, 71-042 Szczecin

telefon: + 48 511 400 733

mail: [email protected]


Instagram - https://www.instagram.com/patisson_art/
Facebook - https://www.facebook.com/patissonart
YouTube https://youtube.com/@patissonart9669?si=0Z4k_7Dj-xBUZli

 

 

 

Patisson Art

Patisson Art

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.