Słowackie Koszyce: Zwiedzaj świat razem z Top Podróże!

17.05.2016 0 komentarzy
Autor: Top Podróże, Zdjęcia: Archiwum Top Podróże

 „Ażeby wiedzieć coś o świecie, trzeba się ruszyć”. Takie jest hasło przewodnie naszego co miesięcznego cyklu artykułów, w którym staramy się przybliżać wam świat, ten całkiem nie odległy i ten zupełnie egzotyczny. Autorami naszych felietonów są Szczecinianie, którzy wybrali się w podróż razem ze znanym, szczecińskim biurem:  Top Podróże Ewa Koś i opisują dla Was swoje wrażenia.  W maju odwiedzimy słowackie Koszyce. Miejsce wyjątkowe, drugie  co do wielkości miasto na Słowacji, uważane za serce Europy Wschodniej, ale ze słowacką duszą.

 

 

Przechadzając się najdłuższą historyczną promenadą na Słowacji (Hlavna ulica) czuje się wyjątkową multikulturową naturę miasta. To tu spaceruje się magicznymi uliczkami napawając się wyjątkową atmosferą miasta; kto się zmęczy może usiąść w pobliskiej knajpce i wypić koktajl o nazwie „Koszyckie Złoto”. Można też obejrzeć eksponaty w Muzeum Wschodnio-słowackim, czy też odpocząć w tropikalnej aurze Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego.


To piękne miasto pełne kawiarni, winiarni i restauracji, daje niesamowitą okazję skosztowania zarówno domowych, tradycyjnych przysmaków jak i specjałów innych kuchni Europy.

 

 


Warto zobaczyć katedrę Świętej Elżbiety, najbardziej znaczący zabytek w mieście, ze spiralnymi, gotyckimi schodami, po których można się wspiąć. Tego rodzaju schody są już tylko w pięciu miejscach w Europie. Cudownie wyglądają również budowle należące do wspólnoty żydowskiej: Dom Sztuki czy synagoga przy ulicy Puszkina. Podziwiając miasto z bliska widzimy piękne balkony kamienic z bogato zdobionymi fasadami.


Z atrakcji miejskich odwiedzić możemy jeden z największych w Europie ogrodów zoologicznych, którego dumą jest hodowla dzikich koni Przewalskiego. W tym właśnie zoo przyszły na świat niedźwiedzie pięcioraczki, co zagwarantowało wpis do Księgi Rekordów Guinnessa temu obiektowi. Nie można opuścić Koszyc nie zwiedzając pozostałości po średniowiecznych miejskich murach obronnych – Baszty Kata, Dolnej Bramy czy odrestaurowanych murów obronnych (ul. Hradbova).


Obszar kultury i sztuki w Koszycach obfituje w szereg nowych projektów kulturalnych. Dla tych, którzy chcą spędzić weekend w tym mieście największym dylematem może być wybór pomiędzy teatrem a galerią, klasyką czy modernizmem, wyciszeniem się lub zabawą na całego. Wszystkiego obiekty słyną z wysokiego poziomu swojej działalności oraz znamienitych reżyserów miejscowych i zagranicznych, współpracujących z nimi.

 

 


Na pewno ważnym punktem na kulturalnej mapie Koszyc jest Galeria wschodniosłowiańska, gdzie w dwóch budynkach mieści się kolekcja najlepszych dzieł koszyckiego malarstwa rodzajowego. Niedaleko galerii znajduje się muzeum Vojtecha Lofflera, gdzie można obejrzeć m.in. kolekcję dzieł Andyego Warhola. Mało kto wie, że rodzice twórcy pop-artu urodzili się w tej części Słowacji.


Koszyce zaskakują również swoją sztuką uliczną. Wędrując po mieście możecie zobaczyć naprawdę imponujące przykłady street-artu w różnych jego częściach. Zasady jakimi kierują się twórcy przy wybieraniu lokalizacji na mural są następujące: nie może on powstać blisko reklamy, by nie wprowadzać ludzi w błąd, lokalna społeczność powinna bez problemu odróżnić co jest sztuką, nawet jeśli jest to praca prezentowana w wielkim formacie miejskim.


Murale są świetnym rozwiązaniem dla mieszkańców Koszyc, którzy nie mają pieniędzy na renowację budynków. Zamiast malować je na jasne kolory, jak czyni się w większości miast europejskich, murale tworzone są na nieodświeżonych blokach, które dzięki temu gubią swoją brzydotę i ukrywają zniszczenia. By mural mógł powstać, 51% lokalnej społeczności musi wyrazić na to zgodę.

 

 


Zasady te stworzyła formacja Street Art Communication. Powstała ona w 2008 i główną ideą jaka jej przyświeca jest przekonanie, że miasto to przestrzeń, która rośnie lub maleje proporcjonalnie do uczucia dumy jakim obdarzają je lokalni mieszkańcy. Od 2011 SAC jest ściśle związana z największą miejską galerią w Słowacji. Dzisiaj twórczość SAC można oglądać w Koszycach w Galerii miejskiej zwanej SAC Point, przy ulicach Tabačka Kulturfabrik i Gorkého 2.


Do Koszyc można się dostać lotem bezpośrednim z Warszawy, zainteresowanych zapraszamy do biura Top Podróże w Szczecinie na Placu Zwycięstwa nad wejściem do Medicusa.

 

Zapisz

Zapisz

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.