Oldschoolowy „Schowek na miotły” tuż przy Alexanderplatz

03.07.2023 0 komentarzy
Autor: Marek Defée, Zdjęcia: Marek Defée

Oldschoolowy „Schowek na miotły” tuż przy Alexanderplatz. Besenkammer Bar to mały, gejowski, oldschoolowy bar, znajdujący przy Alexanderplatz, otwarty całą dobę. Istnieje pewnie kilkadziesiąt lat, od czasów NRD. Jego nazwa przetłumaczona na język polski to „Schowek na miotły”. Rzeczywiście, bar wygląda wewnątrz jak mała dziupla, dosłownie na kilkanaście miejsc, plus kilka stołów na zewnątrz. Można tu wypić piwo, przysłowiowego „sznapsa” i zapalić legalnie papierosa.  Artykuł powstał dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcy książki "Off przewodnik po Berlinie" 

 


Pamiętam, że miejsce to wyglądało bardzo podobnie w latach 80-tych XX. Wtedy jednak nie byłem nigdy wewnątrz. W 2018 r. weszliśmy z moją partnerką do środka. Siedziało kilku panów, spokojnie popijając piwko. Widać było, że to stali bywalcy, lokalsi. Widok jedynej kobiety w barze, która zamówiła podwójną wódkę, po czym szybko opróżniła kieliszki, nikogo nie zaskoczył, ani nie zdziwił. W Berlinie mało co kogoś jest w stanie zdziwić.


Takich miejsc w Berlinie jest bardzo wiele. Małych narożnych barów (Eck – Kneipe), działających od kilkudziesięciu lat, dobrze pamiętających miasto podzielone na dwie części. Besenkammer Bar jest akurat miejscem szczególnym w takim sensie, że znajduje się tuż przy Alexanderplatz, idąc od strony wiaduktu dworca kolejowego w kierunku Czerwonego Ratusza, gdzie bardzo wiele się zmieniło na przestrzeni ostatnich 34. lat, od obalenia muru.

 


Niedaleko stąd na piętrze mieściła się modna w Berlinie Wschodnim kawiarnia Cafe Rendesvous, gdzie można było kupić zachodnią walutę. Za barem Cafe Rendesvous, było ukryte zejście na dół, do punktu z kiełbaskami. Ale to historia na inne, bardzo ciekawe opowiadanie. Z oczywistych względów zrobione zostały tylko zdjęcia i film na zewnątrz lokalu.

 

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.