Sneakers Box

18.01.2023 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Zapraszamy do przeczytania naszego wywiadu z Panem Stanisławem, właścicielem szczecińskiego zakładu rzemieślniczego Sneakers B.O.X, który zajmuje się renowacją butów, kurtek skórzanych oraz wieloma innym usługami związanymi z farbowaniem czy naprawą. Wszystko odbywa się tradycyjnymi rzemieślniczymi metodami, oczywiście przy użyciu nowoczesnych materiałów czy kosmetyków. Efekty są oszałamiające! Zapraszamy!

 

 

 

hot°: Kiedy powstała Wasza firma? Skąd pomysł, aby zająć się właśnie renowacją obuwia?

 

Nasza rodzinna firma została założona siedem lat temu w 2015 roku, w Połtawie na Ukrainie. Jeszcze przed  wojną mieliśmy plany otwarcia filii naszego warsztatu w jednym z ukraińskich miast, ale wojna zmieniła
wszystkie nasze plany. Mój najstarszy syn Denys został w Połtawie, gdzie pracuje w warsztacie, natomiast najmłodszy syn Matvey, który ma 13 lat, i ja przyjechaliśmy do Polski.

 

Zaczęliśmy razem z synem – on sam zaoferował mi pomoc. Wspólnie badaliśmy sprzęt, testowaliśmy różne materiały,dużo czytaliśmy, szkoliliśmy się, uczestniczyliśmy w kursach, seminariach, wystawach i wymyśliliśmy nazwę. Zdecydowaliśmy się na wariant o nazwie „Sneakers B.O.X". Stały strumień klientów pojawił się bardzo wcześnie - dwa lub cztery miesiące po otwarciu.

 

Około 80-90% naszej pracy to praca ręczna. Specjalnie stworzyliśmy „Otwartą kuchnię", aby wszyscy nasi klienci mogli obserwować proces naszej pracy, materiały, sprzęt, podejście do każdej pary. W ten sposób goście mają możliwość bezpośredniego kontaktu z nami, co pozwala nam omówić wszystko do końca i osiągnąć jak najlepsze porozumienie między klientami a kierownikiem. Co miesiąc testujemy nowe warianty chemikaliów i nowych farmaceutyków, wybieramynajlepsze z nich i włączamy je do procesu pracy. W pracy wykorzystujemy najdoskonalsze materiały światowych producentów.

 

 

 

hot°: Oprócz renowacji butów oferujecie również inne usługi. Prosimy o szczegóły...

 

Co robimy? Możemy odnowić każdy przedmiot lub kombinację, jeśli zawiera on skórę. Dotyczy to butów, ubrań, torebek, rękawiczek, pasków, teczek i tak dalej... Istotą kompleksowego czyszczenia jest całkowite usunięcie wszelkich zniszczeń zewnętrznych i wewnętrznych, usunięcie plam, naprawa winiet i tabliczek.

 

Dodatkowe usługi są naprawy odzieży o dowolnej złożoności, farbowanie materiałów, usuwanie przerw. Usługi powiązane - wymiana sznurowadeł (dostępnych - ponad 250 gatunków), dezynfekcja, obróbka powierzchni wewnętrznych środkami aromatyzującymi, powlekanie balsamem, kremem, smarem w celu nadania właściwego wyglądu itd...

 

Przed renowacją Po renowacji

 

 

hot°: Czym dokładnie jest renowacja butów? Czy czyszczenie butów to to samo co renowacja?

 

Jeszcze nie tak dawno w wielu miastach w Polsce znajdowało się wiele sklepów z obuwiem, teraz jednak ten zawód staje się rzadkością. Bardzo lubię swój zawód, lubię pracować z klientami, próbować nowych materiałów i eksperymentować. Naprawa obuwia to bardzo złożony proces, który wymaga dużej logistyki, doświadczenia i umiejętności. Dawniej tego rzemiosła trzeba było się uczyć latami w placówkach oświatowych i od mistrzów, a potem pracować jako czeladnik, czyli wtedy, gdy trafiają się dobrzy rzemieślnicy. Ogólnie rzecz biorąc, proces renowacji i odnawiania butów jest bardzo wielopłaszczyznowy. Jest tak wiele rodzajów, typów i odmian materiałów i skór, a także mnogość wykończeń i barwników.

 

Mam też szeroki wybór materiałów od różnych producentów. Nie ma dokładnej recepty na to, jak zrobić konkretną parę butów, na tym polega trudność tego biznesu. Czyszczenie obuwia różni się od traktowania butów różnymi środkami. Są to zupełnie inne procesy. Często musimy tłumaczyć naszym klientom, co będzie robione i w jakiej kolejności. Wiele osób nie zna tego procesu, a jest on bardzo ciekawy. Po tym czasie ludzie zaczynają inaczej traktować i dbać o swoje buty.

 

 

hot°: Czy potraficie sprawić, że stare buty będą wyglądały jak nowe, czy zawsze będzie to jakaś gorsza wersja pojęcia "nowe"?

 

Z absolutną pewnością mogę odpowiedzieć, że tak. Od dłuższego czasu produkty i technologie pielęgnacji obuwia zostały wyniesione na nowy, wysoki poziom. Dzięki bardzo szerokiej gamie materiałów od najlepszych światowych producentów, takich jak Saphir czy Tarrago.

W większości przypadków efektem jest właśnie to, czego oczekuje klient, gdy po raz pierwszy spojrzy na swoje buty, które do niedawna nie były w najlepszym stanie. Można żartować, że stworzyliśmy „wehikuł czasu", który może przywrócić wygląd butów z przeszłości, pozwalając Klientowi czerpać przyjemność, komfort i przyjemność estetyczną z ich użytkowania.

 

Przed renowacją Po renowacji

 

hot°: Jak wygląda proces renowacji?

 

Około 80-90 procent naszej pracy to praca fizyczna. Specjalnie zrobiliśmy „otwartą kuchnię", aby wszyscy nasi klienci mogli zobaczyć proces naszej pracy, materiały, sprzęt, podejście do każdej pary. Jednocześnie odwiedzający mogą się z nami bezpośrednio skontaktować, co umożliwia omówienie wszystkiego w najdrobniejszych szczegółach i osiągnięcie maksymalnego zrozumienia.

 

hot°: Czy możecie zmienić kolor butów skórzanych albo farbowanie torebek czy kurtek?

 

Można zażartować: „Jeśli jest skóra, to można ją zafarbować” Wszystkie życzenia klienta urzeczywistniają się z pomocą technologii dopasowania kolorów i palety barw.

 

hot°: Czy można u Was zlecić czyszczenie zamszu – torebki, butów albo kurtek?

 

O zamszu możemy i powinniśmy mówić jeszcze długo. Zamsz i nubuk są bardzo delikatnymi materiałami i wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji. Zawsze chętnie dzielimy się naszą wiedzą i udzielamy porad naszym klientom. Zawsze miło jest otrzymać zrozumienie i słowa podziękowania w zamian. Osobno można poruszyć kwestię skóry woskowanej. Skóra ta ma wykwintny wygląd i charakteryzuje się niejednorodną strukturą, bardzo głębokim kolorem i zmiennością barw. Skóra ta wymaga częstej konserwacji i starannego użytkowania. Dotyczy to również odzieży wierzchniej, kurtek i torebek

 

Przed renowacją Po renowacji

 

hot°: Ile mniej więcej kosztuje renowacja butów czy inne wasze usługi?

 

Kształtowanie naszej polityki cenowej jest jednym z głównych elementów naszej konkurencyjności. Przy jakości naszych usług staramy się zapewnić konkurencyjne ceny w stosunku do innych warsztatów. W ostatnim czasie otrzymujemy zlecenia renowacji z innych miast w Polsce i Niemczech. W porównaniu z Niemcami koszt kontroli wszystkich usług jest kilkakrotnie niższy. Wróćmy do liczb: kompleksowe polerowanie butów od 40 zł, polerowanie butów zamszowych od 30 zł, polerowanie kompleksowe i łączone jest droższe i może sięgać nawet 100 zł.

 

Duże kurtki i torby zaczynają się od 90 zł. Trudno oszacować koszt pracy na podstawie słów lub zdjęć, zawsze zapraszam wszystkich do naszej przytulnej pracowni. Zawsze staramy się wyjaśnić i uargumentować klientowi koszty usług.

W procesie komunikacji zawsze pokazujemy klientom np. zdjęcia poprzednich podobnych prac, mamy cały proces jest zbudowany na interakcji i bezpośredniej komunikacji z klientem. Z niektórymi klientami możemy spotkać się kilkakrotnie w fazie prób i testów odbudowy w celu uzyskania dodatkowych zgód.

 

hot°: Jak długo trwa renowacja?

 

To skomplikowana sprawa. Postaram się na nie odpowiedzieć, nie wnikając w zawiłości całego procesu. Mogę porównać ten proces do jednoczesnej gry w szachy. Pomiędzy wszystkimi procesami odnawiania, czyszczenia, malowania i wszystkimi innymi czynnościami musi upłynąć pewien czas, aby materiał wyschnął, wchłonął się lub po prostu stał i odpoczywał.

 

Czas ten waha się od 5-15 minut do kilku godzin, a w niektórych cyklach malarskich może trwać nawet dzień. W tym procesie, aby zaoszczędzić swój czas, trzeba mieć w pracy dwie, trzy lub więcej par butów. Malowanie i odnawianie wyrobów skórzanych jest swego rodzaju sztuką, a jakość pracy nie jest tu tożsama z ilością. W naszej pracowni naprawa wyrobów skórzanych nie staje się linią montażową. Nie będziemy twierdzić, że jesteśmy pierwsi czy najlepsi, po prostu dobrze wykonujemy swoją pracę. Zapraszamy!

 

 

 

Sneakers B.O.X.
ul. Jagiellońska 75, 70-360 Szczecin
tel. 48 789 387 222

 

Instagram - sneakers_box.pl
Facebook - sneakers.box.szczecin

 

 

Sneakers Box

Sneakers Box

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.