Sport: Paweł Spisak

05.01.2016
Autor: Filip Kabza, Zdjęcia: Archiwum

Paweł Spisak – reprezentant Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, zawodnik KJ Dako-Galant Skibno. Najbardziej utytułowany polski WKKW-ista ostatnich lat, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach, Pekinie i Londynie.

 

 

Wiek rozpoczęcia treningów i pierwsze wspomnienie z tym związane?
PS: Przygodę z jeździectwem rozpocząłem mając 10 lat. Był to absolutny przypadek. Na pierwsze zajęcia trafiłem za namową starszego brata. Jedyne co pamiętam z tamtej chwili to to, że od pierwszych momentów bardzo zafascynował i wciągnął mnie ten sport.

 

Najlepszy i najgorszy moment w Twojej dotychczasowej karierze?
PS: Każde zwycięstwo lub dobry wynik daje mi niesamowitą satysfakcję i motywuje do dalszej pracy i to są właśnie te najlepsze momenty w karierze. Nie potrafię wskazać jednego konkretnego sukcesu lub jednej takiej chwili. Najgorszymi momentami natomiast są chwile niepowodzeń, szczególnie te, które nie wynikają z formy sportowej, a są wynikiem przypadku np. kontuzji konia. Wychodzę jednak z założenia, że bez porażek nie byłoby sukcesów.

 

Czasem porażka potrafi nauczyć więcej niż przypadkowy sukces. Kiedy coś idzie nie tak, staram się wkładać w treningi jeszcze więcej wysiłku.

 

Co motywuje Cię do dalszego działania?
PS: Największą motywacją jest dla mnie chęć poprawiania swoich umiejętności i wygrywania. Bardzo motywuje mnie też możliwość poprawiania rezultatów osiągniętych przez innych, często podziwianych przeze mnie zawodników.

 

Jak wygląda Twój trening?

PS: Aby opisać szczegółowo moje treningi musiałbym rozpisać się na kilka stron (śmiech). Jednak to, co jest najważniejsze, to codzienność treningów. Trenuję codziennie na kilku koniach i zajmuje mi to około 5-6 godzin każdego dnia. Forma i intensywność treningów zależne są zawodów, do których się przygotowuję.

 

Ostatnia czynność przed zawodami?
PS: Ostatnią czynnością przed zawodami jest pakowanie się (śmiech).

 

 

Największe marzenie?
PS: Moim największym sportowym marzeniem jest zdobycie medalu na dużej międzynarodowej imprezie mistrzowskiej (Igrzyska, Mistrzostwa Świata lub Europy).

 

Najlepsza cecha Twojego charakteru?
PS: Moja najlepszą cechą charakteru jest chyba upór w dążeniu do celu i ambicja.

 

Co robisz, aby się zrelaksować?
PS: Najlepiej relaksuję się będąc w towarzystwie żony i córki.

 

 

Twój sportowy idol?
PS: Mój obecny trener Andreas Dibowski, imponuje mi jego pracowitość i sposób, w jaki pracuje z końmi. I Michael Jung, zdecydowanie najlepszy jeździec uprawiający WKKW na świecie. W mojej ocenie jest on najlepszym zawodnikiem w całej historii światowego WKKW.

 

Ulubiona książka?
PS: Bardzo lubię książki biograficzne. Nie tylko sportowców. Wybitni ludzie inspirują mnie do doskonalenia się.

 

 

Ulubiony film?
PS: Nie mam jednego ulubionego filmu, jednak bardzo lubię chodzić do kina. Może dlatego, że jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie mam wyłączony telefon.

 

Ulubiony gatunek muzyczny?
PS: Lubię słuchać wielu gatunków muzycznych. Ważne aby muzyka miała w sobie jakąś wartość. Bardzo relaksuje i uspokaja mnie muzyka poważna.

 

Plany na najbliższą przyszłość?
PS: Najbliższa przyszłość to zakończenie sezonu 2013 i plany na kolejne lata oraz ewentualne przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w RIO.