Stworki od Weirdcatspace!

10.02.2021
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Weirdcatspace to zarówno obrazy, stwory, biżuteria, rzeźby tekstylne jak i spersonalizowane prezenty, których twórcą jest Kasia Pietrzak – Artystka, która jak twierdzi - jest uzależniona od tworzeniaNasz najnowszy wywiad pozwoli Wam zagłębić się w tajemniczy i kreatywny świat Weirdcatspace. Dowiecie się co inspiruje artystkę, a także poznacie tło wytwarzanych przez nią przedmiotów.

 

 

 

Uwielbiamy artystów i wszelkie przejawy kreatywności u osób mieszkających w Szczecinie.Cieszymy się, że jesteś Kasiu! Pytanie na początek. Jak zaczęła się Twoja przygoda ze sztuką?


Od zawsze cierpiałam na „zespół niespokojnych rąk”. Zajmowałam się decoupagem, malowaniem, majsterkowaniem itd. W 2010 za głosem serca wyjechałam do Anglii. Przypadkiem odkryłam szycie i.. przepadłam. Na pierwszy rzut poszły popularne Tildy, a po nich pierwsze niezgrabne własne projekty maskotek. Któregoś razu wpadł mi w ręce sweter zbyt dobry by go wyrzucić i zbyt dziurawy by go nosić.

 

Odłożony na bok „wołał” by dać mu drugie życie. Któregoś wieczoru, po prostu usiadłam przy maszynie i …nie wiem kiedy, nie wiem jak: narodził się Heniek.


A potem się potoczyło. Powstawały kolejne stwory, rzeźby tekstylne, biżuteria z butelek PET. Malowanie i Szycie to moje wielkie pasje. Jestem samoukiem, i stale doskonalę swoje umiejętności poprzez tworzenie. Tworzę to co gra mi w duszy i bardzo się cieszę, gdy kogoś również wzruszają moje twory. Sztuka pozwala mi uciec od rzeczywistości gdy tego potrzebuję i jednocześnie „nie odejść od zmysłów” gdy mi to grozi.

 


Czym jest i jak powstał Weirdcatspace?


Weirdcatspace to moja mała, własna planeta. Zamieszkana przez dobre potwory, wspomnienia moje i moich klientów, to miejsce gdzie niepotrzebne przedmioty dostają drugie życie.


A mówiąc bardziej oficjalnie Weirdcatspace to marka osobista. Angielska nazwa – bo powstała, gdy mieszkałam w Londynie, i niestety wrosłam w nią tak, ze nie potrafiłam znaleźć lepszej nazwy, po powrocie do Polski:


Weird – dziwny – bo nie ukrywajmy, to cecha mojej twórczości
Cat – bo.. .kocham koty miłością wielką i bezwarunkową.
Space – miejsce , przestrzeń w której funkcjonuję

 


Prosimy o kilka słów o samej ofercie? W jakich cenach możemy dostać oferowane przez Ciebie artystyczne produkty?


WeirdCatSpace to zarówno obrazy, stwory, biżuteria, rzeźby tekstylne jak i personalizowane prezenty – malowana ceramika, odzież, breloki itd. Nie mam katalogu z ofertą, raczej portfolio, wiec trudno mówić o cenach. Można zamówić kubek za 50 zł, ale również brelok – stwora – za 70 zł, lub własnego Stwora za ok 200 zł. Jedno jest pewne – zawsze będzie OOAK (one of a kind – jedyny w swoim rodzaju).

 

Nie szyję takich samych Stworów, nie robię kopi swoich malunków. Jestem związana emocjonalna z tym co tworzę, więc zależy mi by zamawiający był szczęśliwy z moim Tworem.

 


Współpracujesz z kimś czy działasz samodzielnie?


WeirdCatSpace to ja i Heniek – od którego powstania wszystko się zaczęło. Swoje dzieła tworzę na każdym ich etapie samodzielnie, ale tak… mam współpracowników – to moi klienci (choć nie lubię tego określenia). Spora część mojej twórczości powstaje na zamówienie:
to lalki sentymentalne – powstałe z powierzonych swetrów – ulubionych przez bliskich którzy odeszli, a które pozostają z nami w postaci stworków (jak Ronnie) to lalki personalizowane – zrobione na podobieństwo bliskich to maskotki szyte wg rysunku dzieci – dzięki czemu rysunek nabiera kształtu 3D…


Oczywiście wciąż powstają też przedmioty z czystej potrzeby serca, chwili w której się znajduję, czy pod wpływem emocji . Szczególnie dotyczy to rzeźb tekstylnych, a że przy tym wszystkim bywam praktyczna , powstają również rzeźby w postaci broszek. Mogą zarówno być dekoracją jak i można je nosić, zmieniając strój codzienny w nie tuzinkowy outfit.

 


Czym innym się zajmujesz poza twórczą działalnością?


Pracuję zawodowo w dużej firmie flagowej koło Klinisk Wlk, podnoszę kwalifikacje w grafice komputerowej i pracuję nad rozwojem pracowni Kates Space, którą tworzymy z przyjaciółką Kasią.

 


Czy istnieje jakiś pomysł na dalsze rozwinięcie Weirdcatspace?


W zeszłym roku pomimo i na przekór pandemii z przyjaciółką Kasią otworzyłyśmy pracownię, gdzie będzie działał WeirdCatSpace, ale gdzie również będą odbywać się warsztaty kreatywne.


Marzę również o wystawie mojej twórczości ( w grudniu 2019 odbyła się jedna w Kreatywnej Łaźni). Kilka lat temu stworzyłam kolekcję biżuterii wykonanej całkowicie z recyclingu – nadałam 2 życie plastikowym butelkom. Chciałabym propagować idee Less Waste .

 


Prosimy o kilka słów na koniec dla czytelników HOT


Nigdy nie „zabijajcie” w sobie „wewnętrznego dziecka”. Zachwycajcie się chwilą i z niej czerpcie garściami. Oddawajcie się pasjom. Bo nic nie jest ważniejsze od Was i tej chwili w której jesteście.

 

 


[email protected]
tel. 575 642 624
www.facebook.com/weirdcatspace
www.instagram.com/weird_cat_space
www.weirdcat.pl

 

 

Weirdcatspace

Weirdcatspace