Technik dentystyczny - Zawód na granicy sztuki

19.07.2018
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archuwum Medica

Collegium Medyczne Medica – szkoła kształcąca specjalistyczne kadry medyczne przedstawia kolejną ciekawą profesję: technik dentystyczny.

 

Zawód bez wątpienia należy do grupy profesji medycznych… choć zdolności manualnych, wyczucia estetyki i precyzji pozazdrościć
technikom dentystycznym mógłby niejeden człowiek parający się rzeźbą lub metaloplastyką. Te tajemnicze osoby pracujące w zaciszu pracowni wykonują na zlecenie dentystów prawdziwe arcydzieła sprawiając, że pacjenci ponownie mogą się ponownie pięknie i szeroko uśmiechać.

 

 

Uzupełnianie braków i korygowanie wad zgryzu.
Technik dentystyczny w swej pracy zajmuje się bowiem między innymi wykonywaniem koron i protez zębowych dla osób starszych oraz aparatów ortodontycznych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. We współpracy z lekarzem i na podstawie sporządzonych przez niego wytycznych (projektu, wycisków) konstruuje protezę, odtwarzając kształt poszczególnych zębów i inne właściwości szczęki, dobierając odpowiedni materiał i odcień kolorystyczny najbardziej zbliżony do naturalnego szkliwa.

 

Tworząc aparat korygujący, technik musi z kolei zadbać o właściwe wyprofilowanie akrylowej płyty oraz drutów tak, by nie raniły delikatnych tkanek
wewnątrz buzi dziecka.

 

 

Poprawa wyglądu i samopoczucia pacjentów
To jednak nie wszystko. W czasach, w których coraz więcej osób przywiązuje wagę do swojego wyglądu i pięknego uśmiechu, technicy dentystyczni wykonują również szereg działań z zakresu protetyki estetycznej, dedykowanej osobom zdrowym. To spod ich rąk wychodzą specjalistyczne szyny wybielające oraz nakładki relaksacyjne zapobiegające bruksizmowi.

Co ciekawe, technicy w swej pracy nie ograniczają się wyłącznie do tworzenia protez oraz innych elementów funkcjonujących w ramach jamy ustnej. W toku protetycznej rehabilitacji przywracają zniekształcone lub nieobecne struktury anatomiczne w obrębie całej twarzy.

 

Przyczyniają się zatem do odzyskania oczu, uszu albo nosa przez pacjentów po wypadkach, co pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Ich podstawowe zadanie polega na tym, by jak najwierniej odtworzyć daną część ciała, niejako stworzyć ją na nowo w taki sposób, by nie sprawiała wrażenia nienaturalnej czy sztucznej.

 

 

Branża jubilerska a technika dentystyczna
Technicy dentystyczni nierzadko porównywani są z profesją jubilerską. To podobieństwo miedzy jedną i drugą profesją wynika z ogromnej dbałości o szczegóły, wiedzy materiałoznawczej – a w wypadku techników dentystycznych – również anatomicznej.

 

Jak zostać technikiem dentystycznym?
Jeśli jesteście zainteresowaniem kształceniem się w zawodzie technik dentystyczny zapraszamy do Collegium Medycznego Medica. Zapewniamy naukę
w ultranowoczesnej własnej wielostanowiskowej pracowni protetycznej wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt. Zajęcia praktyczne to podstawa naszej edukacji!

 

 

 

Więcej informacji uzyskacie w sekretariacie szkoły:
Medica Collegium Medyczne
ul. Dworcowa 20A
Bezpłatna infolinia 800 800 188
Tel. 91 433 31 74
Tel. 517 715 411

 

e-mail:[email protected]
www.medica.edu.pl
fb: MedicaCollegiumMedyczneSzczecin
Instagram: medica_szczecin