Radek Kurzaj

02.10.2022 0 komentarzy
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Firmy & Hubert Grygielewicz

Radek Kurzaj - filmowiec i fotograf. Prawdziwy pasjonat obrazu i światła! Sesje zaczął robić jeszcze w liceum, a w czasie studiów pierwsze zlecenia profesjonalne. Potem amerykańska przygoda z architekturą (wydał tam kilkanaście albumów o szeroko pojętej architekturze i dizajnie). A video pojawiło się płynnie gdzieś pomiędzy.  Od niedawna prowadzi i produkuje Totalnie Szczeciński Talk-show „Co u Ciebie Szczecin?”.

 

 

 

 

Radku opowiedz nam jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią i produkcją filmową? Od jak dawna zajmujesz się tą kreatywną dziedziną?

 

Przygoda z fotografią zaczęła się w Pracowni Fotografii Pałacu Młodzieży w zamierzchłych latach osiemdziesiątych. Pasja do zdjęć weszła mi tak mocno, że w swoim - i tak nie za dużym - pokoju w bloku zrobiłem ciemnię i wywoływałem slajdy samodzielnie.

 

Sesje zacząłem robić już w liceum, a w czasie studiów miałem pierwsze zlecenia profesjonalne. Potem amerykańska przygoda z architekturą, która tak mi dała w kość, że chyba w życiu nigdy tyle się nie nauczyłem. A video pojawiło się płynnie gdzieś pomiędzy. Jestem pasjonatem obrazu i światła. Nie wyobrażam sobie, co innego mógłbym w życiu robić.

 

 

Wiemy, że w ostatnim czasie zrealizowałeś kilka ciekawych projektów. Opowiesz nam o nich?

 

W ostatnich latach intensywnie współpracowałem z klientami profesjonalnymi. Uwielbiam projekty szalone, złożone i logistycznie nieprawdopodobne, jak na przykład objazd całej Polski i sesje 200 pracowników w kilka dni.

 

„A jeszcze przy okazji Pan nam zrobi też te inwestycje. No i video z drona”. Te profesjonalne kontrakty są dla mnie zawsze wyzwaniem ale dają mi też wielką satysfakcję, że się da, że można się dogadać z setką osób w parę dni i wychodzi z tego fajny projekt.

 

Oczywiście zawsze biorę też udział w projektach artystycznych, teraz powoli zamykamy kilkuletni RegioActive pod wodzą Teatru Brama z Goleniowa. Świetna współpraca transgraniczna z niemieckimi partnerami, niesamowite doświadczenie - kulturalne, integrujące i artystycznie zaangażowane.

 

Dla własnej radości prowadzę i produkuję Totalnie Szczeciński Talk-show „Co U Ciebie Szczecin?”.

 

Program jest dostępny na YouTube, serdecznie zapraszam - szczególnie do komentowania, bo po 30 latach za kamerą jest to dla mnie nowa rzeczywistość i spora nauka. Spotykam się w nim ze szczecińskimi gwiazdami, osobowościami, personami ciekawymi, czy wręcz fascynującymi. Niektórych moich gości znam już od lat, spotkania z innymi są dla mnie nowością, czasem zaskoczeniem, zawsze wielką przyjemnością.

 

 

 

Jakie cechy powinien mieć dobry producent „contentu” do internetu?

 

Przede wszystkim luz i dystans do siebie a także poczucie humoru. Internet to miejsce bezkarnego krytykowania wszystkiego, co się pojawia - nie można robić w sieci, jeśli ma się za sztywne ubranko. Trzeba mieć też otwartą głowę i być czujnym na nowe trendy.

 

Oczywiście nie chodzi mi o bierne podążanie za każdą napływającą modą, ale raczej o rodzaj elastyczności, która pozwoli w jakimś momencie odciąć stare, przejrzałe metody i wdrożyć coś nowego. A przede wszystkim trzeba być ciekawym świata i ludzi. Trudno sobie wyobrazić, że atrakcyjny content przygotuje ktoś znudzony i zniesmaczony tematem czy gościem.

 

 

Czy fotografia i film to przyszłość czy raczej to coś co niebawem odejdzie do w niepamięć?

 

Już raz w życiu żegnałem się z fotografią - analogową, więc wolałbym radykalnie nie wypowiadać się na ten temat. Dość powiedzieć, że przez kilka pierwszych lat zupełnie nie wierzyłem w powszechność i jakość "cyfry" a sama transformacja trwała u mnie z 5 lat i prawie przypłaciłem to depresją ;-)

 

Wydaje się, że jako takie fotografia i film nie znikną ze świata, jednak sposób ich produkowania, metody pozyskiwania obrazu, magazynowania, publikacji - tutaj zmiany mogą się w zasadzie nie skończyć. Technologia się nie chce zatrzymać, jest coraz bardziej powszechna i dostępna. Kiedyś zdjęcia robiła ta jedna ciocia w rodzinie, która miała Zenita.

 

Teraz każdy strzela telefonem i - przyznajmy to szczerze - te zdjęcia są czasem naprawdę dobre. Zakładam, że ten postęp będzie trwał. Choć nie ukrywam, że fanem, fotografowania wszystkiego nie jestem :-)

 

 

Co (lub kto) inspiruje Cię najbardziej jako twórcę?

 

W fotografii - niestety niedawno zmarły - Peter Lindbergh. Absolutny mój idol, po nim - długo długo nic. Jeśli chodzi o film, to ulubionych twórców mam mnóstwo - gdybym miał wymienić jednego to Anton Corbijn i jego czarno-białe teledyski (Depeche Mode, U2) miały na mnie zdecydowanie ogromny wpływ.

 

Czy masz kogoś kto Ci pomaga lub kogoś z kim stale współpracujesz?

 

Jestem raczej typem kota chadzającego własnymi ścieżkami i często sam ogarniam sporo wątków w mniejszych projektach. Jeszcze nie nauczyłem się make-upu i ten temat najczęściej oddaję w ręce Agnieszki Ogrodniczak, której nikomu nie trzeba raczej przedstawiać.

 

Przy większych produkcjach video najczęściej współpracuję z HSconcept Studio, kiedy potrzebuję wsparcia fotograficznego nieoceniony jest Hubert Grygielewicz, przy szerszych projektach agencyjnych działam z agencją SOFINE.

 

 

Jakie są Twoje plany na bieżący rok?

 

Zachować zdrowie, pracować nad kondycją i sprawnością, zdrowo się odżywiać, trenować, dbać o aktywny wypoczynek. Praca sama mnie znajduje i czasem zdarza mi się w niej zatracić. Tymczasem o podstawowe wartości nikt za nas nie zadba. O naszą dietę, postawę, sen i dobre relacje z bliskimi. O to przede wszystkim należy dbać.

 

Jeśli chodzi o fotografię to w ramach „Co U Ciebie Szczecin?” będę zapraszał swoich rozmówców do spontanicznych sesji fotograficznych i dzielił się nimi w mediach społecznościowych. Jeśli efekty będą zadowalające (a pierwsza taka sesja z Olkiem Różankiem udała się znakomicie) to chciałbym, żeby na wiosnę 2023 powstała z tego wystawa.

 

 

 

Co jeszcze powinniśmy o Tobie wiedzieć?

 

Że nie taki diabeł straszny, jak go malują :D A tak serio to chyba najwięcej tajemnic kryje moja amerykańska działalność (wydałem tam kilkanaście albumów o szeroko pojętej architekturze i dizajnie) ale ponieważ miała miejsce tuż przed eksplozją mediów społecznościowych to jest słabo udokumentowana.

 

To chyba dla mnie wyzwanie i może plan na najbliższy rok żeby na stronie www jakoś lepiej to opisać :-)

 

 
Mail: kontakt@e-novi.pl
www.facebook.com/radekkurzaj
www.instagram.com/kurzaj

 

Radek Kurzaj

Radek Kurzaj

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.