Wirtualna Strzelnica Pojedynek

29.11.2022 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Wirtualna strzelnica POJEDYNEK jest kompletnym, multimedialnym, przenośnym, strzeleckim systemem szkolno-treningowym działającym w wirtualnej rzeczywistości, który został opracowany na dla rynku cywilnego na bazie wojskowych systemów szkoleniowych.

 

 

 
hot°: Stworzyliście wirtualną strzelnicę laserowo – kompaktową. Jakie możliwości daje Wasza strzelnica?


System szkolno-treningowy POJEDYNEK posiada możliwość wykorzystania 4 stanowisk strzeleckich – każdego z nich osobno do indywidualnego treningu 1 – do 4 osób, lub połączonych wszystkich stanowisko do zespołowego treningu dla maksymalnie 4 osób. Trening prowadzony jest w oparciu o obraz animacji komputerowej, tworzony na bazie wirtualnej przestrzeni 3D i wyświetlany na ekranie w postaci płaskiego obrazu.

 

Dzięki takiemu rozwiązaniu system posiada szerokie możliwości „kształtowania” wirtualnej rzeczywistości ze zmianą pory dnia, warunków oświetleniowych, ukształtowania powierzchni, roślinności, obiektów terenowych, sprzętu oraz wpływania na przebieg zdarzeń.

 

Użytkownik - instruktor, do treningów może wykorzystać scenariusze dostępne w systemie lub użyć edytor ćwiczeń i skonfigurować własne, definiując przestrzeń, ilość stanowisk, porę dnia, cele i ich parametry oraz kolejność ukazywania. Po przeprowadzeniu ćwiczeń dostępne są wydruki z podsumowaniem i analizą wyników.

 

 

hot°: System umożliwia jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób. Jak to wygląda w szczegółach?


W zależności od ilości szkolonych, instruktor przydziela im stanowiska strzeleckie poprzez aktywację symulatora broni i opisanie stanowiska strzeleckiego nazwą ćwiczącego. Rodzaj treningu - indywidualny czy zespołowy - określany jest poprzez wybór ćwiczenia. Po przeprowadzeniu strzelania, Instruktor może dokonać analizy wyników ćwiczenia weryfikując m.in. z tarcze, ślad celowania i uśredniony punkt skupienia.

 

 

hot°: Strzelanie na powietrzu to również wiatr, chłód, hałas. Jak to się ma do wirtualności?


System informatyczny zarządzający strzelnicą jest tak zaprojektowany, że umożliwia wprowadzanie do ćwiczeń wiatru o różnym nasileniu, zmiennych warunków pogodowych jak deszcz, śnieg, mgła które utrudniają strzelanie.

 

Ponadto w system wpisano balistykę pocisków przypisanych do określonych broni, co powoduje konieczność wprowadzania poprawek w czasie strzelania do celów na różnych odległościach. Zadbano również o realność szkolenia w przypadku symulatorów broni.

 

 

hot°: Jakie jest przeznaczenie Waszej strzelnicy? Do kogo adresujecie Wasz projekt?


Produkt przeznaczony jest m.in. dla podmiotów które chcą lub prowadzą treningi strzeleckie dla uczniów szkół z klasami mundurowymi, członków organizacji pozarządowych prowadzących działalność o charakterze pro-obronnym.

 

Oprócz firm prywatnych, wyprodukowany w Szczecinie POJEDYNEK trafił już do ponad 40 szkół na terenie kraju, a w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w Powiecie” – kolejne 100 szkół jeszcze w tym roku rozpocznie korzystanie z wirtualnej strzelnicy POJEDYNEK.

 

 

hot°: Stworzenie takiego projektu wymaga solidnego zaplecza naukowego i technicznego. Prosimy o kilka zdań na temat firmy, która stworzyła ten projekt.


System szkolno-treningowy POJEDYNEK został opracowany i jest produkowany u nas w Szczecinie przez Autocomp Management Sp. z o.o. we współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia z Zielonki.


Szczecińska spółka AUTOCOMP MANAGEMENT Sp. z o.o. (ACM) posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Specjalnością firmy są między innymi prace badawczo-rozwojowe i wdrożenia systemów z dziedziny automatyki i sterowań, zaawansowane symulacyjne systemy szkoleniowe i trenażery, bezprzewodowe sterowanie z informacją zwrotną, prace softwarowe i inne realizowane na potrzeby firm, Wojska oraz Szkolnictwa Wyższego i rynku cywilnego.


Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) jest instytutem badawczym, realizującym badania naukowe i prace rozwojowe z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa, ukierunkowane na wdrożenie i praktyczne zastosowanie. Jako jednostka organizacyjna nadzorowana przez Ministra Obrony Narodowej, wspieramy proces modernizacji Sił Zbrojnych, dostarczając innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

 

 

hot°: Jak Wasza strzelnica jest odbierana przez profesjonalistów, czyli na przykład wojskowych?


Wojskowi są przychylnie nastawieni do wszystkich rozwiązań podnoszących poziom wyszkolenia strzeleckiego. ACM razem z WITU dostarczają dla wojska rozwinięte systemy szkolno-treningowe ŚNIEŻNIK, które funkcjonują już w 22 garnizonach. Żołnierze oddali na nich miliony strzałów do wirtualnych celów z broni bojowej dostosowanej do strzelania symulowanego.

 

Wirtualna strzelnica POJEDYNEK, dostarczana do szkół realizujących programy wojskowe jest rozwiązaniem wziętym z systemów ŚNIEŻNIK. Wpisuje się więc w potrzeby nabywania i podnoszenia sprawności strzeleckich młodzieży w wieku powyżej 15 lat. Ćwiczy na niej nie tylko młodzież, ale również policjanci, żołnierze WOT i inne organizacje paramilitarne.

 

 

hot°: Jaka jest skuteczność metod edukacyjnych dla żołnierzy, które proponujecie… Czy można nauczyć żołnierza celności w sposób wirtualny?


Wirtualna strzelnica jest tak zaprojektowana, że wizualizacja celów w terenie, ustawianych na różnych odległościach, odzwierciedla ich rzeczywistą wielkość. Ponadto cele te mogą być statyczne i dynamiczne, co potęguje trudności prowadzenia celnego ognia. Ćwiczenia mogą być dobierane do poziomu aktualnego wyszkolenia i umiejętności strzelających. Pomimo skróconych odległości strzelający odnoszą wrażenie strzelania do celów jak w rzeczywistym terenie.

 

Skuteczność szkolenia jest bardzo wysoka i bardzo wysoko oceniana przez wojsko. Pozwala bowiem prowadzić szkolenie bez użycia amunicji (wysokie oszczędności) i niezależnie od warunków pogodowych (w czasie upałów nie można korzystać z poligonów - zagrożenie pożarowe)

 

 

 

Autocomp Management Sp. z o.o.

ul.1 Maja 36, 71-627 Szczecin
 tel. 506 271 877 Jerzy Jastrzębski

mail: [email protected]

 

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia

ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 7, 05-220 Zielonka

 

www.pojedynek.com
www.facebook.com/wirtualnastrzelnica
www.instagram.com/pojedynek_com

 

 

Wirtualna Strzelnica Pojedynek

Wirtualna Strzelnica Pojedynek

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.