Przedstawiamy gospodarstwo Lipowa 48!

09.12.2021
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Lipowa 48 to gospodarstwo agroturystyczne łączące tradycje z nowoczesnością. To tutaj nauczysz się doić krowę, wypieczesz domowy chleb, skosztujesz wędzonego schabu lub odpoczniesz parę dni w przytulnym domku. O flagowych produktach i usługach "Lipowej 48", a także ciekawej grudniowej ofercie rozmawiamy dziś z pracownikiem firmy Panem Damianem.

 

  

 

Dla osób, które jeszcze nie miały szansy o Was usłyszeć – wyjaśnijmy - na czym polega idea gospodarstwa Lipowa 48?


Jest to przedsięwzięcie dopiero zaczynające kiełkować i zakończenie sądzimy,że będzie w wakacje lub tuż po nich w 2022 roku.Jest to gospodarstwo agroturystyczne 2km od Szczecina. Miejsce do którego dojedziesz zwykłym autobusem komunikacji miejskiej. Tutaj zobaczysz jak doi się krowę czy kozę lub spróbujesz samemu to zrobić.

 

Tutaj z tego mleka będzie śmietana, a ze śmietany sam spróbujesz ubić masło. Tutaj zerwiesz z drzewa jabłka aby zaraz po umyciu ich wrzucić do pojemnika i ręczną prasą wycisnąć sok 100% zupełnie inny niż ten ze sklepu. Tu ze szklarni zerwiesz pomidory pachnące jak pomidory. Tutaj ręcznie wytłoczysz olej słonecznikowy lub dyniowy, rzepakowy, lniany.

 

Przypatrzysz się jak tradycyjnie kiedyś dziadek wędził sery i mięso.Skosztujesz bimbru z gorzelni receptury góralskiej. Tutaj nalewka domowa jest domowej roboty i sam weźmiesz udział w tym procesie. Czy jadłeś kiedyś chleb z pieca? U nas sam go wygnieciesz i upieczesz. Sam też pójdziesz wykraść jajko kokoszce i sam się przekonasz co to jest szczęśliwa kura z wolnego chowu.

 

 

Jeśli chcesz zostać dłużej to nie ma problemu. Domki drewniane 4-6 osobowe z atrakcjami jak sauna,jacuzzi,basen na zamkniętym terenie. Jest tu dużo do jeżdżenia na rowerze czy quadzie. Nie masz? Znajdzie się u nas i to. Współpracujemy z firmą Yachting Outdoor www.yachtingoutdoor.com/, która wynajmuje łodzie i quady.

 

Z naszej strony osoby,które u nas wynajmują domki mogą liczyć na dodatkowe atrakcje. Także jeśli byłby potrzebny catering to firma Evil Steakhouse Szczecin go zapewni. www.facebook.com/SteakhouseEvilSzczecin - specjalizują się oni w pysznych stekach i tworzą prawdziwe arcydzieła. Obecnie u nas znajduje się szkółka jeździecka i każdy od lat dwóch do lat stu może nauczyć się jeździć konno. Także dzieci i młodzież niepełnosprawna. Tel. do Pani Klaudii - 504 496 402...


Kto tworzy Wasz zespół?


Cała ekipa "Wędzonego Szczecina", dodatkowo mamy osobę do opieki nad zwierzętami. Będziemy poszukiwać piekarza oraz wędzaża, a także dwie ekspedientki do sklepu.


Wiemy, że Wasi goście mają nie tylko możliwość zakupienia konkretnych produktów, ale mogą też wytworzyć/uzyskać je własnoręcznie – opowiedz nam, proszę, jak wygląda interakcja gości z gospodarstwem.


Zgadza się,wcześniej wspomniane pieczenie chleba czy też wyciskanie oleju słonecznikowego to tylko kilka rzeczy, których można się u nas nauczyć. Chcemy zrobić jeden dzień w tygodniu specjalnie dla szkół i przedszkoli aby dzieci mogły na żywo się dowiedzieć, że mleko pochodzi od krowy a nie z supermarketu.


W jaką technologie wyposażyliście swoje gospodarstwo? Posiadacie tradycyjne czy bardziej nowoczesne maszyny?


Jeżeli chodzi o technologie to chcemy połączyć nowoczesność z tradycją. Na przykład wyrób masła, kiedyś wyrabiało się je w maselnicy i taką też udostępnimy naszym gościom by sami ze śmietany je ubili. Wiadomo,że to trochę trwa dlatego też w pomieszczeniach technicznych umieścimy maszyny, które na tej samej zasadzie będą wytwarzały masło, olej czy soki lecz zamiast napędu ludzkich rąk będą to silniki elektryczne. Produkty tak wytworzone z naturalnych składników będzie można u nas zakupić po normalnej cenie. Na przykład kostka masła ćwierć kilo będzie kosztować 5zł.

 

 


Miejsca tego typu często organizują spotkania degustacyjne – czy jest szansa, że będzie można przyjść na takie spotkanie również do Was?


U nas zawsze będzie coś dobrego dla każdego. Wchodząc do nas na teren trzeba będzie przejść przez sklep, w którym zawsze na desce "Wędzony Szczecin" będzie plaster wędzonej wędliny,sera,kawałek chleba wiejskiego czy automat z mlekiem krowim lub kozim.

 

Następnie gdy już obejrzą klienci jak to się wytwarza to wracając przez sklep będzie można produkty nabyć. Oglądając prace gorzelni każdy powyżej 18 roku życia i nie będący w ciągu 2 godzin kierowcą dostanie łyczek swojskiego bimbru...


Gorzelnia i wędzarnia to flagowe punkty w Waszym gospodarstwie – co stoi za ich wyjątkowością?


Zacznijmy od gorzelni. Od samego początku gdy zaczeliśmy od odwiedzin w urzędach, dowiedzieliśmy się, że nasza gorzelnia gdy powstanie będzie jedyną gorzelnią w całym województwie zachodniopomorskim. Samo już to czyni ją wyjątkową. Sama w sobie będzie pokazywała jak powstaje śliwowica, nalewki czy bimber. Będzie też czysty alkohol o mocy 98%. Aparatura jest tak skonstruowana aby było widać proces destylacji. Wędzarnia jest jeszcze ciekawsza ponieważ to jedyna taka w całym kraju, nawet w radiu szczecińskim o tym mówiono.

 

Ma pojemność ponad 10 metrów sześciennych. Połączyliśmy w niej proces wytwarzania wędzonek taki sam jak górale to robili dawno temu z technologią 21 wieku aby wszystko było zgodne z obowiązującymi przepisami. Chcemy za jednym razem uwędzić 500kg mięsa oraz 7 tysięcy sztuk "SERdecznego".

 

Powinniśmy wiedzieć coś jeszcze?


Wszystko to jest obecnie w budowie chociaż na naszej stronie facebookowej już dostajemy pytania "Czy jutro można Was odwiedzić?". Cieszymy się, że jest to miejsce tak popularne, a dopiero powstaje. Naszym klientom proponujemy rabat na wejściówki do nas.

 

Utworzyliśmy zrzutkę aby trochę odciążyć nasze portfele lecz nie prosimy o jałmużnę tylko chcemy dzięki Państwa pomocy stworzyć wszystko to tak jak sobie zakładamy. Poprzez zrzutkę można zakupić wejśćiówkę z rabatem 50%. Wszystkie szczegóły w linku.


www.zrzutka.pl/5uz95s
Na pewno usłyszycie o nas jeszcze wiele razy! :)

 

  


Dane do kontaktu:
Adres: Wołczkowo 72
[email protected]
Tel. 500 570 240
Facebook: Lipowa48

 

Lipowa 48

Lipowa 48