ANNA SUROWIEC - PROJEKTANTKA ZE SZCZECINA PODBIJA WŁOCHY SWOIMI PROJEKTAMI

24.11.2021
Autor: Ewa Cudnik, Zdjęcia: IFTAwards, Ivan Palumbo, Bartosz Klimasiński, Katarzyna Chmiel, Furga Marcin, Krzysztof Winiarski, Józek Kudlik

Anna Surowiec jako młoda projektantka była jedną z trzydziestu finalistów z całych Włoch w konkursie Italian Fashion Talent Awards 2021 w Salerno. Dumnie prezentowała swoje projekty podczas pokazu i zachwyciła włoską publikę. Dziś prezentujemy jej młody talent, pasję do świata mody oraz kreatywność. Ania opowie nam więcej o sobie w naszym wywiadzie.

 

Materiał powstał przy współpracy z TheBestOfSzczecin. Polecamy!

 

 

 

Wiem, że Twoje zamiłowanie do świata mody kiełkowało już od najmłodszych lat. W jaki sposób przerodziło się w poważne zainteresowanie projektowaniem strojów?

 

Już jako dziecko lubiłam wstawać rano, tworzyć różne konstrukcje z papieru, rysować i malować. Chciałam zawsze uczyć się w szkole artystycznej, ale zrealizowałam to dopiero na trzecim roku studiów. Podjęłam naukę w Warszawie w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru MSKPU. Studiując Italianistykę w Szczecinie, jeździłam dwa razy w miesiącu na zajęcia do Warszawy, by uczyć się projektowania mody oraz kostiumografii. Już podczas praktyk, w ramach programu Erasmus, we Włoszech, podczas pracy w bibliotece, przeglądałam rysunki kostiumów teatralnych i baletowych.

 

Tam urodził się pomysł, aby studiować kostiumografię. Moja dwu i pół roczna nauka w Warszawie była niesamowitym doświadczeniem, ponieważ właśnie tam nauczyłam się rysunku żurnalowego, konstrukcji odzieży, szycia, grafiki, projektowania, postprodukcji oraz historii sztuki. Dzisiaj te wszystkie umiejętności wykorzystuję i próbuję moich sił w różnych modowych konkursach. Brałam udział w OFF Fashion w Kielcach, konkursie IFTAwards w 2019 roku w Salerno, miałam swój pokaz mody w Lecce podczas Lecce Fashion Weekend, zajęłam drugie miejsce w kategorii Mono Costume w konkursie IBEFF Etnomoda 2019.

 

W tym roku po raz kolejny udało mi się wystąpić w Finale konkursu Italian Fashion Talent Awards 2021, gdzie po raz pierwszy było tylko trzydziestu finalistów z całych Włoch. To ogromne wyróżnienie, móc znaleźć się wśród młodych, utalentowanych projektantów, mieć cudowny pokaz mody i prezentować moje projekty przed tak ważnym Jury.

 

 

 

Czym się inspirowałaś tworząc swoją kolekcję?

 

Chcąc dostać się do konkursu, musiałam przygotować trzy rysunki żurnalowe i to właśnie na ich podstawie oraz dzięki opisowi mojego pomysłu, dostałam się do konkursu. Tematem konkursu byłą „Energia” interpretowana przez uczestników w różnym znaczeniu. Ja wybrałam energię Słoneczną. Moją główną inspiracją były panele słoneczne oraz siła, która pochodzi od Słońca. Nazwałam swoją kolekcję „Ra – bóg Słońce”. Czerpałam inspiracje ze starożytnego Egiptu, między innymi z piramid, piasku pustyni, złotej proporcji.

 

To właśnie Słońce odgrywało ogromną rolę w architekturze i w kulturze Egipcjan. W moich sukienkach starałam się odwzorować języki ognia, ich kształt i kolor. Słońce oraz jego energia dają dzisiejszej cywilizacji wiele możliwości. To samo piękno.

 

Opowiedz nam o procesie przygotowywania twojej kolekcji.

 

Na początku przygotowałam moodboard inspiracji, po czym stworzyłam rysunki. Moim zadaniem było idealnie odwzorować moje projekty. Nie było to proste, ponieważ, jak widzicie, narysowałam wiele linii i musiałam przestrzegać zasad konkursu. W procesie tworzenia sukienek, pierwszym zadaniem jest przygotowanie formy papierowej, na podstawie wymiarów. Konstrukcje papierowe modyfikowałam też na manekinie, aby doprowadzić formy do perfekcji. Następnie odszywałam sukienkę próbną, aby zmienić ewentualne wymiary i móc zrobić wykroje już na tkaninach.

 

Udało mi się znaleźć piękne tkaniny, złotą taftę oraz świecąca organzę, wszystko w kolorach słonecznych. Szyciem zajęłam się sama, co było dla mnie ogromnym wyzwaniem. Było wiele przymiarek na różnych modelkach i doprowadzanie sukienek do ideału. Wielomiesięczna praca pozwoliła mi zakończyć projekt i mogłam pokazać moją kolekcję podczas pokazu w Salerno, w przepięknym miejscu Stazione Marittima di Salerno projektu Zaha Hadid.

 

 

Projektowanie ubrań to praca, która wymaga współgrania grupy osób. Co najbardziej pociąga Cię w takim współdziałaniu?

 

Uwielbiam projektować i kreować nowe rzeczy. Mogę podzielić się światem mojej wyobraźni, przelać na papier i stworzyć piękne projekty. Uwielbiam współpracować z fotografami oraz wizażystkami, organizować razem sesje zdjęciowe i przewijać się wśród artystów. Lubię też fotografować i tworzyć filmiki. Cieszę się, że studiowałam modę i kostiumografię. Miałam okazję pracować na planie filmowym w Warszawie podczas Ekran +, w Szkole Wajdy. Chciałabym odnieść sukces jako projektantka i może kiedyś stworzyć też kostiumy do filmu.

 

Opisz swoje prace. Dla kogo tworzysz kolekcje?

 

Współpracuję z różnymi osobami. Na razie moje prace mają charakter bardzo hobbistyczny. Próbuję być zauważoną. Współpracuję z osobami, które też coś ciekawego tworzą, na przykład mój kostium stworzony dla Paula.Ewa.Maluje, który miał być pokazany podczas konkursu wizażu w Pradze. Inspiracją był pożar w Australii. Ponadto moje kolekcje fotografuję i zgłaszam do różnych konkursów. Chętnie realizuję coś na zamówienie. Wypożyczam moje sukienki do rożnego rodzaju sesji zdjęciowych w Polsce i we Włoszech.

 

Doskonalisz swój warsztat...nad czym nadal pracujesz, by Twoje umiejętności były na wysokim poziomie?

 

Wciąż uczę się szyć, bardzo doceniam pracę krawcowych, które szyją już 30 lat, często pytam się ich o rady oraz współpracuję z nimi. Najtrudniejszym zadaniem jest uwierzenie w to, że uda mi się doprowadzić projekt do perfekcji. Chcę zdobywać doświadczenie, tworzyć i szyć. Liczy się dla mnie zaufanie ze strony klienta. Jako osoba kreatywna mam swoją wizję i ważne dla mnie jest, by móc się porozumieć odnośnie projektu. Jestem tu, by spełnić marzenia o przepięknych kreacjach.

 

 

 

W jaki sposób projektant mody może wyrażać siebie w strojach, które tworzy?

 

Moja praca wiąże się z moją osobowością, uwielbiam kino, sztukę, zachwycam się światem i czerpię z niego inspiracje, staram się tworzyć kreacje oryginalne. Chcę dodać coś od siebie, zmierzam do tego, aby pokazać, że sukienka, płaszcz, spodnie mogą zwracać na siebie uwagę. Chcę uwiecznić piękno form, tkanin, ruchu, koloru w moich dziełach. Mam głowę pełną pomysłów i wiem, że projektowanie to jest to, czym chcę się zajmować. Jestem kolorowym ptakiem, a moje prace mają mojego ducha.

 

Opisz swoje plany. Do czego zapraszasz czytelników?

 

Chcę tworzyć nowe kolekcje, dawać kobietom i mężczyznom coś nowego ze świata mody. Planuję tworzyć outfity z ciekawmy nadrukami. W mojej głowie kiełkują już nowe pomysły. Zapraszam wszystkich do śledzenia moich social mediów, bo właśnie tam dzielę się moją pracą, procesem przygotowawczym oraz inspiracjami.

 

 

Dane do kontaktu:

www.annasurowiec.pl

aniasur5@wp.pl

 

www.facebook.com/SurowiecDesigner

www.instagram.com/ania_surowiec

 

Anna Surowiec

Anna Surowiec