Łukasz Drapała & Chevy

06.10.2021 0 komentarzy
Autor: Ewa Cudnik - Best of Szczecin, Zdjęcia: Lesław Kopecki / Dominik Malik / Henryk Sterkowicz / Lesław Kopecki / Ryszard Pakieser

Łukasz Drapała & Chevy zapraszają na najbliższe koncerty. Dziś opowiadają w Hot Magazine o swojej pracy i inspiracjach. Artykuł powstał przy współpracy z  The Best Of Szczecin. Dziękujemy i serdecznie polecamy.

 

 

Wasz zespół muzyczny ma dość krótką ale intensywną działalność. Czy możesz przedstawić jego skład?

 

Zespół powstał w 2017 roku w Szczecinie z inicjatywy wokalisty Łukasza Drapały i gitarzysty Tomka Jóźwiaka, którzy są również autorami wszystkich kompozycji. Skład uzupełnia multiinstrumentalista Maciej Cierlecki. Od samego początku nasz zespół intensywnie koncertuje w Polsce i za granicą (Szkocja, Belgia, Czechy, Ukraina).

 

Jako kwartet świetnie czujemy się zarówno w małych, klubowych przestrzeniach, jak i na dużych festiwalowych scenach. W roku 2019 ukazał się nasz debiutancki album pod tytułem "Potwory".

 

foto: Dominik Malik

 

 

Co Was zainspirowało do nagrania pierwszej płyty i z kim nad nią pracowaliście?

 

Płyta „Potwory” to rodzaj autoterapii, rozliczenia ze słabościami i próba ujarzmienia złych duchów drzemiących w każdym z nas. Każdy utwór jest opowieścią „żywcem” wyrwaną z życia, przedstawioną po męsku, ale z odpowiednią dozą wrażliwości, bez kalkulacji i szczerze do bólu. Album powstawał w trakcie tras koncertowych, festiwali i muzycznych podróży, a zespół kształtował się i rozwijał razem z nim.

 

W trakcie nagrywania debiutanckiej płyty zespół współpracował m.in. ze Zbigniewem Hołdysem, Grzegorzem Skawińskim, Andrzejem Puczyńskim, Tomaszem „Kasprolem” Kasprzykiem, Tomaszem „Zedem” Zalewskim, Andrzejem Karpem. Dzięki nim każdy utwór nabrał niepowtarzalnego charakteru, a cały materiał stał się bardzo zróżnicowany, zarówno brzmieniowo, jak i kompozycyjnie – od mocnych riffowych numerów, bezkompromisowych protest songów, po klimatyczne ballady.

 

 

 

foto Dominik Malik

 

Co do tej pory udało Wam się osiągnąć?

 

Chyba największym sukcesem zespołu jest to, że po mimo obecnej sytuacji nadal istnieje i koncertuje. A tak na poważnie, Chevy jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów muzycznych (m.in. SMAK, Blues nad Bobrem, Under Gramy), był i jest zapraszany na prestiżowe wydarzenia i festiwale muzyczne (m.in. Pol’and’Rock Festiva, Spring Break Festival, Żagle 2021, Dolański Gróm, Woodstock Ukraina) w Polsce i zagranicą.

 

Utwory takie jak „Król”, „Homini”, „Contra”, „Nienawidzę”, „Farbowane lisy” gościły na największych rockowych listach przebojów (m.in. Turbo Top, Aferzasta, Parada Przebojów), przez wiele tygodni zajmując wysokie pozycje. Jednym z sukcesów naszej grupy była nominacja numeru „Król” do przeboju roku 2017 Antyradia. Łukasz Drapała & Chevy zostali wybrani Zespołem Roku w plebiscycie Fabryki Zespołów, jednego z największych portali muzycznych w Polsce.

 

 foto Henryk Sterkowicz

 

W jaki sposób pandemia wpłynęła na Wasze działania i plany?

 

Jak cała branża muzyczna, również członkowie Chevy odczuli jej skutki. Zakaz koncertowania i bezpośredniego kontaktu ze słuchaczem, był jedną z największych bolączek ostatniego półtora roku. Pomimo tragicznej sytuacji na rynku muzycznym, zespół skoncentrował się na pracy w studiu. Owocem tego jest materiał na dwie kolejne płyty.

 

Pierwsza, która ukaże się jeszcze w tym roku, będzie poświęcona twórczości Przemysława Gintrowskiego, druga to trzynaście autorskich kompozycji.

 

W dotychczasowej pracy miałeś okazję współpracować z wieloma doświadczonymi muzykami. Do czego Cię to inspiruje?

 

Zespół Chevy tworzą doświadczeni muzycy, współpracujący m.in. z Damianem Ukeje, Chemią, My Riot, Kuba Płucisz & Goście. W 2015 roku zostałem wybrany jako jeden z najlepszych wokalistów rockowych przez czasopismo Teraz Rock. Jako wokalista występowałem przed największymi gwiazdami muzyki rockowej, jak choćby Guns N’ Roses, Red Hot Chili Peppers, Deep Purple, Metallica czy Bring Me the Horizon.

 

Od września 2018 biorę udział w serii koncertów poświęconych pamięci legendarnego barda Solidarności Przemysława Gintrowskiego – Gintrowski - a jednak coś po nas zostanie. To daje impuls do stworzenia albumu poświęconego wybitnemu kompozytorowi.

 

foto Lesław Kopecki

 

Opisz swoje plany. Do czego zapraszasz czytelników Hot?

 

Najbliższe plany to seria koncertów poświęconych muzycy grungeowej i post gruntowej. Pierwsze z nich odbyły się z początkiem października w Poznaniu i w Szczecinie w klubie Free Blues Club.
Trochę dalsze plany dotyczą wydania płyty „40/70", poświęconej Przemysławowi Gintrowskiemu – poezja wolności w rockowym wydaniu. Płyta zostanie wydana z funduszy uzyskanych ze zbiórki społecznej na portalu PolakPotrafi.pl.


2021 to rok, na który przypadają dwie ważne daty związane z projektem „40/70", a mianowicie 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego oraz 70. rocznica urodzin Przemysława Gintrowskiego. To doskonały moment, aby przypomnieć twórczość wybitnego barda i pieśniarza, zwrócić uszy szerokiej publiczności na przekaz i muzykę, która miała wpływ na nastroje pokolenia w trakcie ostatnich wielkich transformacji politycznych na zakręcie historii. Zaskakujące jest, jak wiele z tych treści jest dziś wciąż aktualnych. Zapraszamy do wsparcia projektu.

 

Łukasz Drapała
tel. 505 142 002
mail: [email protected]
www.facebook.com/chevybandofficial
www.instagram.com/chevybandofficial

 

foto Lesław Kopecki

 

foto Ryszard Pakieser

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.