Melanto - świece zapachowe

31.05.2022 0 komentarzy
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum

Świece zapachowe to świetny dodatek do domu oraz idealny pomysł na prezent. Gdzie dostaniemy jakościowe świece, które nie tylko ładnie pachną ale będą zrobione na bazie naturalnych składników? Poszukiwania warto zacząć od lokalnych manufaktur. Dziś przyglądamy się świecom od Melanto, które uwodzą zapachem, składem i wyglądem. Tworzone są przez jedną osobę, dla której ta praca to przede wszystkim pasja...

 

 

 

Jak zaczęła się Twoja przygoda z ekologicznymi świecami i co mogłabyś poradzić osobom, które również marzą o tworzeniu wyjątkowych, zgodnych z naturą produktów?

 

Pierwsze pytanie i wygląda na to, ale jedno z trudniejszych. Jak to się zaczęło? Tak naprawdę artystyczne uzdolnienia i zdolności manualne przejawiałam już w najwcześniejszych latach. Wszyscy mówili, że bujam w obłokach i jestem oderwana lekko od rzeczywistości.

 

Później gdy zaczęła się proza życia (studia, praca etc.) często to właśnie tworzenie rzeczy wyjątkowych dawało mi oddech i pozwala oderwać się od codziennego biegu. Czasem było to malowanie szkła, czasem robienie filcowych dekoracji na choinkę, ale niczemu nie poświęcałam się w pełni.

 

Przez 12 lat pracowałam w korporacji i posiadając już pełnowymiarową rodzinę (2+2) zaczęło mi być ciężko zachować jakiś zdrowy balans. Potem przyszła pandemia... więcej zaczęłam robić dla siebie - może żeby nie zwariować w domu z dziećmi, a może tak mnie znowu ciągnęło do rękodzielnictwa. 

 

Potem pojawiło się zainteresowanie wśród znajomych. Jeszcze dalej okazało się, że praca do której miałam wrócić to właściwie już nie do końca to czego bym chciała. Kocham tworzyć wyjątkowe zapachy, wynajdować piękne szkło i patrzeć jak ludzie doceniają efekty mojej pracy.

 

Dużą inspiracją była dla mnie też mój mąż, który zmienił branżę i zobaczyłam ile radości sprawia mu nowy wymiar obowiązków. Ja od dawna już tego nie czułam i mimo wstępnej niepewności i oporów postanowiłam założyć własny biznes. Mimo chwil zwątpienia muszę przyznać, że nie żałuję.

 

Co mogłabym doradzić innym? Jedno. Nie bójcie się sięgać po swoje marzenia.  Rynek świec sojowych rozwija się bardzo prężnie. Do nas trend dotarł i tak z dużym opóźnieniem. Myślę, że sporo firm pojawiło się jak grzyby po deszczu w czasie pandemii, ale nie wszystkie utrzymają się na rynku.

 

Nie ulega wątpliwości, że trend na wyrabianie świec sojowych jest coraz większy. W jakim kierunku podąża rynek świec zapachowych w Polsce?

 

Prawda jest taka, że mamy do czynienia z wieloma osobami w branży, które nie przestrzegają obowiązujących norm bezpieczeństwa, zaniżają ceny rynkowe, bo prowadzą nierejestrowaną działalność gospodarczą i nie opłacają podatków, składek zus.

 

Niestety jest to myślenie krótkowzroczne, bo takie firmy nie będą się rozwijać, albo będą mocno podnosić swoje ceny po przekroczeniu progów dochodowych, aby utrzymać się na rynku.

 

 

 

Ciekawi nas jak wygląda receptura Twoich świec. Bez zdradzania większych szczegółów - co w nich znajdziemy?

 

W moich świecach znajdziemy oczywiście wosk sojowy oraz specjalne kompozycje zapachowe. Tak, nie są to olejki eteryczne lansowane przez wielu. One mają niższą temperaturę spalania, więc nie nadają się do używania z bezpośrednim ogniem, bo wytwarzają wtedy na ogół szkodliwe dla nas substancje.

 

Moje kompozycje sprawiają, że nie będzie po nich bolała głowa. Przy tworzeniu zapachów ważne jest dla mnie, aby stanowiły one piękne tło we wnętrzu, ale nie powodowały dyskomfortu nawet przy dłuższym paleniu. 

 

Dlaczego świece sojowe są lepsze od parafinowych?

 

Wosk sojowy nie posiada pochodnych ropy naftowej jak parafina i jest przyjazny dla naszego środowiska naturalnego. W dodatku spala się zdecydowanie dłużej więc świecą można cieszyć się przez długi czas. Świece sojowe są bezpieczne  dla większości alergików.

 

 

 

Jakie zapachy znajdziemy w Twojej ofercie? Czy masz swój ulubiony i czy możesz polecić jakiś zapach na nadchodzące letnie dni?

 

W tej chwili w swojej ofercie posiadam 26 zapachów więc jest w czym wybierać. Nie ukrywam, że ja osobiście jestem fanką tych wytrawnych, drzewnych nut zapachowych. Do moich ulubionych naleľy duet paczuli z drzewem sandałowym, palo santo, albo połączenie czekolady z tytoniem.

 

Moi klienci są również zakochani w zapachu whisky, który choć osiągalny u innych sprzedawców, u mnie jest dodatkowo podbity dodatkową nutą podkreślającą jego elegancję. Na lato idealnie sprawdzą się również wszelkie zapachy owocowe, a także moje niedawne odkrycie - zielona herbata z miętą. Sama palę ją obecnie w domu i daje cudowny powiew świeżości. 

 

Jaką rolę w aranżacji wnętrz pełnią świece? Czy są miejsca, w których najlepiej postawić świece zapachowe czy to dowolna preferencja u każdego?

 

Świece pełnią w naszych domach, ogrodach, na tarasach, balkonach wielorakie funkcje. Przede wszystkim wyzwalają w nas pierwotne instynkty. Kiedyś gromadziliśmy się wokół ogniska dziś do wprowadzenia w odpowiedni nastrój wystarczy odpowiednio pachnący wosk w naczyniu.

 

Nie ukrywajmy, że pełnią one dodatkowo funkcje wielce dekoracyjne zarówno odpalone jak i nie. W swojej ofercie posiadam, także świece antykomarowe dzięki którym przebywanie na dworze latem staje się mniej problematyczne. 

 

Nie ma idealnego miejsca na świece. Każdy z nas ma inne preferencje. Jedni będą palili świece w salonie, inni w sypialni czy łazience, a tak naprawdę powinny stać w każdym pomieszczeniu ;). 

 

Najważniejsze, aby była postawiona w miejscu, do którego nie mają dostępu małe dzieci oraz zwierzęta. Świeca nie powinna być również postawiona w przeciągu. Nigdy nie zostawiajmy jej bez odpowiedniego nadzoru. Dla tych co są bardziej zapominalscy polecam woski do kominków zapachowych. 

 

 

Jakie masz plany na następne miesiące w odniesieniu do rozwoju swojej firmy?

 

Planuję wprowadzenie nowych produktów, a także zapachów. Wkrótce będę przenosić również pracownię, ponieważ zaczyna brakować mi miejsca. Muszę poświęcić trochę czasu na uzupełnienie sklepu internetowego o bieżące zapachy tak, aby oferta była jednolita dla szczecinian jak i moich klientów z reszty Polski.

 

Planuję uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach plenerowych, które dają mi wiele satysfakcji z kontaktu z moim klientem oraz tymi, którzy dopiero nimi zostaną. Lubię te spotkania.

 

I już na koniec – gdzie możemy Cię znaleźć i jak możemy kupić Twoje produkty?

 

Tak jak mówiłam często uczestniczę w wydarzeniach lokalnych. W samym maju brałam udział w majówce na Jasnych Błoniach, Kiermaszu Ogrodniczym, a w dniach 18-21.05 można mnie spotkać w Galaxy na tamtejszym jarmarku.

 

Klienci znają mnie również ze Szczecińskiego Bazaru Smakoszy, na którym teraz będę raczej rzadziej, ale pewnie wrócę pod koniec wakacji do cotygodniowych wizyt. Wszystkie plany odnośnie wydarzeń umieszczam na swoim profilu na facebooku. Od jakiegoś czasu posiadamy również sklep internetowy, który można znaleźć pod adresem: www.melanto.pl.

 

 

Kilka słów dla czytelników na koniec?

 

Cieszę się, że klienci tak dobrze odbierają moje świece, a firma robi się coraz bardziej rozpoznawalna na szczecińskim rynku. Daje mi to bardzo dużo motywacji do dalszego działania. W końcu robienie tego co się kocha jest czymś wspaniałym i tego życzę nam wszystkim.

 

 

Dane do kontaktu: 

www.melanto.pl

[email protected]

tel. 794 590 251

facebook: www.facebook.com/roziskrzone4katy

 

Melanto

Melanto

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.