SET Create - pasja do szycia!

16.03.2021
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Firmy

SET Create to miejsce, w którym powstają ciekawe projekty krawieckie. Miejsce powstało z pasji do krawiectwa, marzeń i chęci stworzenia punktu, w którym będzie można jeszcze szerzej rozwijać swoje rękodzielnicze umiejętności, niezależnie od wieku czy doświadczenia.


O zespole, warsztatach i historii tego miejsca możecie przeczytać w naszym najnowszym wywiadzie! Czy mamy tu jakichś fanatyków rzemiosła krawieckiego? ;)

 


Czym jest SET Create?


SET Create powstał z marzeń i chęci stworzenia miejsca gdzie będziemy mogły rozwijać swoje pasje i hobby. Nazwa wywodzi się od Szczeciński Element Twórczy (SET) a cześć Create podkreśla nasz podejście do tworzenia. Uwielbiamy próbować swoich sił w różnych dziedzinach rękodzieła.


Nie jesteśmy typową pracownią krawiecką - chcemy dzielić się naszą wiedzą, pokazywać fascynujący i kolorowy świat szycia, dziergania i innych umiejętności jakie mamy. Lubimy również odwiedzać inne pracownie i poznawać rękodzielników.

 


Co na początku sprawiało Wam najwięcej trudności podczas szycia? Jak długo dochodzi się do wprawy?


Wszystko co nowego próbujemy stwarza początkowo problemy - dlatego trzeba kilkakrotnie odszyć nowy element, poćwiczyć nową technikę, wypróbować nowe narzędzie (stopkę, ścieg czy maszynę) by dojść do wprawy.

 


Dlaczego akurat szycie?


Szycie było pasją, która przyciągnęła nas na spotkania grupy hobbystów. Każda z nas miała w domu tradycję z igłą w tle - myślę, że zostałyśmy zainspirowane przez nasze mamy i babcie


Z którym materiałem pracuje się najtrudniej – i analogicznie, który jest najbardziej skory do kooperacji?


Najtrudniej pracuje się z materiałami bardzo cienkimi lub bardzo rozciągliwymi. Wymagają one wiele wprawy i cierpliwości. Najłatwiejsze są materiały sztywniejsze - wodoodporne i tapicerskie. Choć dobierając odpowiednią technikę z każdym materiałem można sobie poradzić.

 


Jakie były 3 najciekawsze stworzone przez Was projekty w ostatnim czasie?


Najciekawsze są dla nas projekty, w które możemy zaangażować lokalną społeczność - organizowałyśmy już kilka akcji m.in. Maraton Szycia dla zwierzaków, Nocne Szycie i angażujemy się również w akcje charytatywne dla chorych dzieci.


Jak wiele osób liczy Wasz zespół?


Jest nas trzy (mówimy o sobie wiedźmy) choć zaczynałyśmy we cztery, czas zweryfikował możliwości.

 

 


Jak wyglądają prowadzone przez Was warsztaty z szycia? Z jakich etapów składa się szkolenie ile trwa i co można z niego wynieść?


Prowadzimy kameralne kursy, staramy się aby atmosfera była luźna i swobodna, poznawanie tajników konstrukcji i szycia ma sprawiać naszym kursantkom przyjemność. Przebieg kursu jest zależny do poziomu doświadczenia uczestników. Staramy się przekazać jak najwięcej wiedzy i poprzez ćwiczenia nauczyć jak najwięcej.

 

Ważne jest by każdy zrozumiał przedstawiane zagadnienia. Poza wiedzą i nowymi umiejętnościami oraz formą, uczestnicy wynoszą samodzielnie uszytą rzecz. W zależności o tematu kursu i tempa pracy czas może być różny. Przykładowo kurs szycia nerki trwa od 2 do 3 godzin, a bluzy od 3 do 5.

 


Czy stworzone przez Was przedmioty można później kupić?


Nie prowadzimy sprzedaży ale nasze prace często możecie nabyć na aukcjach charytatywnych. Wspierałyśmy WOŚP oraz lokalne zbiórki dla chorych dzieci (dla Franka, Kajtka i Ingi).


Prosimy o kilka słów na koniec dla naszych czytelników.


Zapraszamy do obserwowania naszego profilu na IG i FB oraz YT - publikujemy tam nasze prace, instrukcje oraz informacje o akcjach jakie prowadzimy lub bierzemy udział. Można tam również znaleźć kursy lub linki do aukcji gdzie wystawiamy nasze projekty. Tęsknijmy również za możliwością ponownego organizowania spotkań naszej lokalnej społeczności szyciowej.

Agnieszka Szczepańska
setwecreate@gmail.com
Tel. 667 016 435
www.facebook.com/SETcreate
www.instagram.com/set_create_

 

Set Create

Set Create