Collegium Medyczne Medica: Szkoła policealna vs. Studia. Wybór nie tak oczywisty.

04.08.2017 2 komentarzy
Autor: medica.edu.pl, Zdjęcia: medica.edu.pl

 

Jeszcze 10-15 lat temu wiele osób nie wyobrażało sobie kariery zawodowej bez dyplomu wyższej uczelni. Pójście na studia było czymś oczywistym, oczekiwanym… po prostu nie wypadało nie iść. Dzisiaj mamy okazję obserwować, jak wiele się w tej kwestii zmieniło i jakim powodzeniem cieszą się niedoceniane przez lata szkoły policealne i medyczne.

 

 

Panujący od końca lat 90 boom na kształcenie ogólne i wybór często abstrakcyjnych i niedookreślonych kierunków nauki skutkował pojawieniem się na rynku pracy tysięcy tzw. wykształconych bezrobotnych, których jedynym ratunkiem było nabycie od podstaw konkretnych umiejętności w Polsce albo za granicą. Okazało się przy okazji, że zaczyna brakować rąk do pracy w zawodach medycznych medycznych oraz technicznych, wymagających nie tyle teoretycznej wiedzy, ile określonych predyspozycji, bardzo dobrego przygotowania i solidnej dawki praktyk pod okiem specjalistów.


Tym, czego nie do końca wyzbyliśmy się w naszym myśleniu o zdobywaniu wykształcenia oraz zawodu, są stereotypy na temat szkół policealnych. Z tymi najbardziej powszechnymi można się spotkać na forach internetowych i w dyskusjach pod postami dotyczącymi pytań o wybór najlepszej szkoły. Poniżej rozprawiamy się z niektórymi z nich! Z jakimi? Zachęcamy do lektury.

 

 

Przechowalnia dla niezdecydowanych? BŁĄD


W rozmowach na temat wyboru szkoły zdarza się usłyszeć: „nie wiesz, co chcesz robić w życiu? Idź do szkoły policealnej, tam przeczekasz i może coś ci się przez ten czas wyklaruje”. Takie opinie świadczą o nieznajomości specyfiki nauczania w tego rodzaju placówkach. Uczniowie wybierający szkoły typu Medica mają w dużej części sprecyzowane plany na przyszłość jeszcze przed przystąpieniem do roku szkolnego. Mając do wyboru konkretne kierunki, nie poświęcają 2-3 lat na zdobywanie wiedzy ogólnej. Decydują się w krótkim czasie zdobyć zawód na przykład w 1 rok zostać Asystentką stomatologiczną i szybko znaleźć pracę, która pozwoli na pełną niezależność finansową.

 

Ci zaś, którzy nie w pełni jeszcze znają swoje mocne strony i ograniczenia, szybko orientują się, czy dany zawód jest dla nich stworzony. To zasługa praktyki – której zdecydowanie brakuje na uczelniach wyższych – a dzięki której sprawdzamy na sobie samym, czy dobry z nas będzie masażysta, technik dentystyczny albo wizażystka.

 

Przeczytaj także: Masażysta - fach w rękach!

 

 

Wyjście awaryjne? BŁĄD


W przeszłości do szkół policealnych dla młodzieży aplikowały osoby, którym nie poszczęściło się na maturze i w związku z tym nie mogły startować na wymarzony kierunek studiów. I owszem – w szkołach przygotowujących do zdobycia zawodu matura nie jest warunkiem koniecznym – nie jest też jednak żadną przeszkodą. Na szkołę policealną decyduje się z roku na rok coraz więcej osób z ukończonym pomyślnie egzaminem dojrzałości. Kandydaci często wcale nie rozważają studiowania w ramach swej ścieżki kariery, ponieważ nie stanowi ono gwarancji zdobycia dobrze płatnej pracy. W sytuacji gdy 40% osób w wieku 30-34 legitymuje się wykształceniem wyższym, chcą skupić się na zdobyciu kwalifikacji i praktycznych umiejętności atrakcyjnych dla potencjalnych pracodawców.

 

Co ciekawe, szkoły policealne są rozważane coraz częściej nie jako substytut studiowania, a jako druga równoprawna ścieżka edukacyjna. Młode osoby, chcąc maksymalnie zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, studiują i uczą się równolegle. Zdobywają w ten sposób zawód i poszerzają horyzonty w jednej lub kilku dziedzinach jednocześnie.

 

 

Niski poziom nauczania? BŁĄD


Szkoły policealne oferują inny model nauczania niż uczelnie wyższe. Te pierwsze charakteryzuje „podejście wertykalne” polegające na zgłębianiu konkretnego przedmiotu i doskonaleniu umiejętności praktycznych. Te drugie skupiają się na podstawach teoretycznych i reprezentują „podejście horyzontalne” – czyli bardziej abstrakcyjne, ogólne. Będąc studentem, należy się liczyć z tym, że konkretnych umiejętności nabędzie się dopiero w pracy. Będąc słuchaczem szkoły policealnej, ma się gwarancję, że pierwszego leku, masażu, odlewu nie będzie się robiło dopiero w swojej pierwszej pracy.

 

Poziom nauczania w każdej szkole zależy oczywiście od polityki kadrowej i sposobu zarządzania placówką. Chcąc jednak utrzymać się na rynku w dobrej kondycji i z dobrą opinią, szkoła policealna taka jak nasza musi nie tylko ciągle poszerzać ofertę edukacyjną o przydatne i pożądane kierunki (np. higienistka stomatologiczna, technik weterynarii, technik dentystyczny). Musi też dbać o dobór i nieustanny rozwój kadry nauczycielskiej, zaplecza dydaktycznego oraz właściwe wyposażenie. Bez tego wszystkiego uczniowie nie będą w stanie pomyślnie zdawać państwowych egzaminów zawodowych ani sprostać wysokim wymaganiom pracodawców.

 

Dla kogo zatem szkoła policealna a dla kogo studia? Ta pierwsza z pewnością jest dla osób zdecydowanych – praktyków, którzy preferują zdobywanie umiejętności szybko i konkretnie.

 

 

Jakie trzeba więc spełnić warunki aby zostać słuchaczem szkoły policealnej?

 

Naukę w szkole policealnej i medycznej oferuje Szczecińska szkoła Collegium Medycznym Medica – szkoła z czołówki szkół medycznych o najwyższej zdawalności egzaminów zawodowych w Polsce!


Nauka trwa od 1 do 2,5 lat w zależności od wybranego kierunku nauki.

 

Szczegółowa oferta edukacyjna szkoły dostępna jest tutaj!

 

 

Warunki Rekrutacji

 

Do szkoły mogą zapisać się osoby posiadające wykształcenie średnie. Matura nie jest wymagana. Liczba miejsc jest ograniczona – o zapisie do szkoły decyduje kolejność zgłoszeń. Formularz zapisów online znajduje się tutaj!

 

Więcej informacji uzyskacie w sekretariacie szkoły:

Medica Collegium Medyczne
ul. Dworcowa 20A
Bezpłatna infolinia 800 800 188
Tel. 91 433 31 74
Tel. 517 715 411
e-mail: [email protected]
www.medica.edu.pl
www.facebook.com/MedicaCollegiumMedyczneSzczecin/
Instagram: medica_szczecin
Medica - szkoła polecana przez pracodawców!

 

Komentarze

Komentarze

majana
18:28 17.08.2021
Szkoda, że tak mało osób czuje misję i chce pomagać innym. Ja zainteresowałam się szkołą CollegiumSzkoła Służb Medycznych i muszę Wam powiedzieć, że to był dobry wybór. Jestem już na II roku i czuję, że to właśnie to. To moja szkoła.
0
0
małwa
16:13 24.08.2021
Ja także będę się kierowała do Szkoły Służb Medycznych Collegium . Bardzo dobre opinie pokierowały mnie i wydaje mi się, że wcale lepiej nie uda mi się trafić.
0
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.