Edyta Przystupa - Galeria Staromiejska

16.06.2021
Autor: Ewa Cudnik, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Edyta Przystupa właścicielka nowej Galerii Staromiejskiej znajdującej się w bliskim sąsiedztwie Książnicy Pomorskiej zdobywa rzeszę oddanych klientów. Po przekroczeniu progu Galerii już wiem, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Artykuł powstał przy współpracy z  The Best Of Szczecin. Dziękujemy i serdecznie polecamy! 

 

 

 

Szczecińscy internauci zdążyli przyzwyczaić się do tego, że głównie rysujesz. Czy planowałaś wcześniej otwarcie galerii ze starociami?

 

Uwielbiam stare przedmioty z duszą, które gromadzę od lat i w ostatnim czasie narodziła się myśl o połączeniu moich dwóch pasji tzn. rysowania i kolekcjonowania starych rzeczy w jeden projekt.

 

W połowie kwietnia otworzyłam Galerię Staromiejską w Szczecinie, w której to właśnie wyeksponowałam swoje szczecińskie rysunki oraz zgromadziłam wiele przedmiotów i mebli z duszą, które pamiętają okres przedwojenny oraz fantastyczny pod względem designu okres PRL.

 

Jest na to popyt?

 

O tak! Uwielbiam w swojej pracy spotkania z ludźmi, którzy coraz liczniej odwiedzają moją galerię. Są oni tak samo jak ja, zafascynowani starymi rzeczami, dużo się od nich uczę, dowiaduję, a także wychodzę naprzeciw ich oczekiwaniom i sprowadzam do galerii przedmioty, które oni chcą nabyć do swojej kolekcji.

 

Z jakimi reakcjami się spotykasz?

 

Otrzymuję od klientów bardzo pozytywne informacje, serdecznie zareagowano na otwarcie mojej galerii, mieszkańcy naszego miasta mówią, że brakowało takiego miejsca na mapie Szczecina. Jestem na początku drogi, którą podążam od momentu otwarcia galerii. Z każdym dniem uczę się czegoś nowego, ale motywacja jest ogromna.

 

 

 

Co dokładnie znajduje się w asortymencie Galerii Staromiejskiej?

 

W galerii chcę również oprócz moich szczecińskich rysunków, pokazać klientom prace innych szczecińskich twórców i artystów. Zapraszam serdecznie osoby, które chcą pokazać światu swoje prace, wystawiając je w mojej galerii lub udostępnić do sprzedaży. Jestem otwarta na współpracę, do której zapraszam lokalnych twórców i artystów.

 

Warto odwiedzić moją galerię już dziś. Piękne linoryty, makramy czy szczecińskie pocztówki i fotografie znanych szczecińskich twórców są dostępne w mojej galerii już teraz.

 

Gdzie zaopatrujesz się w astorymet?

 

Towar nabywam z prywatnych zbiorów, jeżdżę również z mężem po Polsce do miejsc, w których wiem, że znajdę przedmioty perełki.

 

Ile lat ma najstarszy przedmiot?

 

W galerii posiadam modlitewnik z 1906 roku, przewodnik po Szczecinie z fotografiami z 1955 roku, wiele oryginalnych prawie 100-letnich pocztówek dawnego Stettina. Posiadam również kilka starych ponad 50-letnich odbiorników radiowych. Bardzo ważne są dla mnie prace szczecińskich artystów, które robią klimat w mojej galerii i jestem bardzo zadowolona, że są wyeksponowane i można je kupić.

 

 

 

Opowiedz o szczególnym przedmiocie, który znajduje się aktualnie w Twojej galerii. Czy jest z nim związana jakaś historia?

 

Ciekawa historia dotyczyła rzeźbionego mydełka w drewnianej szkatułkę. Pod mydełkiem był ukryty list, napisany w języku niemieckim, przez osobę obdarowujacą. List był zaadresowany w roku 1964 w Berlinie więc dzisiaj ma 58 lat. Pani, która go kupiła w galerii do mnie również napisała list, który sprawił mi ogromną radość. Takie ciekawe historie czekają na państwa w mojej galerii.

 

W jakim kierunku będziesz rozwijać swoją galerię?

 

Planów mam pełną głowę. Teraz najważniejsze jest przeprowadzenie pierwszych warsztatów plastycznych dla dzieci w mojej galerii. Obostrzenia się kończą, więc w kameralnych małych grupach będę prowadziła zajęcia plastyczne dla dzieci. Będą to zajęcia rozwijające kreatywność, będziemy poznawać twórczość wybranych malarzy, ale również wykonywać swoje prace różnymi technikami malarskimi.

 

Zapraszam dzieci w wieku 6-12 lat, które chcą kreatywnie spędzać czas i nauczyć się czegoś nowego.

 

 

 

Ul. Staromiejska 9/10 

[email protected]

Instagram: @galeria_staromiejska lub @szczecinjakmalowany

 

Edyta Przystupa

Edyta Przystupa