LSJ & Ciekawe zawody: Rekruter i HR Biznes Partner - Inspirujące Firmy

01.06.2016 0 komentarzy
Autor: Agnieszka Ekman-Mazurek, Zdjęcia: Archiwum LSJ

LSJ HR Group to szczeciński lider w branży doradztwa personalnego i rekrutacji. W ramach naszego cyklu, który prowadzimy z tą renomowaną firmą, staramy się pomóc wszystkim tym Czytelnikom Hota, którzy myślą o swojej pierwszej wymarzonej pracy. Nie zapomnimy też o szczecinianach, którzy myślą o zmianie swojego, aktualnego zawodu na taki, który w końcu pozwoli im na realizacje wrodzonych predyspozycji. W czerwcowym numerze skupimy się na zawodzie Rekrutera, a także na HR Biznes Partnerze. Rozmawiamy z Katarzyną Opiekulską dyrektor zarządzającą LSJ HR Group.

 

 

hot°: Zacznijmy od podstaw – a zatem -kim jest rekruter?


Katarzyna Opiekulska: Zawód rekrutera jest stosunkowo nowym zawodem w naszym kraju. Bardzo upraszczając jego kompetencje, można powiedzieć, że jest to osoba, która pozyskuje kandydatów do pracy. Działa zwykle za zlecenie firmy, która szuka pracowników. To rekruter podejmuje się ich selekcji; po to, by wybrać i zaprezentować firmie osoby najbardziej odpowiadające kryteriom dla danego stanowiska. Jednak w zawodzie rekrutera mieści się tak naprawdę wiele ról: od sprzedawcy i doradcy, poprzez trenera, a czasem nawet psychologa, po partnera biznesowego. Wszystko zależy od klienta, na którego zlecenie pracuje, ale też od etapu procesu rekrutacyjnego.


Świadomość osób zarządzających przedsiębiorstwami w zakresie narzędzi wspomagających kierowanie personelem wzrasta, dlatego coraz więcej firm tworzy swoje własne wewnętrzne komórki HR, których jednym z kluczowych zadań jest prowadzenie procesów rekrutacyjnych. Czasem zdarza się jednak, że firmy decydują się na współpracę z doświadczoną agencją rekrutacyjną. I to jej powierzają zadanie rekrutacji. Niezależnie od tego który wariant prowadzenia procesu rekrutacyjnego wybierze firma, będą nad nim czuwali właśnie rekruterzy, zwani również specjalistami ds. rekrutacji.


hot°: Jakie umiejętności i kompetencje są ważne w tym zawodzie?


Wyczucie i intuicja, to bardzo potrzebne w zawodzie rekrutera predyspozycje. Trudno się ich nauczyć, ale nie jest to niemożliwe. Oczywiście jest też szereg umiejętności, które osoba zainteresowana taką pracą może posiąść. Są to przede wszystkim kompetencje niezbędne w obsłudze klienta, czyli skuteczna komunikacja interpersonalna, budowanie pozytywnego nastawienia u klienta, sztuka prezentacji i autoprezentacji, umiejętność argumentacji, kompetencje dotyczące radzenia sobie z presją czasu, stresem i sytuacjami trudnymi.


Ważna jest też wiedza dotycząca technik i metod rekrutacji oraz narzędzi do oceny kandydata. Niezbędna jest wytrwałość w działaniu i niezniechęcanie się porażkami. Sytuacje, gdy rekruter ma poczucie, że wykorzystał już wszystkie możliwości pozyskania kandydata lub gdy klient odmawia spotkania z kandydatem, mimo że rekruter „wydobył go prawie spod ziemi”, zdarzają się dość często. Dlatego przydaje się też umiejętność kreatywnego myślenia i znajomość technik asertywnych zachowań. Oczywiście nie można też zapomnieć o otwartej postawie wobec drugiego człowieka i etyce działania.

 

Katarzyna Opiekulska

 

hot°: Czy tego w ogóle można się nauczyć?


Jak najbardziej. Jeśli ktoś lubi wyzwania i dynamiczną pracę z ludźmi, z pewnością może kształtować swoje kompetencje w kierunku pełnienia roli specjalisty ds. rekrutacji. LSJ HR Group przygotowuje właśnie projekt szkoleniowy, w którym takie osoby będą miały możliwość nie tylko teoretycznego poznania tego zawodu, ale przede wszystkim praktycznego nabywania i trenowania umiejętności. Kurs obejmie wszystkie wyżej wymienione kompetencje, natomiast nacisk położony zostanie na te najbardziej istotne i praktyczne.


hot°: Jak wygląda ścieżka rozwoju zawodowego w tym zawodzie?


Rekruter, tudzież specjalista ds. rekrutacji, to coś w rodzaju pierwszego stopnia wtajemniczenia, jeśli chodzi o tę branżę. Dużo bardziej zaawansowaną rolę pełni specjalista zwany HR Biznes Partnerem. Zazwyczaj do takiej roli pretendują osoby, które mają już duże doświadczenie w obszarze działań związanych z Human Resources. Często stają się one biznesowym partnerem strategicznym firmy, a do ich głównych zadań należy m.in. pomoc w budowaniu strategii personalnej, kreowanie ścieżek rozwoju pracowników, controlling personalny czy też Employer Branding.


Wszystkie osoby, które już mają doświadczenie w obszarze HR i chciałyby wejść na wyższy poziom kompetencji, zapraszamy do udziału w studiach podyplomowych HR Biznes Partner, które firma LSJ współorganizuje z Zachodniopomorską Szkołą Biznesu. Zachęcam, bo kierunek jest bardzo ciekawy i daje sporo możliwości, jeśli chodzi o przyszłe zatrudnienie.


hot°: Co oferuje lokalny rynek pracy absolwentom tego kierunku? Gdzie mogą pracować?


Miejsca, w których absolwenci tego kierunku mogą poszukiwać pracy, to przede wszystkim wspomniane już wyżej działy i komórki HR w przedsiębiorstwach, firmy doradztwa personalnego czy instytucje szkoleniowe. Często też takie osoby decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej i bycie niezależnymi konsultantami dla firm.

 

ZPSB

 

Najwyższy stopień wtajemniczenia w branży HR
HR Biznes Partner
studia podyplomowe


*** Pogłębiona wiedza z obszaru funkcjonowania biznesu i zarządzania zasobami ludzkimi. ***
*** Przygotowanie do samodzielnego zarządzania działem personalnym. ***
*** Studia realizowane na poziomie menadżerskim. ***

 

Rekrutacja na rok akademicki 2016/2017 już trwa.
Liczba miejsc ograniczona


Sprawdź na:
www.zpsb.pl

 

Studia podyplomowe HR Biznes Partner realizowane są w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu
Partner kierunku: LSJ HR Group

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.