Praktycznie mówiąc o Leanie

12.09.2023 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Uniwersytet WSB Merito Szczecin oraz Magdalena Długońska - Baba na LEANie organizują wydarzenie “Praktycznie mówiąc o Leanie”, które skierowane jest do pasjonatów Lean i zarządzania oraz wszystkich tych, którzy chcą się rozwijać, zainspirować i nawiązać kontakty biznesowe.

 


hot°: Skąd pomysł na organizację tego wydarzenia i na czym ono polega?


Razem z Magdaleną Długońską, wykładowczynią Uniwersytetu WSB Merito Szczecin, autorką bloga “Baba na LEANie” oraz współtwórczynią inicjatywy Lady Lean Network, postanowiliśmy połączyć siły i stworzyć inicjatywę, której celem jest wzbogacenie wiedzy uczestników oraz wsparcie ich w rozwoju kompetencji. Zależy nam na tym, aby uczestnicy mieli okazję do nawiązania relacji, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń na dany temat.

 

To pierwsze spotkanie z cyklu “Praktycznie mówiąc”, w ramach którego odbywać się będę warsztaty z praktykami, ekspertami lokalnymi z danego tematu z zakresu zarządzania, kompetencji menedżerskich, rozwoju osobistego. Najbliższe spotkanie odbywa się 6 października i jest poświęcone Lean. Wiele wydarzeń o tematyce Lean omija nasz region, dlatego chcemy przyciągnąć leanową energię do Szczecina! Nie brakuje nam pomysłów na kolejne edycje!


hot°: Jakie warsztaty odbędą się podczas najbliższego spotkania?


Na początek zaplanowaliśmy cztery warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się m.in. czym jest GEMBA WALK, jak się do niego przygotować i jak go przeprowadzić, jak przejść przez zmianę, czy każda przyczyna to przyczyna źródłowa oraz jak moderować spotkania angażujące pracowników.

 

Poprowadzą je doświadczeni eksperci, którzy swoją wiedzę wykorzystują w codziennej pracy. Podzielą się z uczestnikami nie tylko teorią, ale przede wszystkim praktyką: zaprezentują case study, checklistę, przedstawią przykłady, przeprowadzą ćwiczenia i wiele więcej. Ideą wydarzenia jest aktywny udział uczestników w warsztatach.


hot°: Kiedy i gdzie odbędzie się wydarzenie?


Wydarzenie odbędzie się 6 października 2023 r. w godz. 11:00-15:00 na Uniwersytecie WSB Merito Szczecin (ul. Śniadeckich 3, sala 302).

 

 


hot°: Czy udział w wydarzeniu jest bezpłatny?


Tak, wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują zapisy przez formularz kontaktowy, dostępny na stronie internetowej uczelni:

https://www.merito.pl/szczecin/aktualnosci/praktycznie-mowiac-o-leanie-dolacz-do-wydarzenia

Znajdują się tam również wszystkie szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia: opisy warsztatów, prelegentów, harmonogram. Zapisy trwają, a liczba miejsc jest ograniczona. Serdecznie zapraszamy!

 

Harmonogram wydarzenia:

 

11:00 – 11:10 Rozpoczęcie spotkania
11:10 – 11:50 "GEMBA WALK jako zdrowa forma szukania MUDY" – Katarzyna Stankiewicz
11:50 – 12:05 Przerwa
12:05 – 12:45 "Osobiste zarządzanie zmianą" – Agnieszka Skibniewska
12:45 – 13:05 Przerwa
13:05 – 13:45 "O istocie przyczyny źródłowej" – Magdalena Długońska
13:45 – 14:00 Przerwa
14:00 – 14:40 "Moderowanie spotkań angażujących pracowników" – Krzysztof Kowalski
14:40 – 15:00 Panel dyskusyjny i zakończenie spotkania

 

Zakres tematyczny:

 

 

 

GEMBA WALK jako zdrowa forma szukania MUDY
Opis warsztatu 1:

Firma jest jak działający organizm, który może mieć punkty "zapalne" i potrzebuje zapobiegania chorobie, czyli profilaktyki oraz codziennych działań. Moim sposobem na "problemy zdrowotne" firmy jest spacer, czyli Gemba Walk. W prelekcji opowiem o tym, czym jest i czym nie jest Gemba Walk, jak się do niego przygotować oraz w jaki sposób go przeprowadzić, a także zaprezentuję checklistę.

 

Następnie przypomnę, czego właściwie szukamy - 8 rodzajów marnotrawstw, czyli MUDY, jak prawidłowo udokumentować zebrany materiał oraz co z nim zrobić. Odpowiem również na pytanie “dlaczego trzeba wracać do tych samych miejsc?”.


Prowadząca:

Katarzyna Stankiewicz – entuzjastka i praktyk Lean z wykorzystaniem psychologii w zarządzaniu. Koncentruje się na innowacjach, doskonaleniu i skutecznych rozwiązaniach, które przynoszą mierzalne efekty. Swoją uwagę skupia na zwiększeniu efektywności pracy, redukcji kosztów, eliminacji marnotrawstw, zwiększeniu ergonomii pracy i bezpieczeństwa. Posiada doświadczenie na stanowiskach Dyrektora Zarządzającego, Managera Lean i Dyrektora Produkcji.

 

Aktualnie freelancerka, mentorka biznesowa i kompetencji menadżerskich. Rozwija cechy lidera, mające wpływ na motywowanie pracowników i skuteczne zarządzanie. Dyplomowana Terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Jednocześnie w dalszym ciągu zajmuje się audytami, doradztwem i szkoleniami kultury i narzędzi Lean Management.

 

 

 

OSOBISTE ZARZĄDZANIE ZMIANĄ
Opis warsztatu 2:

Podczas warsztatu zaprezentowany zostanie cykl przejścia przez zmianę w odniesieniu do ścieżki rozwoju zawodowego - case study.


Prowadząca:

Agnieszka Skibniewska – od ponad 5 lat pracuje w firmie Vestas, która jest światowym liderem w produkcji i serwisowaniu turbin wiatrowych. Przez te lata zdobyła umiejętności i wiedzę, które umożliwiły jej wewnętrzny rozwój oraz awans na pozycję Junior Team Leadera.

 

Poza kierowaniem zespołem, jest aktywnie zaangażowana w prowadzenie projektu o charakterze prospołecznym, ekologicznym i edukacyjnym, który ma na celu integrowanie pracowników oraz kreowanie pozytywnego wpływu na społeczeństwo i otoczenie.

 

 

 

O ISTOCIE PRZYCZYNY ŹRÓDŁOWEJ
Opis warsztatu 3:

Czy każda przyczyna to przyczyna źródłowa?

Co nam daje jej odkrycie?

Jak ją odkryć?

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na te pytania i wspólnie poszukać przyczyn źródłowych, to spotkanie jest właśnie dla Ciebie!

Razem poskaczemy po drzewie, porozmawiamy o chorobach i popytamy "dlaczego?". Weź udział w warsztacie i sprawdź jak to wszystko łączy się z Lean.

Prowadząca:

Magdalena Długońska - pasjonatka Lean i zarządzania. Posiada ponad 10-letnie doświadczenia w produkcji i usługach. Certyfikowana ekspertka zarządzania zmianą. Wykładowczyni Uniwersytetu WSB Merito Szczecin i trenerka Lean. Ciągle poszukuje nowych wyzwań i możliwości rozwoju. W swojej pracy najbardziej ceni możliwość poznawania nowych, inspirujących osób. Prywatnie zakochana w górach, czytelniczka kryminałów. Współtwórczyni inicjatywy Lady Lean Network i twórczyni bloga "Baba na LEANie".

 

 

 

MODEROWANIE SPOTKAŃ ANGAŻUJĄCYCH PRACOWNIKÓW
Opis warsztatu 4:

Podczas warsztatu dowiesz się jak tworzyć agendę i agendę do agendy rutynowych spotkań. Będzie możliwość przećwiczenia w praktyce roli moderatora spotkania i zdobycia praktycznych umiejętności pełnienia tej roli, takich jak: jednoczesne utrzymywania uwagi na poruszanych tematach i płynności komunikacji między uczestnikami oraz podsumowywanie statusów i kolejnych, poruszanych tematów.

 

Zaprezentowane zostaną przykłady działań na rzecz utrzymywania płynności realizowanych procesów i rozwiązywania pojawiających się problemów.

Prowadzący:

Krzysztof Kowalski - wykładowca na studiach wyższych oraz podyplomowych na Uniwersytecie WSB Merito Szczecin. Pełni funkcję menedżera kierunku psychologia w biznesie. Od 2017 roku prowadzi własną działalność doradczą i szkoleniową. Absolwent Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie.

 

Następnie ukończył studia MBA oraz Strategic Leadership Academy ICAN Institute. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Stoczni Szczecińskiej (1992 – 1998), Sonion Polska (1998 – 2007) i DGS Poland (2007 – 2017). Pracował w obszarze Zarządzania Jakością, Zarządzania Operacyjnego i Zarządzania Organizacjami w Polsce oraz Danii. Partner biznesowy LSJ HR Group, szczecińskiej firmy rekrutacyjno-szkoleniowej.

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.