Kuchnia Nordycka Makrell Szczecin

06.05.2021
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Ariel Ziółkowski
"Makrell" to fuzja nordyckiej kuchni, inspirowana skandynawską kulturą i "ruchem nowonordyckim". Wyróżnia się ofertą dań, łączących w sobie rozmaite i nieziemsko smaczne gatunki ryb. Tego w naszym mieście jeszcze nie było! Poznajcie nowe miejsce na gastronomicznej mapie Szczecina.
 
 
Makrell to nowe miejsce na kulinarnej mapie Szczecina. Skąd pomysł na wprowadzenie na rynek konceptu kuchni nordyckiej?

Makrell powstał w Warszawie. Pierwszą lokalizacją grill baru była „Barka Wynurzenie”. Chcieliśmy wprowadzić na rynek nowy projekt, w którym nowatorskiej kuchni towarzyszyć będzie niezwykły nadwiślański, bulwarowy klimat. Koncept powstał z potrzeby stworzenia miejsca unikatowego nie tylko ze względu na rodzaj kuchni, ale także na innowacyjny sposób przyrządzania naszych potraw. 
 
Bazujemy na grillu opalanym drewnem. Wszystkie dania przygotowywane są na ogniu bądź wędzone. Używamy tylko tradycyjnych technik. To właśnie stanowi sekret niepowtarzalnego smaku naszych potraw.
 
Makrell pojawi się w dwóch punktach Szczecina. Gdzie można was znaleźć i dlaczego wybór padł na te miejsca?

Pojawimy się w dobrze znanym już w Szczecinie „Port barze” oraz zupełnie nowym miejscu, które naszym zdaniem będzie odkryciem roku, a jest nim Hala Odra. Oba miejsca łączą dobre jedzenie i napoje w strefie gastronomicznej, oraz - co jest równie bliskie naszemu sercu jak świetna kuchnia naprawdę dobrą muzykę.
 
Hala Odra w ciągu dnia będzie miejscem spotkań, gdzie można zrelaksować się w towarzystwie znajomych, a wieczorem wpaść na imprezę. Właściciele zapowiadają również organizację różnego rodzaju eventów.
 
Co dokładnie znajdziemy w stałej ofercie?

W menu znajdziemy oczywiście tytułową MAKRELL w wersji wędzonej na ciepło w towarzystwie autorskiego pieczywa w stylu szwedzkim, piklami oraz sałatką z młodej kapusty z remouladą, oraz w wersji grillowanej w chrupiącej bagietce - również ze wspomnianą wyżej sałatką.
 
Jako jedyni w Szczecinie będziemy mieć w ofercie prawdziwe holenderskie matjasy od SZTUKI ŚLEDZIA, ale będą też dania mięsne - Szwedzkie Köttbullar czyli klopsiki z dodatkiem jagnięciny czy duński flaeskesteg, czyli delikatny w środku boczek z chrupiącą skórką. Postawiliśmy na świeże i naturalne produkty. 
 
 
 
Czy karta dań będzie aktualizowana sezonowo? 

Oprócz standardowej oferty często będą się pojawiać dania sezonowe. Nie zabraknie tu pomidorowej wariacji w czerwcu, orzeźwiającego chłodnika z chrupiącym śledziem w upalne dni, czy rozgrzewającej, kremowej szwedzkiej zupy rybnej w nieco chłodniejsze okresy. Wszystkie informacje będziemy udostępniać na bieżąco na naszych profilach w social mediach. Więc koniecznie nas śledźcie.
 
Grill bar jest prowadzony zgodnie z filozofią „zero waste”. Na czym polega ten pozytywny trend?

Idea zero weste to świadome dbanie o środowisko, poprzez między innymi generowanie jak najmniejszej ilości odpadów oraz jak największe przekształcanie ich ponownie w zasoby. Innymi słowy w kuchni nie marnujemy żywności. Ryba to nie tylko filet, wykorzystujemy ją "od głowy do ogona". Gotujemy wywary na bazie, których później powstają zupy czy sosy.
 
Dania podajemy wyłącznie na biodegradowalnych naczyniach z materiałów z recyklingu. Staramy się zredukować zużycie plastiku do niezbędnego minimum, tyczy się to również naszych dostawców. Jest to cel nie tylko wizjonerski, ale przede wszystkim etyczny i ekonomiczny.
 
 
 
Jakie pozycje najchętniej polecicie osobie, która jeszcze u Was nie jadła? 

Koniecznie trzeba spróbować ciepłego świeżo wędzonego fileta z MAKRELL, na przystawkę frytki ze śledzia z autorskim majonezem koperkowym, no i nasze małe dzieła sztuki – smörgas, czyli małe otwarte kanapki z różnymi dodatkami.
 
Kilka słów dla naszych czytelników na koniec?

Nie możemy się doczekać aż odpalimy dla was nasz grill po raz pierwszy w tym sezonie. Do zobaczenia!
 
 

Dane do kontaktu:
Hala odra -  bulwar Maurycego Beniowskiego 5 / port Bar -  Tadeusza Apolinarego Wendy 1 
[email protected]
Tel. 519 756 144
 
Facebook: Makrell Szczecin
Instagram: @Makrell.nordic

 

 

Makrell

Makrell