Pasibus

03.09.2020
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Miejsca

Pasibus – czyli wrocławski food truck, serwujący autorskie burgery, który w przeciągu 7 lat ewoluował w ogólnopolską sieć restauracji. Kolejny punkt, niedawno pojawił się w Szczecinie w C.H Galaxy. Kilka słów na temat tego miejsca, a także wrześniowej ofercie znajdziecie poniżej.


Firma w swoich lokalizacjach stawia na klimat taki aby był niezobowiązujący, a klienci czuli się nieskrępowani. Po prostu – na luzie. Połączenie luźnej atmosfery i autorskich burgerów, mających za zadanie dostarczać satysfakcji kubkom smakowym gości Pasibusa to coś co definitywnie cechuje to miejsce.

 

 


Zanim napiszemy o ofercie Pasibusa warto przytoczyć kawałek historii tego gastronomicznego biznesu, gdyż z pojedynczego wrocławskiego food trucka firma urosła do imponujących ogólnopolskich rozmiarów jako sieć restauracji w zaledwie kilka lat.


Pasibus miał swoje początki jako food truck w 2013 roku we Wrocławiu. Został założony przez 3 wrocławian - Dawida Bojarojcia, Piotra Staszczyńskiego i Jana Kulisiewicza. Był to jeden z pierwszych food tracków w mieście, który serwował uliczne jedzenie.


Rok później, po kilku modyfikacjach jeżdżącego food trucka, Pasibus mógł pojawiać się na eventach na terenie miasta oraz na terenie Polski.

 


W 2015 roku w procesie konsekwentnej pracy, twórcy wyszli z burgerem miesiąca czyli nową pozycją burgerową ściśle związane z sezonowością warzyw i owoców. Burger miesiąca nadal funkcjonuje w każdym punkcie Pasibusa, oferta nieustannie zaskakuje i trudno jest wpaść w smakową monotonnie.


Tego samego roku jesteśmy świadkami pierwszego otwarcia lokalu stacjonarnego. Pasibus, również wygrał w Mistrzostwach Burgerowych pod PGE w Warszawie zajmując pierwsze miejsce!


2015 rok to też okres, w którym do Polski dotarła moda na food trucki, a co za tym idzie zwiększyła się liczba eventów oraz pomysłów na wykorzystanie food trucka - cateringi, imprezy okolicznościowe, zloty food trucków. Tak powstała Pasiczepa czyli kolejny truck do food truckowej floty.


Od 2016 i 2017 roku widzimy kolejne nowości takie jak założenie aplikacji na smartfony, otwarcie stacji Pasibus czy dostarczenie 8 metrowego food trucka na imprezy masowe!


Od 2018 roku do 2020, pojawiło się ponad 20 punktów gastronomicznych w poszczególnych miastach Polski!


Do dnia dzisiejszego Pasibus zebrał prawdziwą rzeszę głodnych odbiorców.

 

 

-------------------------------------------------------------------------


Przejdźmy zatem do oferty!


Na wstępie warto wymienić ofertę ze wspomnianego „Burgera Miesiąca”. We wrześniu został nim burger o nazwie „Kurek” składający się z 100% wołowiny, sosu różowego, świeżego szpinaku, autorskiego sos kurkowego, sera koziego i świeżego tymianku.


Nowością w Pasibusie jest również burger wegański, mały „Pasik” za 9zł, stripsy, bułka maślana w kanapce oraz burgerowe boxy.


W standardowej ofercie, znajdziemy tu burgery w rozmiarze S, M i L w rozmaitych kombinacjach. Do tego w zestawie zamówić można kulki serowe, frytki, sałatkę lub napój. W Szczecinie jedzenie od Pasibusa zamówicie również do domu przez platformę pyszne.pl lub glovo.


Pasibus to ciekawe miejsce, które z pewnością warto odwiedzić dla nietuzinkowych smakowych doznań. Polecamy serdecznie! 

-------------------------------------------------------------------------------

 

 

adres: Galaxy Centrum, aleja Wyzwolenia 18/20

tel: 739 907 686

www.pasibus.pl

www.facebook.com/pasibusszczecin