Restauracja Aramia Podzamcze w 2018 roku!

09.01.2018
Autor: Norbert Kowalczyk, Zdjęcia: Archiwum Restauracji

Wyraziste aromaty, świeże składniki i nietypowe kompozycje – o smakach kuchni arabskiej można mówić wiele, ale żadne słowa nie oddadzą jej prawdziwej natury. Restauracja Aramia Podzamcze to drugi lokal w Szczecinie, który oferuje prawdziwe dania kuchni libańsko-syryjskiej. Rozmawiamy z menadżerem lokalu Panem Michałem Szusterem o ciekawostkach kuchni Bliskiego Wschodu oraz planach na rok 2018.

 

 

hot°: Czym się charakteryzuje kuchnia syryjska – rozmawialiśmy już o tym zaraz po otwarciu, ale zawsze warto przypomnieć temat?

 

Kuchnia syryjska to patrząc przez pryzmat historii zaczątek kuchni śródziemnomorskiej. Jej naleciałości widoczne są na talerzach w Turcji czy też Grecji. Kuchnia opiera się o szlachetne mięsa jakimi są wołowina i jagnięcina, tudzież baranina. Podstawowym elementem prawie każdego posiłku jest przystawka w postaci humusu czyli pasty z ciecierzycy.

 

Wszystkie dania są bogate w przyprawy takie jak: kurkuma, kardamon, curry, pieprz biały. Ważną rolę grają tutaj warzywa a szczególnie pietruszka, którą można znaleźć - jako dodatek do wielu dań lub bazę chociażby tradycyjnej sałatki arabskiej – tabule.

 

 

 

hot°: Czy łatwo zainteresować szczecinian kuchnią bliskiego wschodu?

 

Myślę, że jak każdą kuchnią, która pochodzi z innego regionu świata. Jest dużo chętnych osób, które przychodzą próbować nowych smaków. Nie wszyscy przy nich zostają chociażby ze względu na ogrom aromatycznych przypraw, które najzwyczajniej nie każdemu mogą podpasować.

 

Jednak mimo wszystko staramy się aby karta była tak zbudowana, by każdy mógł w niej znaleźć coś dla siebie.

 

 

hot°: Wiemy, że kucharze pochodzą z Syrii. Jak jest z aklimatyzacją kucharzy z Bliskiego Wschodu? Czy widać różnice w pracy między kucharzami kontynentalnymi a Waszymi?

 

Sama aklimatyzacja przebiega bez większego problemu. No może poza tym, że u nas jest trochę zimniej ;) Sama praca w kuchni, myślę że wygląda wszędzie podobnie. Szczególnie, że kuchnia została zaprojektowana według standardów spotykanych na całym świecie. Jedyna różnica w samej pracy wynika z produktów, których nie zawsze używają kucharze specjalizujący się np. w kuchni polskiej.

 

hot°: Aramia się rozwija. Lokal na podzamczu jest drugim. W pierwszej waszej restauracji - swego czasu były odwiedziny Magdy Geissler. Czy dzięki temu zapadła decyzja o nowym punkcie?

 

Na pewno wizyta Magdy Gessler pomogła właścicielom w podjęciu decyzji. Nie ukrywamy, że po kuchennych rewolucjach Aramia przeżyła istny boom. Stąd też decyzja aby znaleźć nową lokalizację w Szczecinie. Dzięki temu również jesteśmy w stanie pokazać większy przekrój dań, które znajdziemy w kuchni syryjskiej

 

 


hot°: Czy macie zamiar wprowadzić nowe dania w nowym roku? Czy zamierzacieczymś zaskoczyć szczecinian?

 

Jesteśmy w tej chwili po zmianie karty. Będziemy to robić sezonowo. Kolejna zmiana planowana jest w marcu. Zaskoczenie? Sam smak i łączenie niektórych elementów na talerzu są już samym zaskoczeniem, szczególnie dla osób, które pierwszy raz mają kontakt z tego typu kuchnią. Na pewno odrobiliśmy lekcję związaną z samym otwarciem.

 

Wsłuchaliśmy się w komentarze naszych gości, naprawiliśmy to co naprawy wymagało, wprowadziliśmy pozycje o które goście sami pytali. Z każdą zmianą karty będą pojawiały się nowe pozycje (bo jest tu wiele możliwości), ale na pewno zostaniemy z tymi punktami, które cieszą się największym odbiorem.

 

hot°: Czy zamierzacie wprowadzić jakieś tematyczne wieczory? Czy to ma być stricte restauracja?

 

Planujemy od nowego roku uruchomić weekendowo wieczory z muzyką na żywo. Jesteśmy w trakcie sprawdzania możliwości potencjalnych muzyków w odniesieniu do muzyki z Bliskiego Wschodu.

 

 

 

hot°: W jakich dniach i godzinach otwarta jest restauracja.

Restauracja jest czynna codziennie. Od poniedziałku do czwartku w godzinach od 12 do 22, w piątki i soboty od 12 do 24 a w niedzielę od 12 do 21.

 

hot°: Czy macie plany dalszej ekspansji?


Na pewno nie będziemy stali w miejscu ;) Planów jest wiele, o wszystkich mówić nie mogę. Na pewno wraz z nowym rokiem ruszy nowy element Aramii jakim będą apartamenty na wynajem krótkoterminowy, zlokalizowane w kamienicy na Podzamczu. Co dalej? Zobaczymy;) Na bieżąco będę Was informował o kolejnych ciekawych inicjatywach.

 

 

Aramia Podzamcze
ul. Opłotki 1
-----------------
tel.91 819 29 92
[email protected]
-----------------
www.facebook.com/aramia.podzamcze
www.aramia.pl