Nokturna i Szczecin Burlesque Night

31.01.2024
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Emilia Lyon

Zapraszamy na wywiad z Nokturną, artystką ze świata burleski. W rozmowie z nami dzieli się wizją burleski jako sztuki pełnej autentyczności i ekspresji. Lutowe wydarzenie (15.02) Szczecin Burlesque Night, której jest producentką, ma na celu ukazanie różnorodności i otwartości tej formy sztuki, jednocześnie inspirując do radości i akceptacji siebie.

 

 

hot°: Jak burleska stała się Twoją pasją i co skłoniło Cię do jej przyniesienia do Szczecina?


Burleska stała się moją pasją przez przypadek. Zawsze wzdychałam do filmów takich jak Chicago, czy Moulin Rogue, ale nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak burleska. Byłam też bardzo nieśmiała i wycofana. Wtedy moim planem na życie było zostanie doktorem historii.

 

Przyszła weryfikacja planów, miałam kryzys, popadłam w depresję. W ramach zadbania o siebie postanowiłam pójść na jakieś ciekawe zajęcia, które zajmą mi wieczory. Znalazłam w internecie Akademię Burleski Betty Q.

 

Akurat tego dnia kiedy zadzwoniłam zaczynał się nowy kurs i było jedno wolne miejsce. Poszłam i przepadłam. Zakochałam się totalnie i od tamtej pory burleska stała się dużą częścią mojego życia.

 


hot°: Skąd twój przydomek Nokturna? Dosyć drapieżny…


Prywatnie jestem nerdem- gram w gry komputerowe, planszowe, fabularne, czytam komiksy. Nokturna była postacią, którą stworzyłam na potrzeby jednej z gier. Była bardzo silna i dominująca, jednocześnie jako mój twór byłam z nią mocno zżyta.

 

Trochę jak relacja z waszą ulubioną postacią z serialu, z którą się utożsamiacie i jej kibicujecie. Pomyślałam, że wczuwanie się w taką mocną postać pomoże mi przełamać lęk przed wychodzeniem na scenę.


hot°: W jaki sposób subiektywnie oceniając burleska wpływa na sztukę i kulturę współczesną?


Myślę, że burleska pokazuje, że potrzebujemy więcej autentyczności i kontaktu z drugim człowiekiem. Jest ona przeciwagą do atakującej nas w social mediach “idealności”. To wyzwalające przeżycie poczuć się akceptowanym niezależnie od tego jak się wygląda.

 

To właśnie całkowite pokazanie siebie przed publicznością, która w duchu sztuki nas ‘oklaskuje’, daje nam energię i akceptacje, co sprawia, że jest w tym prawda. Prawda z którą czujemy się komfortowo i bezpiecznie - bo to prawda jaką na co dzień widzimy w lustrze. Popularyzacja burleski jest dla mnie sygnałem, że ludzie chcą autentyczności.

 


hot°: Co Cię zainspirowało do przyniesienia burleski do Szczecina? Jaki komunikat chcesz przekazać publiczności za pomocą burleski?


Zależy mi na udostępnianiu szerszej publiczności sztuki jaką jest burleska. Chciałabym docierać do jak najszerszego grona odbiorców, żeby zobaczyli jak otwierające i wzmacniająca jest tego rodzaju performens. Myślę że takim komunikatem będzie ‘radość’ - radość z bycia sobą, z tańca, z własnego ciała i kreatywności.

 

Mam nadzieję że przynajmniej część z tego ludzie w sobie odnajdą.


hot°: Czym Szczecin Burlesque Night wyróżnia się na tle innych wydarzeń?

 

Stawiam na różnorodność. Na moich wydarzeniach zobaczycie pokazy osób, które mają różne podejście do tej sztuki. Czy elegancka i klasyczna burleska jest wspaniała? Tak, ale to tylko jej wycinek. Burleska może wzruszać, poruszać ważne tematy, być śmieszna czy wręcz brzydka. Chcę pokazać wam całe spektrum możliwości!

 

W burlesce można być posągową pięknością, ale też machać radośnie cellulitem. Nie chcę tego komercyjnie wygładzać i traktować protekcjonalnie mojej publiczności. Przygotujcie się na ostrą jazdę!

 


hot°: Przed jakimi wyzwaniami stanęłaś, organizując to wydarzenie?


Wszystko idzie niesamowicie gładko. Szczecińska publika mnie zaskoczyła! Bałam się, że jako nowa osoba będą miała trudności ze sprzedażą biletów. Na razie idzie wspaniale za co bardzo wam dziękuję.


hot°: Na czym polega proces wyboru artystów burleski na Szczecin Burlesque Night? Opowiedz nam o zaproszonych artystach...


Zaprosiłam trzy wspaniałe i bardzo różne artystki. Pierwszą z nich jest Lili Frou, która pokaże eleganckie oblicze klasycznej burleski. Lili i jej kostiumy są żywcem wyjęte z obrazów Alfonsa Muchy. Jeśli kochacie klimat lat 20’ to skradnie ona wasze serca.

 

Drugą artystką jest Lady AnnMart, założycielka CaBaReTu, (druga w kraju stacjonarna szkoła burleski), performerka, muzyk i choreograf. Pięknie tańczy, jeszcze lepiej śpiewa, ale pomysły to to co ją wyróżnia. Burleska o pierogach? Satyra o Żonach Hollywood? Możecie być pewni, że was zaskoczy!

 

Ostatnią artystką jest Tula la Purr. Performerka, która hipnotyzuje swoją prezencją. Inspiracje czerpie z bajek, spełniając tym swoje dziecięce marzenia, niekoniecznie o zostaniu księżniczką.Na scenie pokazuje swoje wcielenia od słodkich i uroczych po zmysłowe i dominujące. No i będę oczywiście ja!

 


hot°: Co najbardziej lubisz w występach burleski i skąd czerpiesz inspiracje?


Wolność! Każda performerka tworzy własny pokaz, projektuje kostium, wymyśla choreografię, dobiera muzykę tak jak chce. Na scenie pokazujemy to co naprawdę kochamy i jest nam bliskie.

 

Jest to nasza autentyczna ekspresja, przez nikogo nie narzucona. Inspiracje czerpię zewsząd, ale najczęściej z popkultury. Lubię tworzyć pokazy inspirowane filmami- mam takie nawiązujące m.in. do “Wściekłych Psów” i “Nienawistnej Ósemki” Tarantino.


hot°: Jakie emocje chcesz wywołać u publiczności podczas Szczecin Burlesque Night?


Przede wszystkim radość! Chcę aby pokaz oderwał na chwilę publikę od zmartwień dnia codziennego. Chciałabym, żeby osoby które widzą burleskę po raz pierwszy miały ten sam błysk w oku co ja kiedy tego doświadczyłam. Ciężko wyjaśnić, to trzeba przeżyć!

 

hot°: Jakie masz plany na przyszłość w kontekście burleski, zarówno jako performerka, jak i producentka?


Mam bardzo dużo planów na przyszłość, jak przystało na artystkę! Pracuję teraz intensywnie z grupą performerek nad spektaklem, co jest niesamowicie rzadkie w świecie burleski i będzie pierwszym takim wydarzeniem w Polsce. Nie mogę jeszcze zdradzać szczegółów, ale mam nadzieję, że w sezonie jesień/zima wrócę do Szczecina aby pokazać co nam wyszło.

 

Chciałabym też pojechać w tym roku na więcej festiwali zagranicznych. Proszę trzymać za mnie kciuki!

 

mail:  [email protected]


https://www.instagram.com/nokturn.a

https://www.facebook.com/profile.php?id=100063586689824


Bilety Szczecin Burlesque Night:
https://www.biletomat.pl/bilety/szczecin-burlesque-night-23474

 

Wydarzenie na facebooku:

https://fb.me/e/1NK5WFFWm