Abstractart Painting Agnieszka Mikołajczyk

30.05.2023 1 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Artystki

Agnieszka Mikołajczyk to szczecińska artystka malarka, specjalizująca się w abstrakcyjnych kompozycjach. Twórczość Agnieszki skupia się na barwnych kompozycjach, gra światłem, ruchem i zagadkowymi przestrzeniami, co traktuje jako wyzwanie i świetną zabawę. Jej obrazy często pozostawiają się niedopowiedziane, bez tytułów, aby zachęcić odbiorców do indywidualnych refleksji, skojarzeń i interpretacji. Od momentu rozpoczęcia samodzielnej pracy w 2018 roku, Agnieszka wykonała około 400 obrazów! Zapraszamy do przeczytania naszego wywiadu z Artystką.

 

 

hot°: Jak długo zajmuje się Pani malarstwem i co skłoniło Panią do wyboru tej dziedziny sztuki?


Malarstwem, sztuką, grafiką interesowałam się od kiedy pamiętam, a rysunek fascynował mnie już od najmłodszych lat, kiedy jako dziecko z chęcią i ciekawością uczestniczyłam w zajęciach plastycznych. Wtedy nie brałam na poważnie słów nauczycielki, która chwaliła wszystkie dzieci, ale byłam „zdolniachą”. Zamiast „odrabiać lekcje” każda wolną chwilę poświęcałam na szkicowanie. Ostatnio powróciłam do rysunków, martwych natur i szkiców z tamtych lat i ze zdumieniem stwierdzam, że naprawdę są dobre.

 

Decyzje o podjęciu innego kierunku studiów, pójście w całkowicie przeciwną stronę, zapewne „bezpieczniejszą”, bardziej „przyszłościową” skutkowało tym, iż na wiele lat porzuciłam malowanie. Jednak cały czas czułam, że czegoś mi brakuje… Zmieniając miejsce zamieszkania powróciłam do pasji z najmłodszych lat i w całości poświęciłam się malarstwu.

 


hot°: Skąd czerpie Pani inspiracje do swojej sztuki? Jakie ma Pani cele i wizję artystyczną?


Podróże są moją inspiracją i pasją jednocześnie. Tworzą w mojej głowie obrazy, których nikt jeszcze nie stworzył. Baczna obserwacja przyrody, zachodzących w niej zmian, jej ruch pokazujący przyczynę i skutek, zachęcają mnie do bycia odważną w malarstwie, poszerza moje horyzonty i podpowiada, że „Sky is the limit”a niemożliwe nie istnieje.

 

Te właśnie podróże po świecie dostarczały mi motywów i wątków, spośród których na plan pierwszy wybija się ten związany ze światłem i zabawą nim. Posługując się barwami czystymi, starając się zniwelować granicę między kolorem i formą, z ogromną przyjemnością przedstawiam Wam efekty mojej pracy.


Pomorze Zachodnie to mój nr 2, które totalnie skradło moje serce jest dla mnie regionem inspiracji pod każdym względem. Wraz z jego stolicą to cudowny region, to tutaj oddycha się czystym powietrzem, relaksuje się na najpiękniejszych plażach, to tutaj bogata historia miasta spotyka się z nowoczesnymi rozwiązaniami co czyni tą część Polski naprawdę perełką turystyczną. Pomorze Zachodnie to idealne miejsca dla artystów, którzy poszukują natchnienia, ożywienia twórczego oraz wewnętrznej siły napędowej dla swojej twórczości.

 


hot°: Jakie techniki i materiały wykorzystuje Pani w swoich obrazach, i jakie wyzwania stawia przed Panią praca z abstrakcyjną formą?

 

Aktualnie poruszam się w świecie farb olejnych. Oleje są szlachetne, wdzięczne, dają nieograniczone możliwości pracy. Moje malarstwo to również akrylowe, wielkoformatowe abstrakcje. To właśnie malarstwo abstrakcyjne, działa na widza rytmem dobranych przez artystę barw, przenikania się struktur, oryginalnym sposobem skomponowania obrazu.

 

Wyrazista faktura, charakteryzująca ten styl, praca szpachlą. Nie mniej jednak najbardziej swobodnie czuje się w wypracowanych, oryginalnych, technikach własnych. Uważam, że w sztuce ważne jest, żeby robić to co się czuje, a nie to co trzeba. Zdecydowanie postawiłam na oryginalność obrazów i ich niepowtarzalność.

 

 

hot°: Czy Pani sztuka jest dostępna do kupienia, i gdzie? Czy współpracuje Pani również z galeriami sztuki?

 

Wszystkie obrazy są dostępne na stronie internetowej www.abstractartpainting.eu

 

Regularnie współpracuje z fundacjami, w szczególności z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, Instytutem Wsparcia Oddechowego i Neurorozwojowego Dzieci w Szczecinie oraz z organizacjami pozarządowymi. Aktywnie uczestniczę w ich aukcjach charytatywnych, na które przekazałam już kilkanaście obrazów. Serdecznie zapraszam do licytacji obrazów podczas kolejnych aukcji.

 

Współpracuję z jedną z warszawskich galerii sztuki, która regularnie wystawia część moich obrazów podczas zorganizowanych aukcji. Aktualnie wystawa „ SPECTRUM NA MORZE „ jest dostępna w Kawiarnia Księgarnia „ Miedzy Wierszami „ i potrwa do 5 czerwca . Serdecznie zapraszam. Kolejne wystawy i wernisaże w przygotowaniu.

 

 

hot°: Jakie były największe wyzwania, z jakimi musiała Pani się zmierzyć jako malarka?


Pamiętam ten dzień, ten wieczór, ten czas, ta chwila, pierwszy prawdziwy wernisaż i w jakże szczytnym celu. Stres był ogromny, rodzące się pytania… Czy obrazy się spodobają? ….. Czy się sprzedadzą? …. Czy się uda ?.... Czy …. ?


Przygotowania trwały ponad rok. Specjalnie wyselekcjonowane dzieła, skomponowane specjalnie na ten wieczór poszły pod młotek dla podopiecznych Instytutu Wsparcia Oddechowego i Neurorozwojowego Dzieci ze Szczecina. Dzięki temu przedsięwzięciu oraz zebranej ZAWROTNEJ !!!! i niespodziewanej sumie wspomogliśmy w dążenie do realizacji jednego z celów związanego z programem kształtowania chodu u Małych Bohaterów.

 

Z każdym, trzecim uderzeniem młotka przecierałam oczy ze zdumienia. „Ci, którzy są wystarczająco szaleni by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają.” SJ.

 

 

hot°: Jakie prace cieszą się największą popularnością wśród klientów i odbiorców Pani sztuki, i dlaczego?

 

Nurt abstrakcjonizmu towarzyszy nam od zawsze. Potrzebujemy otaczać się pięknem, wchodzić z nim w relacje , która ma różne wymiary. Pobudza, inspiruje, uczy innego spojrzenia. Obrazy abstrakcyjne dla nabywców stają się duszą ich wnętrz, podkreślają ich oryginalny charakter i emocjonalność.


Idealnie pasują do każdego nowoczesnego wnętrza dlatego są bardzo często wybierane. Nietypowe zestawienia kolorystyczne i symbolika intrygują i pobudzają wyobraźnie. Nieoczywista forma obrazów prowokuje nasz umysł, pobudza myśli i skojarzenia.

 

 

hot°: Jakie są Pani ulubione tematy i motywy w abstrakcyjnej sztuce, i jakie emocje i przesłania chce Pani przekazać widzom swoich dzieł?

 

Uwielbiam abstrakcjonizm, ze względu na jego uniwersalizm: harmonię i spokój lub przeciwnie – dysonans i konsternację. Sztuka abstrakcyjna już w pierwszym kontakcie widza z dziełem powinna wyzwalać emocje. Staram się używać prostego języka znaczeń, symboli oraz skojarzeń tak aby przekaz dotarł do każdego widza bez wyjaśnienia na piśmie. Wyobraźnia ludzka jest nieograniczona. W swoich obrazach pytam Ciebie: co widzisz?


Poruszam się w kierunku barwnych kompozycji, żongluję światłem, ruchem i zagadkowymi przestrzeniami, co traktuje jako wyzwanie i jednocześnie świetną zabawę. Wszystkie obrazy często niedopowiedziane, bez właściwych tytułów, pozostawiam odbiorcom do indywidualnych przemyśleń, skojarzeń i interpretacji.

 

Każda myśl, obraz powstający w głowie, stanowi nową koncepcję twórczą. Wyjątkową cechą obrazów jest wyrazista faktura, charakteryzująca niepowtarzalny styl, który jest moją najlepszą wizytówką. Do stworzenia obrazów wykorzystuje różne techniki malarskie, w szczególności akryl, olej i szpachlę, nie mniej jednak najbardziej swobodnie czuje się w unikatowych i oryginalnych technikach własnych.

 hot°: Nad czym Pani obecnie pracuje, i jakie projekty ma w planach na przyszłość?

 

Tematyka „marynistyczna” ostatnio całkowicie zawładnęła moimi myślami, twórczością i wzbudza coraz więcej pozytywnych emocji. Tak jak już wspominałam, „morskość” jest mi szczególnie bliska ze względu na miejsce (Szczecin) w którym od wielu lat mieszkam. To jest niesamowite jaką sztuka abstrakcyjna połączona z marynistyką daje nam wolność, pozwala wykraczać poza niby wyznaczone granice a więc nie ma żadnych reguł.

 

Jednego dnia moje myśli skupione są na typowych abstrakcjach, zaś innego chęć spróbowania czegoś nowego. Moje obrazy marynistyczne to połączenie tych wizji. Obrazy często niedopowiedziane, nostalgiczne, marzycielskie, dają nieodparte wrażenie wszechobecnego spokoju i wewnętrznego liryzmu.

 

Aktualnie w mojej głowie narodziła się wizja czarno- białych obrazów olejnych przedstawiających bardzo subtelne akty kobiece. Do tej chwili to był sekret i wielka tajemnica 😊
Plany na przyszłość ?? W dalszym ciągu chciałabym rozwijać obydwa nurty mojej twórczości: abstrakcyjny oraz marynistyczny. Obowiązkowe zaplanowanie kolejnych podróży, w których zawsze poszukuję inspiracji do kolejnych obrazów.

 

Chciałabym przez jakiś czas nacieszyć się kształtem mojego życia, jaki mam teraz, ten moment spełnienia, podejmowania nowych wyzwań, głowa pełna inspiracji, nowych pomysłów. Średnio raz w roku organizuję wernisaż oraz wystawę, aby przybliżyć szerszej, może międzynarodowej publiczności, co tworzę i w jaki sposób ewoluuje moja sztuka. Malarstwo to moja pasja.

 

 

hot°: Tworzenie to jedno, promocja twórczości to drugie. Ale świetnie Pani sobie radzie w promocji online. A zatem jakie techniki i narzędzia wykorzystuje Pani do promocji swojej sztuki?

 

Moim obserwatorom w mediach społecznościowych staram się na bieżąco relacjonować, co słychać w Atelier na „2 Pietrze „ Efekty mojej pracy, czyli nagrywanie krótkich filmików oraz publikowanie zdjęć od podstaw powstawania obrazów poprzez cały efekt twórczy aż do wywieszenia obrazu na ścianie można zobaczyć na moich stronach (adresy znajdziecie na końcu artykułu)

Szczególnie dbam o to aby obrazy były dostępne dla szerszej publiczności, poprzez bardzo częste wystawy i organizowane wernisaże. Wiem jakie to ważne zobaczyć obraz na żywo, w pełnej gamie kolorystycznej, podziwiać oryginalne struktury, mieszanie się barw, niesamowite kształty, nieoczywiste połączenia kolorów i tajemnicze kompozycje.


Jestem przekonana, że za oryginalną stylizację wnętrz odpowiadają dobrze skomponowane dodatki w szczególności obrazy. Staranny ich wybór jest sprawą kluczową. Bardzo często na życzenie zamawiającego, świadczę usługi doradcze w zakresie doboru obrazu najdogodniejszego wymiaru oraz akcentów kolorystycznych obrazu do proponowanej przestrzeni biznesowej ( gabinety, salony studia itp.) oraz domowej.

 

Tutaj w szczególności pierwsze skrzypce gra strefa salonowa, jako serce i najbardziej reprezentacyjna część domu. Kryteria kosztowe są ustalane indywidualnie w zależności od wymiaru obrazów oraz wybranej techniki ( akryl lub olej na płótnie).

 

Zawsze pracuję na produktach profesjonalnych, wiodących i wyselekcjonowanych marek, które cechują się przede wszystkim większą trwałością, wyższą odpornością na światło oraz najwyższym stopniem pigmentacji.


Przedstawione na stronie www.abstractartpainting.eu autorskie, własnoręcznie malowane, designerskie obrazy, wyróżniają się niepowtarzalnością, artystyczną formą i pięknymi kompozycjami. Każda z wykonanych prac jest sygnowana nazwiskiem autora oraz zostaje do niej dołączony certyfikat potwierdzający autentyczność dzieła.
Jeżeli z Państwa pomocą moje obrazy dopełnią wnętrze i nadadzą mu oryginalności, piękna, oraz spowodują uśmiech na twarzach, będzie to dla mnie największa satysfakcja.


Agnieszka Mikołajczyk
tel: +48 504 942 747
mail: [email protected]

 

www.abstractartpainting.eu
https://www.facebook.com/abstractart.painting.3
https://www.instagram.com/abstractart_painting_by_aga
https://www.linkedin.com/in/abstractart-painting-by-agnieszka-miko%C5%82ajczyk-10147b211

 

Abstractart Painting

Abstractart Painting

 

 

Komentarze

Komentarze

Alicja
12:08 23.07.2023
Pani twórczość zrobiła na mnie wrażenie. Obrazy są estetyczne, a przez to miłe dla oka. Widać na nich dynamikę, czasami nawet niepokojącą. Gratuluję
1
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.