Haus Schwarzenberg – centrum street artu

30.01.2023 0 komentarzy
Autor: Marek Defee, Zdjęcia: Wioletta i Marek Defée

Przy Rosenthaler Straße w dzielnicy Mitte pod numerem 39, tuż obok ciekawej knajpki Cafe Cinema – znajduje się Haus Schwarzenberg. Jest to wąskie podwórze, dziedziniec XIX-wiecznego budynku. Obiekt ten jest mocno zniszczony i wygląda tak jak wiele miejsc w Berlinie Wschodnim tuż po upadku muru. Na odrapanych ścianach znajdziemy graffiti znanych artystów, m.in. Mr.6, który od ponad 20 lat maluje w różnych miejscach w Berlinie cyfrę 6 (twierdzi, że pozostawił już 650 000 szóstek). Haus Schwarzenberg mieliśmy szansę odwiedzić dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcy książki "Off przewodnik po Berlinie"

 

 

Wśród malunków znalazły się i te legendarnego El Bocho, giganta graffiti, malującego nocą kobiece postacie i twarze. Jego sztandarowym projektem jest Little Lucy. Postać lalki, Małej Lucy, inspirowana jest czeskim serialem dla dzieci z lat 70. XX wieku. Swoją obecność zaznaczyła też grupa Über Fresh, jedna z najbardziej popularnych grup uprawiających street art, których – dodajmy z przekonaniem – w Berlinie jest bardzo wiele.

 

Lista artystów, którzy pozostawili tutaj swój ślad, jest niezwykle długa i interesująca. Nieprzypadkowo Haus Schwarzenberg nazywany jest The Street Art Hotspot.

 

 

 


Haus Schwarzenberg gości także: kawiarnię Eschschloraque Rümschrümp, Monsterkabinett– odlotowy gabinet strachu oraz offowe Kino Central. W miejscu tym mieści się także Anne Frank Zentrum, stanowiące rodzaj muzeum, a opisujące i uwieczniające historię Annelies Marie „Anne” Frank , żydowskiej dziewczyny, autorki dziennika, zmarłej w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie.

 

Postać Anne Frank i historia jej krótkiego życia nawiązują do tragicznych losów ludności pochodzenia żydowskiego w Europie i w Niemczech, wpisanych w historię Berlina. Graffiti z portretem Anne Frank, autorstwa słynnego Jimmy C., można zobaczyć wewnątrz tego unikalnego miejsca.

 

 

 


Na terenie podwórza Haus Schwarzenberg znajduje się także kultowy Neurotitan Shop & Gallery, gdzie można nabyć oryginalne książki, plakaty, komiksy, koszulki oraz inne akcesoria z Berlina i całego świata. Jest to miejsce, związane z szeroko pojętym designem, dla którego Berlin jest jednym z ważniejszych miast na świecie.

 

Poza sklepem z komiksami możemy odwiedzić galerie, atelier różnych grafików, artystów, klub i kilka innych interesujących zakamarków. To niewątpliwie jeden z ważniejszych punktów na alternatywnej mapie Berlina.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

 

 

Haus Schwarzenberg

Haus Schwarzenberg

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.