Karykaturzystka, Magdalena Jakubowska

16.02.2022
Autor: Ewa Cudnik, Zdjęcia: Archiwum własne

Obala stereotyp, że karykatura jest brzydka, obraża, a narysowanie jej trwa długo. Magdalena Jakubowska z temperamentem tworzy przemiłe, zabawne i sympatyczne karykatury, które na różnorodnych eventach integrują gości i dają uczestnikom wiele radości.

 

Artykuł powstał we współpracy z TheBestOfSzczecin. Dziękujemy i serdecznie polecamy!

 

 

Od kilku lat oferujesz usługi artystyczne, które przerodziły się z pasji w pracę. Jak to się zaczęło?

 

Rysunek i malarstwo są moją pasją, którą rozwijam na każdy możliwy sposób. Już od lat dziecięcych fascynowała mnie ludzka twarz. Jako nastolatka zaczęłam rysować portrety. Z każdym rokiem rozwijałam swoje umiejętności i warsztat. Po opublikowaniu własnego portfolio w mediach zaczęli pojawiać się pierwsi klienci. Moja historia w 2017 roku przybrała nową formę, nie tylko z pasji, ale i z szansy, którą dostałam od pewnej osoby, jaką było malowanie karykatur na imprezie firmowej.

 

W tamtym czasie byłam zielona w tym temacie, pomimo mojej odmowy ta osoba nalegała, oferując mi czas na naukę oraz wiarę w moje możliwości, a ja uwierzyłam w swoje, i tak to się zaczęło. Poszły pierwsze koty za płoty, które napędzały mnie jeszcze bardziej do działania. Emocje, które przeżyłam tamtego dnia są nie do opisania.

 

Czy zasięg Twojego działania obejmuje tylko Szczecin?

 

Maluję karykatury w całej Polsce na różnych przyjęciach okolicznościowych, między innymi na weselach i eventach. Społeczność i emocje z nimi związane z pewnością dodają mi energii do działania. Na swojej drodze spotkałam wielu cudownych ludzi, którzy dodali mi otuchy i docenili to, co robię.

 

Niektórzy pociągnęli mnie dalej za rękę, za co jestem im bardzo wdzięczna. Szaleńczo motywuje mnie to, że za pomocą mojej pasji mogę pomagać innym nie tylko poprzez malowanie na żywo, ale również wystawienie vouchera, czy obrazu na aukcję. Zdarza mi się malować na imprezach charytatywnych, na których zbieramy pieniądze na szczytne cele.

 

  

 

W jaki sposób rozwijasz swój warsztat?

 

Często biorę udział w szkoleniach biznesowych, kursach związanych z plastyką, rysunkiem i malarstwem. Aktualnie jestem studentką na kierunku ‘’Edukacja Artystyczna’’ na Uniwersytecie Szczecińskim.

 

Do dziś pamiętam, jak zaczynałam ze zwykłą białą kartką, ołówkiem i gumką, a dziś mój warsztat poszerzony jest o szerokie możliwości dotyczące sztuk plastycznych oraz profesjonalne narzędzia niezbędne do realizacji obrazów i zamówień.

 

Rozwój osobisty, ulepszenie własnego warsztatu i budowanie społeczności w świecie artystycznym jest dla mnie wyjątkowym osiągnięciem, ale wciąż się uczę i dążę do poszerzania wiedzy.

 

Z jakimi stereotypami czasami się stykasz i co chciałabyś zmienić?

 

Panuje przekonanie, że karykatura jest brzydka, potrafi obrazić, lub że narysowanie jej zapewne będzie trwało długo. Chcę obalić te mity. Po pierwsze: czas wykonania jej nie trwa dłużej niż 5 min, to tyle co zwykła rozmowa, a nawet odpoczynek pomiędzy tańcami.

 

Karykatury są przemiłe, zabawne i sympatyczne, integrują gości i dają wiele radości. Malowanie karykatur na żywo, to nie tylko atrakcja, ale również forma podziękowania dla gości. Moje motto brzmi ‘’Raz, dwa, trzy... na papierze będziesz Ty!’’

 

 

Czy możesz już mówić o wytworzeniu własnego, charakterystycznego stylu swoich prac?

 

Lata ciężkiej pracy nad własnym warsztatem pozwoliły mi stworzyć swój oryginalny i niepowtarzalny styl. Wkładam w swoje prace dużo miłości i emocji. Moje rysunki tworzone są głównie z temperamentem, pląsającą kreską, ale czasem z nieco subtelną i spokojniejszą, które przeplatam w swoich portretach, karykaturach i innych rysunkach.

 

Opisz swoje plany. Do czego zapraszasz naszych czytelników?

 

Planów na przyszłość jest pełno. Aktualnie skupiam się na budowaniu własnej marki i społeczności na Instagramie. Nie chcę by moje konto służyło tylko jako portfolio dla klientów, ale również dla obserwatorów sztuki i rysowników, którzy będą mogli czerpać inspirację do działania, porozmawiać, i poznać się.

 

Po ukończeniu studiów moim marzeniem jest otworzenie własnej pracowni i prowadzenie warsztatów dla dzieci i dorosłych. Zapraszam serdecznie do odwiedzenia mojego konta, co chwilę coś nowego!

 

 

 

Dane do kontaktu:

Mail: jakubowska.rysunki@gmail.com

tel. 508 827 509

 

Facebook: Portrety/karykatury na zamówienie M. Jakubowska

Instagram: @m_lenart19

 

Karykaturzystka Magdalena Jakubowska

Karykaturzystka Magdalena Jakubowska