Klunkerkranich – tajemniczy ogród na dachu centrum handlowego

20.03.2023
Autor: Marek Defee, Zdjęcia: Marek Defee

Klunkerkranich – tajemniczy ogród na dachu centrum handlowego. W samym sercu wielokulturowej dzielnicy Neukölln, przy Karl-Marx-Straße 66, znajduje się centrum handlowe „Neukölln Arcaden”. Nie jestem specjalnym entuzjastą tego typu miejsc, a trzeba powiedzieć, że to akurat do najciekawszych w swojej kategorii nie należy. Jednak wtajemniczeni wiedzą, że jeśli wjedziemy windą na 5. kondygnację, po czym pójdziemy wzdłuż parkingu na dach obiektu, znajdziemy niesamowity ogród w stylistyce offowej, niezwykłą miejscówkę na klubowej i kulturalnej mapie Berlina.

 

 

 


Klunkerkranich (w dosłownym tłumaczeniu na język polski: „koralowy żuraw) to bardzo duży taras na dachu wspomnianego centrum handlowego, działający z przerwami od 2013 roku. Można fajnie spędzić czas w tym bardzo klimatycznym miejscu, pełnym różnych kwiatów, roślin i artystycznych dekoracji. Rozciąga się stąd zapierająca dech w piersiach panorama miasta, a widoczne dachy berlińskich kamienic robią niesamowite wrażenie. Znajdują się tutaj także dwie drewniane chatki, z kantyną, koktajl barem, przestrzenią klubową.

 

--

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcy książki "Off przewodnik po Berlinie"

Inne artykuły z tej tematyki znajdziecie tutaj: hotmag.pl/publicystyka,podroze-wycieczki

--


Klunkerkranich oferuje bogaty program: imprezy klubowe, pokazy filmowe, koncerty, spotkanie literackie, slamy poetyckie itp. Odbywają się tu również jarmarki, pchle targi i inne okazjonalne wydarzenia. Szczegółowy program można sprawdzić na stronie internetowej tego miejsca. Jest ono jedną z kilku najciekawszych „wiosek kulturalnych” w Berlinie, przyciągających zarówno lokalsów, ale także berlińczyków z całego miasta oraz turystów, poszukujących tego typu klimatów.

 


Oprócz zamieszczonych własnych zdjęć, polecam krótki filmik, dostępny na YT, na którym można zobaczyć jak wygląda to miejsce:

 


 

 

 

 

 

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw