Maciej Antoszczak Fotografia

08.03.2023
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Maciej Antoszczak

Maciej Antoszczak to fotograf, który swoją pasję artystyczną połączył z miłością do samochodów. Jego zdjęcia pojazdów to połączenie estetyki i perfekcyjnej techniki. W naszym Hot wywiadzie Maciej opowie o swojej drodze do fotografii, inspiracjach oraz o tym, jakie okoliczności skłoniły go do połączenia swoich dwóch pasji. Czytając jego historię, dowiecie się również jak wygląda praca fotografa motoryzacyjnego w szczegółach, oraz jakie wyzwania stawia przed nim ta dziedzina…

 

 


hot°: Zacznij od początku… Kiedy zacząłeś interesować się fotografią samochodową?


Moja pasja do fotografii samochodowej rozpoczęła się w lutym 2021 roku. Doskonale pamiętam pierwszy zlot na szczecińskich Wałach Chrobrego, na którym zacząłem stawiać swoje pierwsze kroki w fotografii motoryzacji. Do sierpnia, tego samego roku, kontynuowałem swoją przygodę z robieniem zdjęć ciekawych samochodów spotkanych w mieście jedynie za pomocą telefonu… Z czasem zacząłem pożyczać aparat od taty, by móc robić zdjęcia w lepszej jakości i jednocześnie móc zapoznać się z jego obsługą, aż finalnie zdecydowałem się na zakup własnego sprzętu.


Miesiącem przełomowym w mojej karierze okazał się listopad 2021 roku… Miałem wtedy przyjemność wykonać moją pierwszą w życiu, zaplanowaną sesję zdjęciową, a przed moim obiektywem stanął granatowy Ford Mustang GT szczecińskiej wypożyczalni samochodów Hot Car.

 

 

hot°: Na jakich typach samochodów skupia się Pana fotograficzna pasja? I prywatnie: jakie są Pana ulubione marki samochodów i dlaczego?


Ogromną radość sprawia mi fotografia samochodów współczesnych. Zarówno tych sportowych, agresywnych, jak i luksusowych limuzyn. Poza fotografowaniem auta z zewnątrz, uwielbiam skupiać się na detalach znajdujących się we wnętrzu pojazdu. Współczesna motoryzacja oferuje sporą ilość różnorodnych szczegółów i smaczków, dlatego właśnie ta grupa samochodów jest moją ulubioną.

 

Natomiast nie zamykam się tylko na nią... Chętnie podejmuję nowe współprace z różnymi samochodami. Każda sesja jest wyjątkowa i niepowtarzalna, a jednocześnie pozostawia wiele ciepłych wspomnień.


Trudno mi wskazać ulubioną markę, natomiast wśród faworytów z pewnością są Mercedes i Lamborghini. Auta spod znaku trójramiennej gwiazdy urzekły mnie swoim designem. Lamborghini podobnie, lecz wyjątkowość tej marki dodatkowo podkreśla ich niewielka liczba na drogach.

 

 

hot°: Jakie jest Pana ulubione zdjęcie samochodowe, które kiedykolwiek Pan zrobił i dlaczego?


Jednym z ulubionych na pewno jest fotografia szarego Ferrari F8 Tributo na Wałach Chrobrego. Co czyni to zdjęcie dla mnie wyjątkowym? - Głównie fantastyczne wspomnienia. Była to jedna z większych sesji, jaką miałem okazję przeprowadzić. Tego dnia, poza F8, do zdjęć w tym miejscu ustawiłem również Audi RS3, Audi R8, Ferrari 488, Lamborghini Huracana, Porsche 911 GT3 RS, Nissana GTR i Astona Martina V8 Vantage.

 

hot°: Jakie wyzwania stawia fotografowanie samochodów w porównaniu do innych tematów?


Dużym wyzwaniem jest znalezienie ciekawej, oryginalnej lokalizacji... Wiele miejsc zostało już odwiedzonych i uwiecznionych na zdjęciach przeze mnie lub moich znajomych z branży. Potrzeba sporo wysiłku, by znaleźć nieprzeciętną lokalizację, która jednocześnie będzie dobrze korespondować z fotografowanym samochodem.

 

hot°: Czy fotografowanie samochodów to tylko hobby, czy również Pana działalność zawodowa?


Od niedawna jest to już działalność zawodowa, natomiast dalej traktuję ją przede wszystkim jako hobby i formę odskoczni od codziennych obowiązków. Staram się każdą wolną chwilę poświęcić na poszerzenie swoich umiejętności, jednocześnie stawiając sobie poprzeczkę coraz wyżej.

 

 

hot°: Jakiego rodzaju sprzęt fotograficzny i jakich technik używa Pan do swoich prac? Jeśli to nie tajemnica…


Obecnie korzystam z Canona EOS RP z obiektywem 24-105mm. Dodatkowo zawsze mam ze sobą jeszcze drugi obiektyw - 50mm f 1.4. Konkretnej techniki robienia zdjęć nie mam, natomiast sądzę, że najlepiej, na wykonanie sesji, jest zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu i zorganizować sobie swój plan działania tak, by nie robić zdjęć w pośpiechu.

 

Dzięki temu możemy na spokojnie dopasować kadry i ustawienia sprzętu do panujących warunków, a potem cieszyć oko wynikiem naszej pracy.

 

hot°: Czy może Pan opowiedzieć o jakimś szczególnie trudnym lub niezwykłym projekcie, w którym brał Pan udział jako fotograf?


Najciekawszym projektem, w jakim mogłem wziąć udział była realizacja zdjęć do kalendarza ORR (Ogólnopolski Rejestr Rekinów) na rok 2023. Zdjęcia zrobione przeze mnie widoczne są na stronie z miesiącem październik. Bohaterem sesji było piękne białe BMW E28, które doskonale wpisało się w panujące warunki pogodowe...

 

Towarzysząca nam przy realizacji zdjęć w lesie mgła dała niesamowity, jesienny i lekko mroczny efekt. Możliwość przeprowadzenia tych zdjęć była dla mnie ogromnym wyróżnieniem i z pewnością zapamiętam ten dzień na bardzo długo.

 

 

 

hot°: Jakie są Pana plany związane z fotografią samochodów w przyszłości?


Na ten moment nie mogę zdradzić zbyt wielu szczegółów. Mogę jednak z pewnością powiedzieć, że absolutnie nie zamierzam zwalniać tempa :) Okres zimowy niestety nie sprzyja zdjęciom w terenie i lekko hamuje pracę, natomiast sporo ciekawych sesji zdjęciowych jest w trakcie planowania.

 

 

hot°: Jakie rady miałby Pan dla początkujących fotografów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z fotografią?


Przede wszystkim jak najwięcej ćwiczyć i odkrywać nowe możliwości... Zarówno swoje, jak i posiadanego sprzętu. Na pewno nie polecam realizacji sesji zdjęciowych w pośpiechu. Owszem, bywają momenty, w których nie zawsze mamy wystarczająco czasu, natomiast jeżeli tylko jest możliwość poświęcenia nieco dłuższej chwili na zrobienie zdjęć – naprawdę warto.

 

hot°: Czy ma Pan jakieś ulubione miejsca do fotografowania samochodów, do których chętnie Pan wraca?


Zdecydowanie Puszcza Bukowa – miejsce, które mnie zachwyca szczególnie jesienią. O każdej porze dnia panują tam zupełnie inne warunki i oświetlenie. Lokalizacja oferuje wiele możliwości ustawienia samochodu – zarówno aut sportowych, jak i tych wyższych – terenowych, a mnogość występujących tam kolorów tła dodatkowo podkreśla urok tego miejsca.

 

 

 

Kontakt: [email protected]
Instagram: https://www.instagram.com/maciej_antoszczak_fotografia
Portflio Behance: https://www.behance.net/maciejantoszczakfoto

 

-----------------------------------

 

Maciej Antoszczak Fotografia

Maciej Antoszczak Fotografia