Patrycja Lip Słowa mają moc

07.12.2022 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Artystki

Przedstawiamy Wam Patrycję Lip – młodą piosenkarkę, przed którą otwierają się wrota muzycznej kariery... Zadaliśmy Patrycji osiem pytań związanych z jej pasją i mamy nadzieję, że również przyszłą profesją. Najwyższa pora, by pochwalić się światu, jak wiele uzdolnionych osób wychowuje nasze miasto! Zapraszamy!  

 

 

 

hot°: Patrycjo, dlaczego akurat muzyka? Kiedy odkryłeś w sobie, że musisz iść tą drogą?

 

Muzyka dla mnie to pewnego rodzaju forma wyrażania emocji, towarzyszyła mi od zawsze, jednak dopiero od niedawna mam możliwość nagrywać covery oraz tworzyć własne aranżacje.

 

hot°: W pierwszym pytaniu zapytałem się o muzykę, ale z równą(?) pasją piszesz. No właśnie, co jest dla Ciebie ważniejsze?

 

Poezja jest dla mnie tak samo ważna jak muzyka. Poezja jest podstawą tworzenia muzyki. Są to emocje, ukryte w wersach, można mówić wiele, różnymi sposobami a język poezji potrafi powiedzieć wszystko bardzo subtelnie i wdzięcznie. Mogę pokazywać różne emocje i wyrażać je w piękny sposób. Czasami są to moje doświadczenia, czasami na podstawie czyichś doświadczeń, czasem inspirowane historią z filmu – ale zawsze z serca.

 

 

hot°: Kilka miesięcy temu występowałaś w szczecińskiej Filharmonii. Stresujące czy bardziej wspaniałe odczucie? A może czułaś to i to jednocześnie?

 

Śpiewałam wówczas jedną z moich ukochanych piosenek „Miasteczko cud” (tekst A. Osiecka). Zachęcam do obejrzenia na moim kanale na YT. Ciężko określić, na pewno byłam podekscytowana. Koncert, w których wtedy wzięłam udział był charytatywny, (dla KTA, oddział w Szczecinie) cieszyłam się więc, że mogę pomóc, a jednocześnie spełniać marzenie.


Niedługo znowu będę miała okazję wystąpić, bo już 16 stycznia, tym razem w Operze na Zamku. Koncert w którym wezmę udział także będzie charytatywny i tym razem znowu dla KTA, oddział w Szczecinie. Organizowany przez Studio Wokalne – Damian Wójcik. Nie mogę się już doczekać, zwłaszcza, że będę mogła zaśpiewać kolejną cudowną poruszającą piosenkę a jednocześnie swoją aktywnością wesprzeć i pomóc.

 

hot°: „Słowa mają moc” to twoje własne motto. Prosimy o komentarz 😉

 

Słowa są cudowne. Mają ogromną moc, szczególnie nie te puste a te z intencją. Mogą narobić wiele złego ale także wiele dobrego. Tak często pamiętamy, gdy ktoś powie nam coś przykrego, tak łatwo można kogoś zranić. Dlatego uważam, że trzeba bardzo uważać na słowa, jakie mówimy i do kogo mówimy oraz z jaką intencją. Mogą też uratować i być promieniem, szczególnie te słowa, które płyną z serca.

 

Mogą pomóc komuś wstać, poczuć się lepiej. I nie chodzi mi tutaj o podkreślenie, znanego nam powiedzenia „Mowa jest srebrem a milczenie złotem” bo zupełnie się z tym, nie zgadzam. Słowa są bardzo potrzebne i niosą wiele emocji, mogą wzruszać ale mogą też krzywdzić i chciałabym, żeby każdy był świadomy tego co mówi i jakie to może nieść konsekwencje dla drugiego człowieka. Tak po prostu.

 

hot°: Jak długo szlifowałaś swoje umiejętnościwokalne?

 

Śpiewałam od zawsze. Od dwóch lat uczęszczam na zajęcia wokalne do studia wokalnego.

 

 

hot°: Jaka muzyka czy artyści są dla Ciebie inspiracją?

 

Nie mam określonego ulubionego gatunku muzycznego, ani ulubionego artysty. Dla mnie przede wszystkim liczy się przekaz, czyli tekst. W każdym więc gatunku muzycznym znajdę coś co jest bardzo ciekawe i inspirujące oraz w każdym gatunku muzycznym znajdą się piosenki, których nie będę słuchała, gdyż nie przypadną mi do gustu. Tak samo mam z artystami, obserwuję wielu utalentowanych ludzi i od każdego z nich staram się wyciągać to, co najlepsze. Inspirować tym, co rzeczywiście poczuję, że jest mi bliskie.

 

Czasami jest tak, że lubię czyjeś piosenki czy twórczość ale osobowość niekoniecznie lub na odwrót. Po prostu nie szufladkuję a każdy nowy utwór kogokolwiek może być tym, co akurat mnie zaskoczy czy wywoła we mnie burzę emocji.

 

 

hot°: Koncert, to bliski kontakt z ludźmi. Pisanie wierszy wręcz przeciwnie. Co bardziej Ciebie pociąga?

 

To trudne pytanie, koncert jest czymś do czego trzeba się przygotować, nie oznacza, to, że emocje przy koncercie nie są prawdziwe, wręcz przeciwnie. Pisanie jest czymś, co jest ze mnie, z serca pod wpływem pewnych wydarzeń, tak jak wspominałam wcześniej dotyczących bezpośrednio mnie lub nie. Obie formy artystyczne są piękne i obie wspaniałe. Obie wymagają przygotowania i odpowiedniej hmm.. stylizacji i szlifowania. Czasem gdy napiszę wiersz, muszę dobrze przemyśleć, czy treść jest taka jak chciałam, czy jest poprawny gramatycznie i stylistycznie, zwrócić uwagę na układ zwrotek i rymów. Technika pisania wierszy i ich sposób ma ogromne dla mnie znaczenie.

 

Zwracam uwagę na wszystko. Tak samo jak przy koncercie, technika i sposób wykonania danego utworu oraz wybór aranżacji też mają ogromne znaczenie. A ja do wszystkiego przywiązuję uwagę i zawsze staram się by wypaść jak najlepiej i jako poetka i jako piosenkarka. Natomiast co jest mi bliższe? Na ten moment nie wiem.. ale wiem, że najbliższe by mi było wykonywanie własnych piosenek, stworzonych z moich wierszy. To byłoby mi najbliższe i do tego dążę! Mam nadzieję, że niebawem będę mogła się podzielić własnymi utworami z własnym tekstem.

 

 

hot°: Niedługo Nowy Rok, idealny czas na plany i marzenia. Co chciałabyś osiągnąć w 2023 roku?

 

Oj. Czego bym nie chciała :D. Jeśli chodzi o plany artystyczne to obecnie pracuję nad własnym tomikiem wierszy, który mam nadzieję uda mi się wydać właśnie na początku 2023 roku. Mam w planach także zorganizować wieczory przy wierszach i poezji śpiewanej na wiosnę oraz na jesień. Planuję także nagrać wiele wierszy do słuchania dla dzieci oraz dorosłych, kilka utworów jest już na moim kanale na YT, na który serdecznie zapraszam. Znajdą się tam utwory, które czytam, wierszyki dla dzieci oraz dla dorosłych znanych polskich pisarzy i poetów. W planach mam także wydać serię piosenek dla dzieci, także z własnymi tekstami.

 

Wkraczanie w świat dzieci jest mi szczególnie bliskie, gdyż na co dzień pracuję jako nauczycielka i terapeutka dzieci w przedszkolu specjalnym. Często gdy potrzebuję wierszyka do opracowania tematu dla dzieci, denerwuję się, że nie mogę znaleźć odpowiedniego i szybciej mi samemu coś napisać niż szukać tak aby był dostosowany. Bardzo dziękuję za zainteresowanie i cieszę się ogromnie, że mogłam odpowiedzieć na te kilka pytań.

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich czytających i zapraszam do mojego świata poezji i wrażliwości, zarówno na profilu na Instagramie, stronie na FB, oraz na mój kanał na YT.

 

 

mail: [email protected]
Facebook: https://www.facebook.com/lip.patrycja
Instagram: https://www.instagram.com/lip.patrycja_liryczna_muzyczna
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCkA3cobg9HaccXk8_4_2HVQ

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.