Premiery kinowe w styczniu

03.01.2018
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum dystrybutorów

Styczeń nie oferuje żadnego wielkiego dzieła artystycznego czy komercyjnego, ale z drugiej strony, daje to co chyba najważniejsze w kinie: szeroki wybór różnych gatunków, powroty znanych aktorów i reżyserów w ponad 20 kinowych premierach. Ilość filmów, przekroczyła nasze możliwości publikacji, więc siłą rzeczy musieliśmy dokonać sporej selekcji. Hot Magazine proponuje osiem filmów, sprawdźcie jakie, może któraś propozycja spodoba się Wam, a może poszukacie swojej własnej kinowej drogi. Co mamy do lepszego do roboty w styczniu niż kino?

 

Downsizing 

Reżyseria: Alexander Payne  

Gatunek: science-fiction 

Obsada: Matt Damon, Brigette Lundy-PaineFilm

 

Downsizing to satyryczne science-fiction. Paul Safranek (Matt Damon) czuje, że mógłby osiągnąć więcej – pracuje w fabryce jako fizjoterapeuta, mieszka z żoną w domu, który odziedziczył po swoich rodzicach, stoi w miejscu i marzy o lepszym życiu. 

 

Przyszło mu żyć w czasach, w których zasoby powoli się wyczerpują, a przyrost naturalny zwiastuje niechybną ekologiczną katastrofę. Jedynym wyjściem jest pomniejszenie całej populacji, która zużywałaby mniejszą ilość energii i produkowała znacznie mniej odpadów.   

 

 

Pasażer

Reżyseria:  Jaume Collett-Serra

Gatunek: thriller    

Obsada: Liam Neeson, Vera Farmiga

 

Klasyczna fabuła: sam przeciw wszystkim. Dla agenta ubezpieczeniowego Michaela Woolricha każdy dzień wygląda tak samo – praca i powrót pociągiem do domu. Wszystko zmienia się, gdy w czasie jednej z podróży poznaje tajemniczą kobietę. Nieznajoma, która wydaje się wiedzieć o Michaelu wszystko, zleca mu niezwykłe zadanie.

 

Zanim pociąg dotrze do celu, mężczyzna ma zlokalizować i wskazać osobę, która tego dnia nie powinna się w nim znajdować. Jeśli tego nie zrobi, ucierpi jego rodzina, jak i pozostali współpasażerowie.   

 

 

Gniew

Gatunek: romans  

Obsada: Orlando Bloom, Janet Montgomery

 

Katolicka Irlandia. Malky (Orlando Bloom) to pozornie twardy facet, który pracuje jako robotnik przy rozbiórce starego kościoła, a czas wolny spędza w pubach. Pewnego dnia do jego miasteczka powraca długo niewidziany i poważany przez wszystkich ksiądz (James Smillie).

 

Wraz z nim powracają skrywane traumy z dzieciństwa Malky'ego. Mężczyzna zaczyna odtrącać najbliższych, zachowuje się destrukcyjnie, rani siebie, matkę i swoją dziewczynę Emmę (Janet Montgomery) a jego gniew narasta. Samotnie spróbuje zmierzyć się z przeszłością. 

 

 

Hangman
Reżyseria: Johnny Martin
Gatunek: thriller
Obsada: Brittany Snow, Al Pacino, Karl Urban


5 stycznia do kin trafi obraz „M jak morderca" („Hangman") z Alem Pacino w głównej roli. Tytułowy wisielec (hangman) to ksywka seryjnego zabójcy, który wiesza swoje ofiary, ale także zabawia się z policjantami grą w szubienicę (po angielsku gra także nosi nazwę hangman). Odgadnięcie słów może zaprowadzić na trop zabójcy.


Emerytowany detektyw z wydziału zabójstw, Ray Archer (zdobywca Oscara Al Pacino) wraz z kryminalnym profilerem Willemem Ruineymem i dziennikarką śledczą Christi Davies próbują schwytać seryjnego mordercę.

 

 

Kształt wody
Reżyseria: Guillermo del Toro
Gatunek: fantasy
Obsada: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins


„Kształt wody" to nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu filmowym w Wenecji 2017 najnowszy obraz reżysera Guillermo del Toro. Baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym.

 

Jej życie zmienia się na zawsze, gdy odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.

 

 

Insidious: Chapter 4
Reżyseria: Adam Robitel
Gatunek: horror
Obsada: Lin Shaye, Angus Sampson, Leigh Whannell


„Naznaczony: Ostatni klucz" to oficjalny tytuł nowej, czwartej części popularnej serii horrorów z doktor Elise Rainier, znaną parapsycholog, która walczy z demonami z zaświatów. Tym razem przyjdzie jej zmierzyć się m.in. z przerażającym klucznikiem. Jego palce są jak klucze, którymi przecina krtań tak, że jeszcze przed chwilą krzycząca ofiara nie jest w stanie wydobyć z siebie już żadnego dźwięku.

 

Sytuacja jest o tyle wyjątkowa, że przeklęty zostaje rodzinny dom głównej bohaterki, w którym rozwija firmę Spectral Sightings.

 

 

Gra o wszystko 

Reżyseria: Aaron Sorkin

Gatunek: sensacja, biografia 

Obsada: Jessica Chastain, Idris Elba, Kevin Costner, Michael Cera

 

Na faktach. Młoda, piękna i wszechstronnie utalentowana. Kochała ryzyko i nie bała się gry o wszystko. Światowej klasy zawodniczka w narciarstwie alpejskim, która fortunę zdobyła nie dzięki nartom, a dzięki kartom. Molly Bloom przez 10 lat prowadziła najbardziej ekskluzywny, nielegalny klub pokerowy w USA.

 

Gościła gwiazdy Hollywood, największe postaci światowego biznesu, a także bossów rosyjskiej mafii. Pod jej dachem wygrywano miliony i tracono fortuny.   Gdy sądziła, że zdobyła wszystko, do jej drzwi zapukało FBI. 

 

 

Cudowny chłopak
Reżyseria: Stephen Chbosky
Gatunek: dramat
Obsada: Julia Roberts, Owen Wilson, Jacob Tremblay


Dla 10-letniego Auggiego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż „zwykły dzień w szkole". Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak, zaczynając 5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca.

 

Jego wygląd sprawia, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz „dziwadłem". Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawi się nowa uczennica.