Tęczowy kwartał w dzielnicy Schöneberg

28.11.2022 0 komentarzy
Autor: Marek Defee, Zdjęcia: Wioletta i Marek Defée

Okolice Nollenrorfplatzu w dzielnicy Schönebergbardzo porządny rejon, w klimacie dawnego Berlina Zachodniego. Dużo tu sklepów, dobrych restauracji, barów. Panuje tu spory ruch. Nie wszyscy wiedzą, że niedaleko stąd swoje królestwo ma bardzo liczna w Berlinie społeczność gejowska. Okolica ta nazywana jest Regenbogenkietz (tłum: „tęczowa dzielnica”, od słowa „der Regenbogen”, oznaczającego tęczę).

 

 

Wystarczy przejść przez plac, tak jakbyśmy szli dalej ulicą Else-Lasker-Schüler, wejść na Motzstraßei dotrzeć do jej skrzyżowania z Eisenacher Straße. Tu właśnie zaczyna się tzw. kwartał gejowski. Od lat jest to bowiem mekka społeczności gejowskiej i jej przyjaciół, którzy przybywają doświatowej stolicy tolerancji i wolności seksualnej.

 

Pobliskie ulice: w prawo (Kalckreuthstraße, Fuggerstraße), w lewo (Gossowstraße), aż do równoległej do Eisenacher Straße – Martin-Luther-Straße, wypełnione są klubami, barami, kawiarniami, hotelami i sklepami, które są ewidentnie dedykowane mniejszości seksualnej.

 

 

 

W wielu oknach pięknych kamienic (tak jak w całej dzielnicy Schöneberg) zobaczymy flagi z tęczą. Klubów, barów i lokali, dedykowanych społeczności LGBT jest tu co najmniej kilkadziesiąt. Tradycja tego rejonu, jako „tęczowego kwartału” sięga około 100. lat. Już w latach dwudziestych wokół Nollendorfplatz rozwinęła się w Berlinie subkultura gejowska i lesbijska.

 

Marlene Dietrich, ClaireWaldoff i Christopher Isherwood bywali w słynnym „Eldorado” na Motzstrasse.Nollendorfplatz, popularnie zwany „Nolle”, to centrum tęczowej dzielnicy, a jego sąsiedztwo jest otwarte kulturowo i liberalne.

 

 

Punktem orientacyjnym jest kopuła stacji metra, która w nocy jest oświetlona tęczowymi kolorami. Ważnym miejscem jest tu również budynek dawnego „Nowego Teatru”, dzisiejszego „Metropol”, oddany do użytku w 1906 roku.

 

Gościł on kiedyś przez jakiś czas słynny i obrazoburczy do dziś „Kit Kat Club”. Bardzo fajnym uzupełnieniem tęczowej dzielnicy jest cotygodniowy ryneczek(„Wochenmarkt”) przy pobliskim Winterfeldplatzu, czynny od środy do soboty.

 

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

Tęczowy Kwartał

Tęczowy Kwartał

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.