Teufelsberg – kiedyś stacja szpiegowska, dziś królestwo street artu

13.06.2022 0 komentarzy
Autor: Marek Defée, Zdjęcia: Wioletta Defée, Marek Defée

Teufelsberg (Diabelska Góra) to góra, sztucznie usypana z 26 mln m3 powojennego gruzu, który wywożono na obrzeża miasta. Znajduje się w dzielnicy Grunewald w dawnym Berlinie Zachodnim. Wznosi się na wysokość ok. 120 m n.p.m. Nazwa pochodzi od położonego niedaleko Teufelssee (Diabelskiego Jeziora). Artykuł powstał dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcy książki "Off przewodnik po Berlinie".

 

 

Podczas II wojny światowej główny architekt Hitlera Albert Speer rozpoczął tu budowę akademii wojskowej. Po wojnie przez pewien czas funkcjonowała w tym miejscu skocznia narciarska. W zawodach, oglądanych przez 5. tys. widzów, które odbyły się w 1962 roku, zwyciężył Alwin Hollmann.

 

W okresie zimnej wojny amerykanie wybudowali tutaj stację szpiegowską, specjaliści z NSA (National Security Agency) podsłuchiwali państwa bloku wschodniego, analizując transmisje radiowe.

 

 

 

W pięciu kopułach o średnicy do 10 metrów znajdowały się anteny radarów. Stacja funkcjonowała do początku lat 90. XX. w. Po jej zamknięciu miejsce to stało jednym z ulubionych przez artystów street artu, którzy wykonali tu wiele spektakularnych dzieł graffiti.

 

Od jakiegoś czasu zarządza nim organizacja, która pobiera drobne opłaty za wejście na ten teren lub za wynajęcie części lub całości. Odbywają się tutaj różne wydarzenia, koncerty, kręcone są teledyski. Diabelska Góra jest prawdziwym rajem dla artystów fotografów.

 

 


Żeby tam się dostać, można dojechać kolejką S-Bahn do stacji Grunewald, stamtąd trzeba już iść pieszo. Można też dojechać samochodem do publicznego parkingu, położonego u stóp góry. Oczywiście jest też opcja dojazdu rowerem.

 

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

 

Teufelsberg – kiedyś stacja szpiegowska, dziś królestwo street artu

Teufelsberg – kiedyś stacja szpiegowska, dziś królestwo street artu

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.