Bądź Fit: Jak zadbać o siebie i podtrzymać formę podczas wakacji

28.07.2016 0 komentarzy
Autor: Piotr Janicki, Zdjęcia: Archiwum Piotra Janickiego

Cykl „Bądź fit”, który realizujemy razem z trenerem personalnym Piotrem Janickim jest adresowany dla wszystkich naszych Czytelników, którzy lubią wysiłek, sportowe wyzwania i ogólnie rzecz biorąc dbają o swoje ciało. Co miesiąc w gazecie staramy się przybliżyć Wam różne zagadania związane z kulturystką, fitnessem, zdrowym odżywianiem i zagadnienia około sportowymi. W lipcu podejmujemy ważny i bieżący temat, związany z porą roku i klasycznym wakacyjnym odejściem od rutyny sportowej.

 

 

Aby dobrze zadbać o utrzymanie formy najważniejsza jest wytrwałość w treningach, dobór dobrego planu treningowego oraz oczywiście odpowiednia dieta. W naszych treningach dużo uwagi należy przyłożyć na dokładność wykonywanych ćwiczeń oraz odpowiednio dobrany dla naszych potrzeb ciężar.


W celu utrzymania kondycji istotne jest również bieganie, warto pobiegać na bieżni jeżeli jest taka możliwość, ale oczywiście nie zaszkodzi również bieganie po lesie. Równie dobrym ćwiczeniem jest jazda na rowerku. Rozwija ono zarówno nasze mięśnie nóg jak i doskonale uwydatnia naszą kondycje. W lecie wiadomo, że atrakcyjniejsza jest jazda na zwykłym rowerze typy góral niż na rowerku stacjonarnym.


Poza siłownią również możemy poćwiczyć nad swoim ciałem w domu. Wiele ćwiczeń można wykonywać aby poprawić swoją sylwetkę np. brzuszki, pompki czy ćwiczenia za pomocą gumy rozciągającej. Różnego rodzaju odżywki czy suplementy diety również pomagają nam w utrzymaniu jak najlepszej sylwetki. Białko czy carbo bardzo dobrze służą jako dodatek do naszej diety, której powinniśmy ściśle przestrzegać aby uzyskać jak najlepsze rezultaty naszej sylwetki.

 


Odżywki takie jak kreatyna pomogą nam rozbudować naszą masę mięśniową, ale również zwiększą naszą wytrzymałość i siłę dzięki czemu będziemy mogli uporać się z większymi ciężarami. Ważne są również ćwiczenia rozciągające, które powinniśmy wykonywać po zakończonym treningu. Myślę, że każdy kto chce zadbać o swoją sylwetkę jest w stanie to zrobić bez najmniejszych problemów, a jest naprawdę warto! Ale pamiętajcie przede wszystkim formę robi się nie na lato lecz na lata!!!


Wakacje są po to, żeby się odprężyć, ale jeśli będziesz aktywny, zachowasz formę i na pewno bardziej wypoczniesz.

 

 

Poniżej kilka pomysłów, jak trzymać formę i dobrze się bawić:
Pływanie – to idealne ćwiczenie, szczególnie jeśli wybrałeś się do gorącego kraju. Jeśli hotel ma basen, zanurkuj i zrób kilka długości.
Chodzenie – zostaw wypożyczony samochód i wybierz się na spacer. To idealny sposób na zwiedzanie miasta – nie musisz martwić się parkowaniem, możesz zobaczyć wszystko i przy okazji ćwiczysz.
Rower – wybierz rower jako swój środek transportu. Nieważne, czy chcesz śmigać po mieście, czy po obszarach wiejskich przez pola i lasy, to rewelacyjny sposób na utrzymanie linii.
Surfing – jeśli wybierasz się na wybrzeże, zaplanuj kilka lekcji surfingu. To uniwersalny trening i świetna zabawa dla całej rodziny.
Tenis – sporo hoteli ma korty tenisowe, więc możesz wybrać się na mecz czy dwa.
Joga – zapakuj matę do jogi i zrób sobie trening – w hotelu lub na dworze. To idealny sposób, żeby poćwiczyć, jeśli nie masz miejsca sprzęt, a na zewnątrz jest za gorąco na jakikolwiek ruch.

 

 

Pod uwagę trzeba zawsze brać wszystko w wakacje akurat są tą upały więc pijmy więcej wody. Min. od 3 do 4 litrów wody dziennie.


Alkohol jeśli już, to tylko wieczorem bez mieszania drinków. Zdecyduj się na drinki z jasnym alkoholem i z dodatkami bez cukru, np.: gin z dietetycznym tonikiem. Unikajmy jasnego piwa.


Starajmy się nie jeść deserów wieczorem – ciężka sprawa dla każdego z nas lecz jeśli już naprawdę mamy ochotę na coś słodkiego, zjedz loda w ciągu dnia. Wtedy cukier zawarty w smakołyku zostanie zużyty jako energia i nie odłoży się jako tłuszcz.


Wykorzystajmy w treningu ciężar własnego ciała plus przysiady, wykroki czy pompki przez około 20 minut. Spędźcie te wakacje będąc cały czas w formie!

 

 

Biograia Piotr Janicki

 

Od zawsze kochałem sport. Swoją przygodę z nim zacząłem od uczęszczania na zajęcia piłki nożnej, co trwało przez prawie 5 lat, do momentu aż zmieniłem swoje gusta sportowe i tak trwam przy nich do dziś – do granic oddany sportom walki i treningom siłowym.

 

Moim celem jest realizacja oczekiwań klientów, przekazywanie podopiecznym nie tylko wiedzy na temat techniki, formy ćwiczeń, ale także solidne wsparcie i motywacja. Ciągle się rozwijam szkole sam siebie i podnoszę własne kwalifikacje aby być jak najlepszym dla siebie i swoich potencjalnych klientów”

 

Kwalifikacje:

 

- trener boksu – PZB
- trener personalny
- dietetyka I, II stopnia – dietetycznie poprawni
- coaching dietetyczny

 

Nowe kwalifikacje:
-Certyfikat ukończenia szkolenia Paleo- holistyczne odżywiania.
-Certyfikat Ukończenia kursu Akcesoria w Treningu Funkcjonalnym
-Kurs na Wychowawców Placówek Wypoczynku dla Dzieci i Młodzieży
-Kurs Pracy Animatora Sportu, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Szkolny Związek Sportowy

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.