Nature Trip

03.11.2023 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Arkadiusz Dobrzyniecki

Zapraszamy do przeczytania naszego wywiadu z firmą Nature Trip. Ta szczecińska firma specjalizuje się w organizowaniu wycieczek, które pozwalają odkryć uroki pięknych miejsc wokół Szczecina, Polski i Europy, a to wszystko w zgodzie z filozofią SLOW travel. W rozmowie z założycielami Nature Trip dowiemy się, jak narodził się pomysł na tę niezwykłą firmę, co oznacza podróżowanie w stylu SLOW, jakie atrakcje czekają na uczestników ich wycieczek, a także dlaczego dbałość o środowisko naturalne jest dla nich priorytetem.

 

 

hot°: Jak narodził się pomysł na stworzenie firmy Nature Trip, co było inspiracją i jak wyglądały pierwsze lata działalności?


Mam 3 główne momenty przełomowe, które sprawiły, że zacząłem myśleć o tworzeniu wypraw:


1) Zakup roweru otworzył mi oczy na unikatowe piękno Szczecina na tle Europy i powstrzymał mnie przed wyjazdem na Erasmusa do Hiszpanii, a później Ameryki PD. Taki był plan i na szczęście runął, bo bym tu nie wrócił :) :) Nie znosiłem Szczecina przed zakupem roweru - ciągle tylko obraźliwie "jechałem po nim" , aż zacząłem jeździć wokół Szczecina, ale na rowerze :) Od 13 lat jestem całorocznym rowerzystą. Rower też sprawił że pokochałem… trekking i kajaki.


2) Poznałem grupę zapalonych miłośników przyrody - Klub Kniejołaza, którzy pokazali mi nieodkryty przez większość z nas świat przyrody - coś czego naukowcy nawet w pełni nadal nie odkryli. Niestety, Klub pokazał mi też jak różne grupy interesu okrutnie eksploatują nasz mały skarb - Góry Bukowe Pod Szczecinem. Dlatego od początku moim zamysłem było przybliżanie ludziom niesamowitego świata przyrody i informowanie o skutkach np. nadmiernej wycinki starych drzew itp.


3) Nagminnie powtarzające się sytuacje typu: znajomi często rezygnowali ze wspólnych wycieczek (oczywiście na ostatnią chwilę), albo jak już przyjeżdżali to zawsze im coś nie pasowało. :) Ja jednak nigdy nie odpuszczałem i mimo pasji do długiego spania, żadnego tripu nie odpuszczałem. Jednak, z czasem uznałem, że samemu to nie ten sam FUN, co z grupą i dlatego założyłem Nature Trip.

 


hot°: Nature Trip promuje podejście SLOW do podróżowania. Co to oznacza i dlaczego uważacie, że jest to ważne?


Lokalnie, staram się robić Śmiechoterapie Lasem w zgodzie z ideą Slow Life. W szalejąco szybko rozwijającym się świecie jest to warunek przetrwania. Uczę ludzi, że warto się rozejrzeć, przycupnac, pohamakowac chwilę i pogadać. Z rozmów JA-GRUPA wychodzi dużo śmiechu, co dopełniam ciekawostkami z życia przyrody...

 

Tak znajduje swoje perełki, za które ludzie mnie uwielbiają. Po prostu wprowadzam ich w wesoły nastrój, a moje malownicze trasy dopełniają robotę… To taki STAND-UP na wycieczkach, ale bez bluzgania :)


Generalnie, to integruje uczestników moich wycieczek wśród nieoczywistych atrakcji turystycznych. Poznają ludzi, z którymi później się spotykają, a czasem z którymi dzielą życie…


Tak - jest to całkiem odpowiedzialna misja! Jestem też fotografem... Grupowe zdjęcia niepozowane i takie przeze mnie wyreżyserowane są moją specjalnością...

 

 

hot°: Jakie miejsca i atrakcje turystyczne oferujecie na swoich wycieczkach wokół Szczecina i innych części Polski oraz Europy?


Atrakcją moich wypraw są… wyluzowani, aktywni i przyjaźni ludzie, gotowi do integracji :) Za każdym razem jest dużo nowych osób. Ponadto, atrakcją są moje malownicze szlaki oraz punkty widokowe, szczególnie w Górach Bukowych pod Szczecinem. Mam też swoją Amazonię Pomorza, w której są niemal górskie potoki i winnice, do których czasem zabieram ekipy.

 

Gdy jeszcze nikt nie znał Winnicy Turnaua i Winnic Kojder, ja robiłem taam gruuube imprezy dla moich grup. Jestem przeciwnikiem popularnych atrakcji turystycznych, bo służą one jedynie kumulacji tłumów i psują ludziom wypoczynek. Wybieram sobie tylko znane atrakcje i tam zabieram ekipy. .


hot°: Dla kogo są dedykowane wasze wycieczki? Czy są odpowiednie zarówno dla doświadczonych podróżników, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z podróżami?


Najlepiej się bawią na tych tripach w miarę aktywne osoby w wieku 27-48 lat, z dystansem do świata. W treści wycieczek informuje o skali trudności, ale co ważne jestem przeciwnikiem wszelkich imprez typu ultra lub ekstremali… Uważam, że ciągłe udowadnianie sobie czegoś nakręca spirale potrzeb i uzależnia od adrenaliny. Przykładowo, ultramaratony wykańczają organizm fizycznie i działają na głowę jak heroina, wg naukowców i obserwacji moich znajomych …

 

Wyobraź sobie złapać kontuzje po takich maratonach i nie biegać rok. Człowiek dostaje niezłego pierdolca. Zgodnie z ideą Slow Life, warto sharmonizowac każdy aspekt swojego życia, szczególnie wypoczynek w tym dziwnym, rozbieganym świecie…

 

 

 

hot°: Nature Trip promuje podróżowanie ekologiczne. Jakie działania podejmujecie, aby zminimalizować wpływ turystyki na środowisko naturalne?


Prowadzilem akcje medialne informujące o ogromnych wycinkach w Górach Bukowych pod Szczecinem, jak i robiłem darmowe wycieczki mówiące o niebezpieczeństwie zabudowania Puszczy 1000 domów jednorodzinnych, na których było po 150 Rowerzystów i 150 piechurów. Moje wyprawy są ZEROEMISYJNE. :) i anty-GreenWash'owe.


hot°: Czy podczas waszych wycieczek organizujecie warsztaty lub zajęcia związane z przyrodą, ekologią lub zrównoważonym stylem życia?


TAK. Robię to coraz częściej i bardzo się do tego nadaję… Do tego stopnia, że ograniczam wyjazdy kilkudniowe… w poniedziałki i w środy robimy Treningi rozwojowe o godz. 17:30 (2h), a dla chętnych morsowanie. Wszystkie wycieczki są w wydarzeniach na FB.

 

 

hot°: Jaka jest wasza ulubiona historia lub doświadczenie związane z organizacją wycieczek? Czy jest jakiś szczególny moment, który zapadł wam w pamięć?


Wrzesień 2020, środek pandemii. Robię wycieczkę 8km po Górach Bukowych pod Szczecinem - nieoczekiwanie przychodzi 160 osób… Szok i niedowierzanie, bo byliśmy gotowi na ok. 50 osób i w pewnym momencie po pierwszym kilometrze okazuje się że połowy osób brak…

 

Dzwoni kolega zamykający grupę w ogonie i pyta: gdzie jesteście, bo straciliśmy Was z oczu? Ja na to? 80 osób w puszczy nie widać? :) Ale po 5 minutach już byliśmy wszyscy razem.

 

hot°: Nature Trip zachęca do zwolnienia tempa podczas podróży. Dlaczego uważacie, że to ważne w dzisiejszym zabieganym świecie?

 

Pośpiech to nasza codzienność. Jeśli od niej chcemy odpocząć to musimy się zatrzymać w weekend, w wakacje, na codzień i zrelaksować, a przyroda daje do tego dużo opcji. Polecam zgubić się czasem w Puszczy Bukowej lub Wkrzańskiej, tak aby 'usłyszeć odgłosy zupełnej ciszy' i zobaczyć

 

 

hot°: Jakie wyzwania napotykacie w organizowaniu wycieczek, zwłaszcza w okolicach Szczecina?

 

Zniszczone przez ciężki sprzęt leśników ścieżki leśne, ogromne wycinki drzew no i odgłosy quadów i krossow. Poza tym, od pandemii ludzie się bardziej zamknęli na świat, wielu znajomych nawet popada w depresję. Widzę to też ilościach osób na wycieczkach, ale i wynika z moich rozmów.

 

Dlatego moje wycieczki są robione pod hasłem STOP DEPRECHA, podczas których robimy trekking, wykonujemy proste ćwiczenia przygotowujące na wyjazdy w góry i otwarcie rozmawiamy na różne tematy. Na listopad tworzy się grupa, więc można dołączyć.


To są 3 komponenty, które wg naukowców chronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi, w tym przed depresją: 1) pobyt w lesie; 2) ćwiczenia fizyczne i 3) rozmowa z fajnymi ludźmi. W środku tygodnia od 17:30 uczymy się chodzić po lesie w ciemności. Z czołówkami, ale często i bez i jest bardzo przyjemnie. Robimy też ogniska, weekendami czasem imprezy nocne w lesie. W tygodniu czasem prowadzę zajęcia z dziećmi w różnym wieku - jednak podejście nauczycieli, że zimą nie robi się wycieczek jest… smutne!

 

 

hot°: Jakie przesłanie chcielibyście przekazać osobom, które rozważają udział w waszych wycieczkach? Kiedy organizujecie najbliższe wydarzenia w Szczecinie?

 

Jeśli chcesz poznać otwartych ludzi o podobnych pasjach co Ty (las, rower, trekking, kajaki, winiarstwo) to zapisz się na najbliższe wycieczki z NATURE TRIP. Poczujesz się z nami jak w paczce starych znajomych.

 

 

NAJBLIŻSZE WYPRAWY TO:


1. Nasze treningi rozwojowe przez całą zimę - zbieramy teraz grupę

https://facebook.com/events/s/regularne-treningi-gorskie-wok/3592791067662562


2. Spacer po Amazonii Pomorza + DEGUSTACJA w winnicy 12.11 i 26.11
https://facebook.com/events/s/spacer-z-degustacja-w-barwach-/1366233357309185


3. Góry Bukowe Pod Szczecinem 21.11.23


4. 25.11.23 Góry HARZ ze zwiedzaniem baśniowego Bad Harzburg + jarmark świąteczny
https://facebook.com/events/s/wycieczka-do-basniowego-miasta/829625612184183


5. SYLWESTER 2023/24 8 miejsc zostało
https://facebook.com/events/s/sylwester-w-karkonoszach-trekk/975663776850086


6. Jarmarki niemieckie w grudniu

 

Z pozdrowieniami Arkadiusz Dobrzeniecki i zapraszam!


NATURE TRIP
tel.792 232 723

 

Zdjęcia, filmy i inne wyprawy NT znajdziesz na:
https://www.instagram.com/naturetrip2015

https://www.facebook.com/naturetrip2015

 

Opinie nt. nas znajdziesz na: https://g.co/kgs/fNANcw

 

 

 

Nature Trip

Nature Trip

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.