Skycity Aviation Academy

10.02.2023 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Firmy

SkycityAviationAcademy - zapamiętaj tą nazwę, jeśli marzysz o podniebnych przygodach i chcesz poczuć się jak prawdziwy pilot! Firma oferuje loty widokowe, dzięki którym będziesz miał okazję zobaczyć piękno Szczecina i okolic z lotu ptaka. Jeśli marzysz o zostaniu pilotem, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość –firma prowadzi szkolenia lotnicze, od teoretycznych po praktyczne, dzięki którym będziesz mógł uzyskasz najważniejsze polskie licencje . A jeśli już posiadasz licencję, firma oferuje wynajem kilku typów samolotów, z instruktorem lub bez.  Jeśli latanie to twoja pasje to nie czekaj, spełniaj swoje marzenia, ale zacznij od przeczytania naszego wywiadu a rozmawiamy z dyrektorem Sky City Justyną Wójcik

 


hot°: Wprowadźmy Czytelników w Wasz podniebny świat… Jak zaczęła się historia firmy Skycity Aviation Academy?


Historia Sky City zaczęła się od chęci podzielenia się tym podniebnym światem z jak największą ilością osób. Zaczęło się więc od pasji jednego pilota i jednego samolotu szkoleniowego, którym była Socata Rallye 110 ST.

 

Potrzeba było wielkiej determinacji aby uzyskać od Urzędu Lotnictwa Cywilnego międzynarodowy certyfikat ATO – Aproved Training Organisation Certificate, ale spełnione zostały wszelkie procedury i od lipca 2014 roku mogliśmy zacząć szkolić przyszłych pilotów. Jesteśmy 21 organizacją ATO założoną w naszym kraju.

 


hot°: Kto tworzy załogę, a bardziej kadrę waszej akademii? Jakie macie doświadczenie?


Kadrę naszego ośrodka tworzą wyszkoleni instruktorzy piloci, najczęściej po PANS w Chełmie, ale nie tylko. Wśród naszej kadry można również znaleźć pilotów, którzy zaczęli od licencji PPL(A) zdobytej w naszej szkole, a obecnie mogą pochwalić się pełnym wachlarzem uprawnień, który pozwala im ubiegać się o pracę w liniach lotniczych.

 

Wszyscy nasi instruktorzy mają licencje zawodowe, a co za tym idzie bardzo dużą wiedzę i doświadczenie lotnicze mimo na ogół bardzo młodego wieku. Możemy się też pochwalić, że wśród kadry znajduje się kapitan i oficerowie takich linii lotniczych jak PLL LOT, Wizz Air, Smartwings, Ryanair, Enter Air.


hot°: Jakie podniebne usługi oferujecie?


Sky City przede wszystkim szkoli pilotów do licencji turystycznej PPL(A). Na naszym rynku jest to najczęściej wybierana usługa szkoleniowa, od której należy zacząć przygodę z samolotami. Jest to licencja, dzięki której możemy latać samolotem turystycznie, wykorzystywać samolot jako zwykły środek transportu, czy też może być ona początkiem drogi pilota liniowego. Właśnie w tym celu wielu z naszych kursantów robi tzw. nalot na naszych samolotach – czyli zdobywa doświadczenie w powietrzu, które jest niezbędne do uzyskania kolejnych uprawnień.

 

W zakresie naszych szkoleń mamy zatwierdzone również szkolenie do lotów nocnych, szkolenie do licencji zawodowej, a także szkolenie na instruktora samolotowego. Prowadzimy również kursy z lotniczej frazeologii angielskiej. Po zdanym egzaminie z języka angielskiego pilot może latać nie tylko nad Polską ale i w całej Europie, a nawet na całym świecie.

 


hot°: Jakie są najważniejsze cechy dobrego instruktora lotnictwa? To zdecydowanie wymagające zajęcie…


Tak, jest to bardzo wymagające zajęcie, gdyż jak to mówimy żartem w ośrodku, w początkowej fazie szkolenia, uczniowie kilka razy w ciągu godziny chcą zabić swojego instruktora. Zatem instruktor przede wszystkim musi być bardzo opanowany i skupiony na swojej roli. Musi jednocześnie uczyć, dając uczniowi możliwość popełnienia błędów, oraz cały czas panować nad bezpieczeństwem lotu.

 

Instruktor musi umieć przekazać wiedzę o samolocie, procedurach, lataniu, ale co najważniejsze musi w uczniach zaszczepić tzw. świadomość lotniczą. W naszej szkole bardzo duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo wykonywania lotów, a każdy instruktor zdaje sobie sprawę, że to czego pilot nauczy się w tych pierwszych godzinach lotu zostanie z nim na całe życie.

 


hot°: Wiem, że oferujecie loty zapoznawcze. Jak to wygląda w praktyce? Jakie są ograniczenia i wymagania?


Dla osób, które jeszcze nie są zdecydowane na kurs pilota, albo chcą po prostu zobaczyć świat z okna małego samolotu, oferujemy loty zapoznawcze. W praktyce należy wykupić voucher na taki lot, umówić się na pogodny dzień i lecimy spełniać marzenia. Jedyne ograniczenia jakie mamy to waga (powyżej 105kg należy wybrać samolot Cessna 172 lub Tecnam p2008jc) oraz wiek – dla osób niepełnoletnich potrzebna jest zgoda rodzica. W trakcie takiego lotu można również posterować samolotem w powietrzu pod czujnym okiem instruktora, więc przeżycia gwarantowane.


hot°: Gdzie mieści się Wasze lotnisko? Przez jaką część roku latacie? Kiedy planujecie start sezonu lotniczego w 2023?


Obecnie operujemy na lądowisku w Chojnie, gdzie panują bardzo dobre warunki szkoleniowe, a nawet istnieje możliwość wynajęcia miejsca noclegowego. Oczywiście w trakcie szkolenia odwiedzamy również inne lotniska – zarówno niekontrolowane np. Przylep, Bagicz, Piła, Leszno jak i lotniska komunikacyjne – Ławica w Poznaniu, czy lotnisko w Goleniowie.

 

W Chojnie szkolimy na betonowym pasie, co daje nam możliwości latania przez cały rok. W okolicy lotniska znajdują się tereny rolnicze, co podwyższa bezpieczeństwo wykonywanych lotów, gdyż w momencie ewentualnych problemów mamy gdzie awaryjnie lądować. Szkolimy przez okrągły rok, od wschodu do zachodu słońca, jeżeli tylko pozwala nam na to pogoda. Najwięcej lotów wykonujemy od kwietnia do października bo wówczas jest ona najbardziej sprzyjająca.

 


hot°: Czy w ofercie macie szkolenie VFR Night i FI Flight Instructor? Na czym one polegają?


Tak jak wspomniałam wcześniej, oprócz licencji PPL(A) z uprawnieniem SEP(L) - uprawnienie do lotów samolotami jednosilnikowymi, tłokowymi, lądowymi, o maksymalnej masie startowej 5700kg, którymi możemy latać w warunkach z widocznością terenu, można u nas zdobyć uprawnienie VFR night – czyli uprawnienie do lotów w nocy. W trakcie takiego szkolenia wykonuje się program VFR night, na samolocie uprawnionym do wykonywania takich lotów oraz na oświetlonym lotnisku.


Szkolenie FI(A) to szkolenie na instruktora samolotowego. Czyli pilot, który spełnia wymagania aby rozpocząć szkolenie do tego uprawnienia, musi zaliczyć zarówno część teoretyczną jak i praktyczną – gdzie symulowane są różne problemy, jakie może napotkać podczas szkolenia kandydatów na pilotów. Następnie musi zdać egzamin państwowy i odbyć praktykę co najmniej 120h w powietrzu z uczniami pod nadzorem Szefa Szkolenia aby stać się pełnoprawnym instruktorem.

 


hot°: Czy wynajem samolotów jest dostępny tylko z instruktorem? Jaki typ samolotów oferujecie do wynajęcia?


Wynajmujemy samoloty zarówno z instruktorem jak i bez. Każdy wynajem jest oczywiście poprzedzony lotem sprawdzającym z instruktorem, zarówno dla pilotów, którzy nie szkolili się w naszym ośrodku jak i dla tych, których wyszkoliliśmy ale dłuższy czas nie latali. Wszystkie samoloty na których szkolimy są również w ofercie najmu – czyli są to samoloty Aero At-3 R-100, Tecnam p2008jc oraz Cessna F172E.


hot°: Czy istnieje możliwość rezygnacji z usługi w przypadku złych warunków pogodowych?


Samoloty, którymi można latać tylko z widocznością ziemi, przystosowane są do lotów w odpowiednich warunkach atmosferycznych. W trakcie szkolenia uczniowie nie latają wyłącznie w pełnym słońcu i bezwietrznej pogodzie, muszą nauczyć się latać również w gorszych warunkach, ale te warunki są dozowane odpowiednio do umiejętności i wykonywanych ćwiczeń.

 

Przy lotach zapoznawczych zawsze proponujemy poczekać na słońce i brak zjawisk, które mogłyby być stresujące dla kogoś kto pierwszy raz leci takim samolotem. Jeżeli pogodowa aura nie pozwala nam na bezpieczne wykonanie lotu, ze względu na niskie podstawy chmur, porywiste wiatry czy inne zjawiska, to jest on oczywiście odwoływany.

 

 

SKY CITY
ul. Tadeusza Wendy 14
70-655 Szczecin
(Budynek Stara Rzeźnia)


SKY CITY
Lądowisko Chojna Hangary Stratus Chojna
74-500 Chojna
tel. 517 448 004
email: [email protected]
https://sky-city.pl


https://www.facebook.com/skycity.szczecin
https://www.instagram.com/skycity_aviation_academy

 

 

Skycity Aviation Academy

Skycity Aviation Academy

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.