Sylwia „Pantera” Maksym

27.10.2023 1 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Sylwii

Dzisiaj mamy przyjemność przeprowadzić wywiad z zawodniczką i trenerką boksu Sylwią „Panterą” Maksym. Nasza bohaterka to również utytułowana zawodniczka, która od ponad 17 lat uprawia sporty walki, i może być inspiracją dla wielu osób, które chcą również podążać sportową drogą.

 

 

 
hot°: Zacznijmy od początków: Jak długo trenujesz sporty walki i co skłoniło Cię do rozpoczęcia treningów?


Sporty walki trenuje od 28 marca 2006 roku od godziny 16:30 (pamiętam jakby to było wczoraj), gdzie pierwszy raz udałam się na salę nie istniejącego już obecnie klubu „Sztorm Szczecin” pod przewodnictwem Jarosława Poznalskiego(serdecznie pozdrawiam trenera).
Niestety sekcja kobiet została tam zlikwidowana i przeniosłam się do klubu Spartakus mieszczącego się przy ul.Ludowej (w bunkrze), gdzie pod okiem trenera Alexa Sidorova trenowałam boks.


Tam z pewnością nauczyłam się nigdy nie odpuszczać, szkoła trenera Sidorova była ostra, dla ludzi mocnych psychicznie, słabi szybko odpadali. Treningi odbywały się w bunkrze, klimat niczym z filmu Rocky Balboa.
Wszystkie walki, które toczyłam w Spartakusie,wygrywałamprzeważnie przed czasem zajeżdżając swoje przeciwniczki i zasypując serią ciosów. Trener zawsze nam mówił, że mamy walczyć do końca i nigdy się nie poddawać.Czasem walki wyglądały tak,że człowiek nie potrafił techniki, ale wygrywał charakterem i sercem do walki wjeżdżać w swojego przeciwnika, jak dzik w żołędzie (śmiech).


Mimo ciężkich warunków miło wspominam ten czas. Następnym i już ostatnim klubem, w którym spędziłam 15lat swojego życia w ringu był „BKS Skorpion Szczecin”-najlepszy klub bokserski w Polsce od 15 lat we wszystkich kategoriach wiekowych(Pozdrawiam cały Team)pod przewodnictwem trenerów Karola Chabrosa i Marcina Stankiewicza, a w późniejszym czasie jeszcze Patryka Tkaczyka.


Związana była z klubem od początku jego istnienia 2006 - 2021 (15lat).W 2021 uczęszczałam też na zajęcia do Berserkers Team na Bjj prowadzone przez Pawła Nędzi, oraz na mma prowadzone przez Michał „Sztanga” Fijałka i parę razy zagościłam u Irokeza Macieja Jewtuszko.
Od maja 2021po dziś dzieńjestem związana z klubem Nak Muay Szczecin pod przewodnictwem Marcina Parchety 6 krotnego mistrza Świata Muay Thai i K1.


Wszystko zaczęło się od tego,że naoglądałam się Rockiego, wszystkie części w jeden dzień i pomyślałam … może by tak spróbować?... Jak się okazało wcale nie było łatwo, a pierwszy swój sparing pamiętam, że głowa bolała.

 


 


hot°: Masz spory dorobek sportowy. Jakie były Twoje największe osiągnięcia w sportach walki i jakie największe wyzwania musiałaś pokonać na swojej drodze?


Vice mistrzyniPolski Juniorek 2007
Mistrzyni Polski Seniorek 2012
BrązowaMedalistkaNieoficjalnegoPucharuEuropy 2012
Mistrzyni Polski w kategorii młodzieżowiec 2013
Vice Mistrzyni Polski Seniorek 2015
Vice Mistrzostwo PolskiSeniorek k1 2021
Puchar PolskiSeniorek K1 2021
Mistrzostwo Polski Oriental RulesSeniorek 2022
Vice Mistrzostwo Polski Full Contact Seniorek 2022
Międzynarodowy Puchar PolskiSeniorek 2022
Oprócz powyższych multimedalistka, różnych imprez krajowych w boksie i kickboxingu

 


Największe wyzwania jakie musiałam pokonać na swojej drodze? Było ich mnóstwo, moje życie nigdy nie było usłane różami, ale to dobrze bo teraz jestem dzięki temu bardzo silną kobietą, dla której niemożliwe nie istnieje.Żadnych wyzwań się nie boje!


Miałam ciężej niż inni, bo musiałam sobie radzić po porażce, żeby się nie poddać nawet jak mnie zaczęli skreślać.Nie miałam sponsorów ani firm, które wspierałyby mnie w drodze sportowej. Musiałam uczyć się, trenować i pracować.Na studiach bywało tak,że po zajęciach leciałam na salęa po treningu szybko odkładałam rzeczy i leciałam na nockę do pracy liczyć lub układać towar.Nie było łatwo, bo nieraz usypiałam na wykładach.


Na studiach często wyjeżdżałam też na zgrupowania kadry narodowej w boksie, więc naukę musiałam zabierać ze sobą i sama w wolnym czasie nadrabiać zaległości. Na szczęście złoty człowiek Pan doktor Krzysztof Krupecki pozwalał łączyć naukę ze sportem, i dzięki takim wykładowcom mogłam bez problemu zaliczać materiał po powrocie (Pozdrawiam całe Grono Pedagogiczne Uniwersytetu Szczecińskiego, który ukończyłam z tytułem magistra na wydziale Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia).Bardzo miłe wspomnienia!


Jakoś życie zawsze rzuca mi kłody pod nogi, ale na szczęście za każdym razem udaje mi się je pokonać.Wiesz, jeżeli zajmujesz się tylko sportem, to życie jest łatwiejsze gdy masz sponsorów i ludzi którzy cię w tym rozwoju wspierają.


Jeżeli pracujesz na etacie, wychowujesz syna, prowadzisz zajęcia z ludźmii dodatkowo jeszcze trenujesz i przygotowujesz się do zawodów, to już wymaga dużej samodyscypliny,wytrwałości, miłości do tego co robisz charakteru i z pewnością siły.Bywało tak,że trener miał wyjazd z zawodnikami,a ja sobie wymyśliłam,że wystartuje w Pucharze Polski i pakowałam się, jechałam sama tysiąc km, wygrałam i wracałam kolejne tysiąc do domu.Jak coś sobie postanowię, to nie ma zmiłuj dopnę swego prędzej czy później…


Żadna osoba nie jest w stanie mi zabronić walczyć,bo to jest moje życie.Ciężko było jak po urodzeniu syna, alewróciłam po 25 dniach na sale i pamiętam: mały spał w foteliku a trenerzy go bujali a ja przygotowywałam się do mistrzostw, bo obiecałam sobie, że po porodzie zdobędę medal i będę miała zdjęcie z synkiem na podium


Tak więc w 5 msc schudłam 24kg i zrobiłam formę, później spakowałammałego syna do auta i pojechaliśmy 500km wywalczyć medal. Było ciężko nie powiem, każdego dnia dźwigałam na 3pietro wózek, syna i tak: sala, dom, sala, później praca…Oj było grubo(śmiech).Mogłabym wymienić cała listę ciężkich sytuacji w moim życiu, ale to może innym razem, bo nam czasu nie starczy.

 


hot°: Trenujesz kobiety w renomowanej szkole sztuk walki Nak Muay. Jaka jest Twoja filozofia treningowa i jak pomagasz swoim podopiecznym osiągnąć wyznaczone cele?


Tak szkoła Nak Muay jest szkoła założona przez mojego trenera i jej założyciela 6 krotnego i Mistrza Świat Muay Thai i K1, gdzie pod okiem mistrza każdy może poznać tajniki Muay Thai, trener wielokrotnie przebywał trenował i zdobywał tytuły i doświadczenie w Tajlandii kolebce Muay Thai.
W Nak Muay Szczecin jest wiele sekcji -grupy początkujące, średnio zaawansowane, grupa zawodnicza, sekcja kobiet,treningi dla dzieci, grupa weteranów 40+.


Ja prowadzę treningi indywidualne z boksu i obecnie grupę dla kobiet Plus Size (grupa dla kobiet walczących z nadwaga).Motywuje swoje podopieczne, wspieram i wspólnie z nimi walczę osiągnąć zamierzone cele, na zajęciach panuje sympatyczna i wesoła atmosfera, każda z pań może czuć się swobodnie i komfortowo.


hot°: Jakie są najczęstsze błędy, jakie popełniają początkujący i jak im pomagasz je poprawić?


Są to głównie błędy techniczne, ale to normalne bo boks jest trudna dyscyplina i nie nauczysz się jej perfekcyjnie w miesiąc czy nawet rok.Poprawiamy błędy, na każdym treningu poprzez powtarzanie wielokrotne i utrwalanie ruchów.


hot°: Jakie są Twoje ulubione ćwiczenia ogólne sportowe, które pomagają Ci utrzymać formę i kondycję?


Moje ulubione treningi to te, które opierają się na długiej i ciężkiej pracy, najbardziej uwielbiam sparingi, zadaniówki, interwały. Ja działam trochę jak taki diesel, muszę się mocno zmęczyć i wtedy zaczynam działać dlatego do walki zawsze długo się rozgrzewałam,kiedy tego nie zrobiłam nie wychodziło mi.Mój organizm zawsze był nastawiony na długą pracę, wtedy czułam się najlepiej.

 

 


hot°: Jakie korzyści zdrowotne płyną z regularnego treningu sportów walki i jak wpływa to na Twoje życie codzienne?


Z pewnością lepsza forma, kondycja organizmu, jestem spokojniejsza, cierpliwsza i wyciszona bardziej.Można się wyżyć i wyładować złe emocje po treningu jest przypływ endorfin, co wiąże się z dobrym nastrojem i humorem, więcej energii.


Na codzień pracuje w szkole podstawowej nr5 w Szczecinie,gdzie uczę lekcji wychowania fizycznego i prowadzę treningi z boksu.Kocham prace z dziećmi i młodzieżą.Serdecznie pozdrawiam dyrekcję,która mi kibicuje i umożliwia wyjazdy na zawody- Panią dyrektor Agnieszkę Ruks i paniąwice dyrektor Aleksandrę Kowalczyk oraz wszystkich uczniów naszej szkoły.

 


hot°:Jakie cechy osobowości są ważne dla osiągnięcia sukcesu jako dobry trener?


Z pewnością należy wspierać swoich zawodników i nawet jak nie wychodzi to być dla nich oparciem, wierzyć w nich i nie skreślać przy porażkach!Wymagać od nich, żeby był progres. Myślę, że relacja trener/zawodnik jest kluczowa w osiąganiu sukcesów.
Zawodnik musi ufać trenerowi,wtedy ta współpraca przebiega tak jak powinna.Trener i zawodnik tworzy team, im lepsza relacja tym wyższe wyniki!


Relacja coachingowa działa w dwie strony: Trenera i Zawodnika. Wpływa na rozwój wszystkich zaangażowanych stron procesu. Przynosi efekty wychowawcze, radość wspólnego przekraczania własnych ograniczeń, poszerza horyzonty myślowe, wpływa na jakość życia wszystkich członków zespołu.

 


hot°: Jakie są Twoje plany na przyszłość i jakie cele chciałabyś osiągnąć w sporcie w tym roku?


Moim aktualnym celem jest rozwinąć obecna grupę treningów dla kobiet plus size. Chciałabym, żeby kobiety nie bały się walczyć o swoje marzenia! Być może nie mają nikogo w swoim życiu, kto by je popchnął do zmian, zmotywował, bądź wspierał w podjętej walce.


Ja właśnie chce być taką osobą, która wyciągnie do nich rękę, zmotywuje i pozwoli na nowo odzyskać radość z życia. Promocja zdrowia aktywność ruchowa, a przy tym dobra zabawa. Zarażać i zaszczepiać w moich uczniach miłość do sportu i wyrobić w nich nawyk zdrowego stylu życia.
Dla Pań, które chciałyby zadbać o swoją dietę, mam nawet super rabat na catering dietetyczny na dowolne diety!


Wystarczy, że przy składaniu zamówienia wpiszemy hasło PANTERA i otrzymają -15% rabatu na zamówienia powyżej 100zł w firmie 4 Line Catering Dietetyczny,który polecam z czystym sumieniem. Doskonale wiemy nie od dziś, że dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną daje najlepsze efekty.


Pozdrawiam wszystkich sympatyków i fanów sportów walki i dziękuję za wsparcie!

 

ZAPRASZAMY ONLINE

 

Profil Sportowy Sylwii na Facebooku

Profil Sportowy na Instagramie
Treningi dla kobiet plus size z Panterą

 

 

Sylwia „Pantera” Maksym

Sylwia „Pantera” Maksym

Komentarze

Komentarze

Joanna Wiszniewska
20:46 27.10.2023
Fajna mądra kobieta bez nadęcia,skromna w zachowaniu i mądra w postępowaniu z drugim człowiekiem SZACUNEK
1
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.