Trener personalny i motoryczny Paweł Nowak

07.04.2023 1 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Pawła Nowaka / Pogonszczecin.pl

Zapraszamy do wywiadu z trenerem personalnym Panem Pawłem Nowakiem, który od lat pomaga swoim klientom osiągnąć swoje cele sportowe, a dodatkowo współpracuje jako trener motoryczny z piłkarzami Pogoni Szczecin. W rozmowie porozmawiamy o filozofii treningowej, zdrowym odżywianiu, motywacji do zmian, skutecznych ćwiczeniach i celach na przyszłość. Nasz rozmówca podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także opowie o najważniejszych elementach dobrego treningu.

 


 
hot°: Kiedy zostałeś trener personalnym i co skłoniło Cię do wybrania takiej sportowej drogi?


W 2010 roku chcąc pogłębić swoja wiedze w zakresie treningu i odżywiania ukończyłem kurs trenera personalnego. Nie nastawiałem się wówczas na prace w zawodzie trenera, nie było to powszechne zjawisko. Na studiach poznałem kolegę, który mnie natchnął do działania. Kolejne szkolenia, praca w sieciowej siłowni… Długa droga do miejsca w którym znajduje się teraz 😉


hot°: Jaka jest Twoja filozofia treningowa i jak pomagasz swoim klientom osiągnąć swoje cele? Jakbyś to ujął w kilku aspektach?


Staram się edukować swoich klientów w kwestii aktywności, krzewie kulturę fizyczną pokazując, że sport to droga, cel sam w sobie. Chyba skutecznie skoro wszystkie współprace są wieloletnie. W kontekście metodyki treningowej bazuje na podstawowych, złożonych ruchach i dużej objętości całej jednostki. Oczywiście pewne niuanse dostosowane są indywidualnie do potrzeb/ograniczeń danej osoby.

 

 

hot°: Jaki jest twoja ogólna wizja prawidłowego żywienia i jakie zasady dietetyczne stosujesz z klientami?


Zasada umiaru i zdrowego rozsądku jest kluczowa 😉. Dietetyka to bardzo złożona dziedzina ale jeśli zachowamy umiar i rozsądek i dodamy do tego aktywność fizyczną to w większości przypadków osiągniemy cel. Przekornie powtarzam, że mamy dwa wyjścia – mniej jeść albo więcej ćwiczyć.


hot°: Jakie są Twoje doświadczenia w pracy z różnymi typami nazwijmy to krnąbrnymi osobowościami i jak motywujesz ludzi do zmian?


Ma to związek z wcześniejszym pytaniem o filozofie treningową. Gdy pojawia się „krnąbrny” klient, nastawiony na szybkie i łatwe rezultaty staram się wpłynąć na zmianę podejścia poprzez „treningową indoktrynacje " 😉 Najczęściej się udaje…

 


hot°: Jakie są Twoje podstawowe zalecenia dla osób, które chcą schudnąć lub zbudować mięśnie?


To dwa przeciwne procesy, ale odpowiadając bardzo ogólnie – Przy redukcji musimy wytworzyć deficyt kaloryczny (treningiem lub dietą) przy budowie masy przeciwnie, potrzebna jest nadwyżka kaloryczna

--------------------

 

Trener Personalny Paweł Nowak

tel. 661 091 222

www.instagram.com/nowak_pawel1990

 

--------------------

 


hot°: Jakie są Twoje rady dla osób, które chcą zachować motywację i osiągnąć swoje cele fitnessowe na dłuższą metę?


Najważniejsze to znaleźć formę aktywności, która naprawdę sprawia nam przyjemność. To podstawa by robić coś długofalowo...

 

hot°: Przenosimy się teraz myślami do twojej drugiej pracy trenerskiej i od razu do sedna. Jakie są najważniejsze elementy treningu motorycznego, które uwzględniasz podczas pracy z piłkarzami Pogoni Szczecin?


W Akademii Pogoni Szczecin odpowiadam za trening z osobami kontuzjowanymi, powracającymi do treningów zespołowych po kontuzji oraz z zawodnikami których celem jest dodatkowa praca nad słabszymi stronami. Duży nacisk kładę na kształtowanie siły, w moim mniemaniu to najważniejszą cecha motoryczna 😉 (oczywiście nie ograniczamy się tylko do siły)

 


hot°: Jakie ćwiczenia motoryczne są szczególnie skuteczne w poprawie szybkości i koordynacji ruchowej piłkarzy? Do spróbowania we własnym zakresie 😉 …


Wyszczególnienie konkretnych ćwiczeń byłoby zbyt dużym uogólnieniem, na które nie mogę sobie pozwolić 😉 Ćwiczenie to tylko narzędzie, jeśli zna się zasady i rozumie kontekst można dobierać dowolne narzędzia.


hot°: Jakie są Twoje plany na przyszłość i jakie cele chciałabyś osiągnąć?


Jedynym celem jest bycie lepszym z roku na rok. Cel ogólny, ale do tej pory jego realizacja się sprawdza, więc zostaje przy swoim 😉

 

Komentarze

Komentarze

Diego
12:37 11.04.2023
Bardzo mądry kawaler.
0
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.