W czerwcu zacznij jogę z Eurofitness!

22.06.2017 1 komentarzy
Autor: Barbara Szydłowska, Zdjęcia: Maria Peda

21 czerwca obchodzimy światowy dzień jogi. Dlatego to jeden z najlepszych miesięcy, żeby zdecydować się na spróbowanie zajęć jogi, jeśli wcześniej tylko o tym myśleliśmy, ale nie było ku temu okazji. To także świetny czas, aby poszukać promocji oraz darmowych zajęć jogi w naszym mieście ponieważ właśnie w okolicy tej daty, szkoły jogi oraz kluby fitness, w których prowadzone są zajęcia z jogi, szykują specjalne oferty dla zainteresowanych.

 

 

Czym jest joga? Joga, to starodawny system ćwiczeń wymyślony w Indiach, a prowadzący do oczyszczania ciała, umysłu oraz łączący nas z naszą duchowością (bez względu na wyznawaną religię). Jej zadaniem było podtrzymywać zdrowie w celach duchowych. W dzisiejszych czasach odkryto, że oprócz podtrzymywania zdrowia, joga leczy różnego typu schorzenia. Od bólów kręgosłupa począwszy, na chorobach autoimmunologicznych i psychologicznych skończywszy.

 

 

W jaki sposób joga pomaga? Joga, to nie tylko zestaw asan, które ćwiczymy w grupie bądź w pojedynkę, choć te ćwiczenia są najbardziej popularne na Zachodzie i w Polsce. Joga, to również ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia koncentracji, medytacja oraz przestrzeganie pewnych zasad moralnych. Jest to rozbudowany system, który ma prowadzić ciało, umysł oraz naszą duchowość do równowagi i dawać szczęście.

 

 

Osoby, którym dokuczają bóle kręgosłupa szybko zauważą, że już 30 minut jogi przynosi ogromną ulgę. Spowodowane jest to tym, że człowiek który wiele godzin siedzi lub stoi w wykonywanej przez siebie pracy, potrzebuje umiarkowanego choćby ruchu. Nasze ciało, nasze stawy są do tego stworzone, ale przestaliśmy je używać i dlatego ich degeneracja następuje szybciej. Bezruch jest dla ciała zabójczy. Dlatego nawet dwie godziny jogi w tygodniu przynoszą znaczną poprawę.

 

Dzisiejszy styl życia to również ogromny stres, który przejawia się jako spięte ciało, płytki oddech oraz różnego typu dolegliwości. Ćwiczenia oddechowe – pranajamy, jeśli wykonuje się je regularnie, świetnie dotleniają organizm, wspomagają pracę mózgu, mogą nawet, w niektórych przypadkach leczyć z astmy i alergii. Prawidłowy oddech bowiem wpływa korzystnie na pracę organów wewnętrznych poprzez dotlenienie krwi.

 

 

 

Ilość bodźców jaka dociera codziennie do naszego mózgu też jest ogromna, przez co ciężko jest nam odpoczywać. Często pojawiają się kłopoty ze snem i koncentracją, a potem rozdrażnienie i złe samopoczucie. Dobrze dobrane ćwiczenia koncentracji i medytacja prowadzą do wyciszenia, wewnętrznego spokoju i redukcji stresu.

 

Od czego zacząć? Przede wszystkim od chęci, ale również działania. Nawet jeśli nie wiemy nic o jodze, a tylko słyszeliśmy jaka jest super, to idźmy i sprawdźmy. Nie każdemu joga przypadnie do gustu, bo ta na która trafi, jest po prostu za spokojna lub w drugą stronę, za mocna! Dlatego wybierzmy z głową: Hatha joga lub yin joga – to dwie najpopularniejsze odmiany statycznej, spokojnej jogi. Wybierz się na nią jeśli zaczynasz przygodę z jogą, masz jakieś dolegliwości lub wolisz spokojniejszy ruch.

 


Vinyasa power joga oraz ashtanga joga – to dwie formy dynamicznej jogi, pierwsza jest spokojniejsza, druga bardziej dynamiczna. Polecane są dla osób, które lubią mocne treningi i nie mają problemów zdrowotnych. Pamiętaj jednak, że w jodze nie chodzi o jakąkolwiek Twoją sprawność od samego początku. Nie musisz umieć szpagatów, czy zakładanie nogi za głowę. To przyjdzie z czasem! Joga to przede wszystkim akceptacja tego, co masz w tej danej chwili i stopniowe szlifowanie umiejętności. Nikt z nas nie urodził się umiejąc chodzić. Wszystkiego trzeba się nauczyć.

 

 

Rada? Słuchaj intuicji i zadawaj pytania. Jest wielu nauczycieli oraz instruktorów jogi. Przede wszystkim ich wypróbuj. Zapytaj również o dyplom oraz doświadczenie. Joga, to bardzo złożona terapia i dobrze jest ćwiczyć pod okiem specjalisty. Szczególnie jeśli przychodzisz na jogę z jakimś problemem zdrowotnym. Intuicja też się przydaje. Jeśli pomimo renomy oraz ilości dyplomów, nauczyciel Cię zniechęca do ćwiczeń. Poszukaj kogoś innego i nie rezygnuj od razu z jogi ponieważ to fantastyczna podróż w głąb siebie i warto ją odbyć :)

 

 

Autor: Barbara Szydłowska
Nauczyciel jogi, fizjoterapeutka, menadżer klubu Eurofitness, właścicielka Holictic Center – domowe terapie. Jeśli masz ochotę poćwiczyć ze mną, to zapraszam 24 czerwca o godzinie 11:00 na Jasne Błonia. Szczegóły już wkrótce na kliknij tutaj.

 

Zapisz

Zapisz

Komentarze

Komentarze

Szczecinianin
12:10 22.06.2017
Jak ja lubię te polskie/międzynarodowe dni, o których czyta się wyłącznie w Polsce :)
0
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.