Do czego dobrać kolor rolety zewnętrznej?

10.05.2023 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Źródło: pexels.com

Rolety zewnętrzne można zainstalować na każdym etapie istnienia budynku. Oczywiście najlepszym momentem jest jego budowa, dzięki czemu można zainstalować rolety podtynkowe. W ich przypadku kaseta jest schowana pod warstwą ocieplenia ściany i tynkiem. Jednak i później, kiedy budynek już istnieje, możemy zainstalować w nim zewnętrzne rolety okienne i drzwiowe. Do wyboru mamy dwa systemy, czyli kasety wnękowe lub naścienne. Jednak nie to będzie głównym tematem naszych dzisiejszych rozważań.

 


W tym artykule dowiesz się, do czego dopasować kolor rolet, aby dobrze się komponowały z całym budynkiem. Te same wskazówki można zastosować, jeśli chcesz zamontować tzw. rolety screen, o których więcej przeczytasz tutaj: https://familyrollo.pl/rolety/rolety-screen


W jakich kolorach produkowane są rolety zewnętrzne?
Na samym początku odpowiedzmy sobie na pytanie, w jakich kolorach dostępne są rolety zewnętrzne w standardzie. Oczywiste jest, że będą one tańsze w zakupie niż rolety produkowane i lakierowane na indywidualne zamówienie.

 

Standardowy kolor rolet zewnętrznych to brązowy, grafitowy oraz biały. Za dopłatą możemy oczywiście zamówić rolety w innym kolorze RAL, także dostępne na stronie familyrollo.pl. Pozostańmy jednak przy tym, aby umiejętnie określić, pod kolor jakich elementów elewacji powinniśmy dopasować swoje rolety.

 

 


Jasne odcienie rolet
Rolety zewnętrzne w jasnych kolorach są chętnie wybierane przez właścicieli domów narażonych na mocną ekspozycję słońca. Jasne kolory wolniej się nagrzewają i bardzo ładnie komponują się z białą lub szarą elewacją domów. W tym kolorze montuje się także rolety w lokalach i obiektach użytkowych. Pomimo wielu swoich zalet, nie można też zapominać o pewnych wadach. Jedna z nich to bardzo dobrze widoczne zabrudzenia na takim kolorze rolet.

 

Nie polecamy zatem ich montażu w budynkach zlokalizowanych w pobliżu mocno uczęszczanych dróg. Jeśli chcemy dobrać kolor rolet do elewacji, to jasny kolor będzie pasować do elewacji w kolorze białym, szarym, a także bardziej kontrastujących, takich jak niebieski, żółty czy odcienie zielonego. Białe rolety zewnętrzne na pewno dobrze wyglądają też w dużych, okazałych i bardzo reprezentacyjnych budynkach, także tych utrzymanych w stylu śródziemnomorskim.


Brązowy kolor rolet zewnętrznych
Jeżeli budynek zawiera dużo elementów w kolorze naturalnego drewna, warto właśnie pod ten kolor dopasować swoje rolety. Ciepły, brązowy kolor rolet okiennych i drzwiowych sprawia, że budynek zyskuje sielski, rustykalny wygląd. Taka kolorystyka dobrze komponuje się z budynkami, których dach jest kryty czerwoną lub pomarańczową dachówką, a bryła jest nieco bardziej złożona.

 

Czy promienie słonecznie nie stanowią zagrożenia dla ciemniejszych kolorów rolet? Zdecydowanie nie. Aluminiowe elementy malowane są metodą proszkową, która gwarantuje wysoką skuteczność i trwałość ochrony. Zakup rolet zewnętrznych w kolorze brązowym warto połączyć z tym samym kolorze bramy garażowej i drzwi wejściowych. Niewątpliwą zaletą rolet w tym kolorze jest to, że ewentualne zabrudzenia jak pył, kurz nie są od razu widoczne, jak na okuciach mających zimne barwy.


Antracytowe/grafitowe rolety zewnętrzne
Aby uzyskać spójną całość pomiędzy nowoczesnym, minimalistycznym budynkiem, a kolorem rolet zewnętrznych, warto rozważyć kolor antracytowy, nazywany również grafitowym. Ma on bardzo nowoczesny wygląd i jest chętnie wybierany dla domów, których pokrycie dachu ma zbliżony kolor: grafitowy lub czarny. Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, to także nie można nic złego zarzucić temu połączeniu. Jest ono wygodne w codziennym użytkowaniu i nie wymaga częstszej pielęgnacji jak brązowe rolety.


Na zakończenie polecamy zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji i czyszczenia rolet screen:

https://familyrollo.pl/blog/jak-czyscic-rolety-screen

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.